wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Bolesławiec w 3D
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-10-30| Geodezja, Prawo, Kataster

Rolnicy apelują o zmiany w scalaniu i wymianie gruntów

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o umożliwienie prywatnym wykonawcom geodezyjnym przeprowadzania scaleń i wymiany gruntów.


Rolnicy apelują o zmiany w scalaniu i wymianie gruntów

Przypomnijmy, że dziś prace prowadzą wyłącznie wojewódzkie biura geodezji i terenów rolnych. Od wielu lat taki stan rzeczy jest przedmiotem krytyki części organizacji geodezyjnych, przede wszystkim tych reprezentujących przedsiębiorców. Zwracają one uwagę, że obowiązujące zasady wykonywania scaleń są niezgodne z regułami gospodarki rynkowej, a rynek tych zleceń powinien zostać uwolniony, podobnie jak już dawno stało się z innymi kategoriami prac geodezyjnych. Krytycy podkreślają ponadto, że obecne regulacje i tak są fikcją, bo zdarza się, że WBGiTR-y podzlecają scalanie prywatnym firmom.

Resort rolnictwa od lat jest zdecydowanie przeciwny wprowadzaniu zmian w tym zakresie. KRIR uważa jednak, że dziś są one szczególnie potrzebne. Jest to podyktowane przede wszystkim przedłużającymi się procedurami wojewódzkich biur geodezyjnych. „Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące scalania i wymiany gruntów nie sprzyjają wymianie gruntów pomiędzy właścicielami m.in. ze względu na procedury funkcjonowania Wojewódzkich Biur Geodezyjnych. Do obowiązujących przepisów Prawo geodezyjne i kartograficzne należałoby wprowadzić uprawnienia do dokonywania wymian gruntów przez prywatnych geodetów” – napisano w krótkim komunikacie KRIR.

Krajowa Rada Izb Rolniczych jest przedstawicielem wszystkich izb rolniczych w kraju. Izby te stanowią zaś instytucję samorządu gospodarczego reprezentującą interesy rolników, producentów rolnych i osób prowadzących gospodarstwa rolne. KRIR reprezentuje samorząd rolniczy przed Sejmem, Senatem i administracją rządową. Rząd – zgodnie z ustawą o izbach rolniczych – ma obowiązek zasięgać opinii Rady o projektach ustaw i rozporządzeń dotyczących rolnictwa, rozwoju wsi oraz rynku rolnego. Ponadto KRIR opiniuje założenia polityki rolnej oraz wszelkie projekty aktów prawa dotyczące rolnictwa i gospodarki żywnościowej.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt