|2017-10-30|
Geodezja, Prawo, Kataster
Rolnicy apelują o zmiany w scalaniu i wymianie gruntów
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o umożliwienie prywatnym wykonawcom geodezyjnym przeprowadzania scaleń i wymiany gruntów.
Przypomnijmy, że dziś prace prowadzą wyłącznie wojewódzkie biura geodezji i terenów rolnych. Od wielu lat taki stan rzeczy jest przedmiotem krytyki części organizacji geodezyjnych, przede wszystkim tych reprezentujących przedsiębiorców. Zwracają one uwagę, że obowiązujące zasady wykonywania scaleń są niezgodne z regułami gospodarki rynkowej, a rynek tych zleceń powinien zostać uwolniony, podobnie jak już dawno stało się z innymi kategoriami prac geodezyjnych. Krytycy podkreślają ponadto, że obecne regulacje i tak są fikcją, bo zdarza się, że WBGiTR-y podzlecają scalanie prywatnym firmom.
Resort rolnictwa od lat jest zdecydowanie przeciwny wprowadzaniu zmian w tym zakresie. KRIR uważa jednak, że dziś są one szczególnie potrzebne. Jest to podyktowane przede wszystkim przedłużającymi się procedurami wojewódzkich biur geodezyjnych. „Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące scalania i wymiany gruntów nie sprzyjają wymianie gruntów pomiędzy właścicielami m.in. ze względu na procedury funkcjonowania Wojewódzkich Biur Geodezyjnych. Do obowiązujących przepisów Prawo geodezyjne i kartograficzne należałoby wprowadzić uprawnienia do dokonywania wymian gruntów przez prywatnych geodetów” – napisano w krótkim komunikacie KRIR.
Krajowa Rada Izb Rolniczych jest przedstawicielem wszystkich izb rolniczych w kraju. Izby te stanowią zaś instytucję samorządu gospodarczego reprezentującą interesy rolników, producentów rolnych i osób prowadzących gospodarstwa rolne. KRIR reprezentuje samorząd rolniczy przed Sejmem, Senatem i administracją rządową. Rząd – zgodnie z ustawą o izbach rolniczych – ma obowiązek zasięgać opinii Rady o projektach ustaw i rozporządzeń dotyczących rolnictwa, rozwoju wsi oraz rynku rolnego. Ponadto KRIR opiniuje założenia polityki rolnej oraz wszelkie projekty aktów prawa dotyczące rolnictwa i gospodarki żywnościowej.
JK
|