Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-11-10| Instytucje

Powstanie Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury

Krajowy Zasób Nieruchomości podpisał porozumienia z Instytutem Rozwoju Miast i Instytutem Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa dotyczące prowadzenia działalności badawczej w obszarach związanych z realizacją rządowego programu Mieszkanie Plus. Zobowiązuje ono strony do podejmowania i rozwijania współpracy w obszarze mieszkalnictwa.


Powstanie Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury

List intencyjny w tej sprawie dotyczy:
• analiz i rekomendacji dotyczących optymalizacji procesu tworzenia warunków i zwiększania dostępności mieszkań i infrastruktury im służącej, w tym w szczególności przy wykorzystaniu nieruchomości wchodzących w skład KZN;
• analiz i rekomendacji w zakresie tworzenia warunków ułatwiających powstawanie mieszkań socjalnych lub współfinansowanie powstawania mieszkań socjalnych;
• analiz i rekomendacji w zakresie tworzenie warunków do poprawy funkcjonowania społecznego budownictwa czynszowego;
• dostarczania informacji, analiz i ekspertyz niezbędnych w procesie przygotowywania nieruchomości wchodzących w skład zasobu nieruchomości do zabudowy;
• dostarczania informacji, analiz i ekspertyz, które pozwolą na zapewnienie, że nieruchomości przeznaczone przez KZN pod budownictwo mieszkaniowe mogą być zabudowane budynkami mieszkaniowymi, a następnie użytkowane w sposób prawidłowy i niezagrażający bezpieczeństwu oraz zdrowiu mieszkańców.

List przewiduje prowadzenie wspólnych prac badawczo-rozwojowych, opracowywanie wniosków i rekomendacji oraz przygotowywanie ekspertyz w zakresie szeroko pojętych uwarunkowań inwestycyjnych (technicznych, urbanistyczno-architektonicznych, środowiskowych, społeczno-gospodarczych i innych) dla poszczególnych nieruchomości.

– Jestem przekonany, że ta współpraca przyniesie korzyść nie tylko sygnatariuszom, ale także mieszkańcom. Bo to dzięki metodologii naukowej, którymi dysponują instytuty, możliwe będzie przeanalizowanie materiału badawczego powstałego podczas realizacji Mieszkania Plus. A to punkt wyjścia do wypracowania jeszcze lepszych dla mieszkańców rozwiązań oraz dla szeroko pojętego rozwoju miast, mieszkalnictwa i gospodarki przestrzennej – podsumował wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

– Zależy nam na tym, aby stworzyć dobry grunt pod Mieszkanie Plus i dostęp do czterech kątów. Takie jest zadanie Krajowego Zasobu Nieruchomości. KZN to nowy byt prawny, którego celem będzie realizacja inwestycji mieszkaniowych w programie Mieszkanie Plus – mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

Współpraca IRM i IGPiM docelowo będzie się odbywać z formule Narodowego Instytutu Urbanistyki i Architektury. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad projektem rozporządzenia o połączeniu IRM i IGPiM w ten podmiot. Będzie on centrum naukowym, którego misją ma być zdobywanie i propagowanie wysokiej jakości wiedzy w zakresie planowania przestrzennego, rewitalizacji, gospodarki przestrzennej, kształtowania i ochrony środowiska, gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, a także gospodarki nieruchomościami. Da to ministrowi infrastruktury i budownictwa narzędzie umożliwiające tworzenie propozycji rozwiązań prawnych, których zastosowanie sprzyjać będzie rozwojowi kraju w różnych obszarach, tj. ekonomiczno-gospodarczym, społeczno-kulturowym, przyrodniczym i naukowym. Połączenie obu instytutów i ich restrukturyzacja pozwoli na utworzenie jednostki badawczej wpisującej się w aktualną strategię rozwoju nauki w Polsce na najbliższe lata współpracującej ściśle z ministrami zainteresowanymi problematyką polityki przestrzennej, skutecznie konkurującej na rynku krajowym, a także prowadzącej szerszą współpracę międzynarodową.

Źródło: MIB


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama