wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-10-10| Teledetekcja

Drony w walce z nieuczciwymi podatnikami

W serwisie portalsamorzadowy.pl można przeczytać, jak nowe technologie przychodzą z pomocą samorządom w walce z nieuczciwymi podatnikami. O nowych rozwiązaniach mówią przedstawiciele firmy Eurosystem z Chorzowa.


Drony w walce z nieuczciwymi podatnikami <br />
Fot. Eurosystem Chorzów
Fot. Eurosystem Chorzów

Przekonują oni, że z wykorzystaniem bezzałogowych systemów lotniczych można dzisiaj zidentyfikować wszystkie reklamy znajdujące się na wybranym obszarze, wykryć nielegalnie postawione budynki czy miejsca wydobywania kopalin bez stosownego zezwolenia.

O przykładach przeprowadzonych analiz mówi m.in. Dorota Domaradzka, kierownik projektów geoinformatycznych, biegła sądowa do spraw fotogrametrii w Sądzie Okręgowym w Katowicach: „Do jednych z ciekawszych zleceń należała opinia, gdzie sprawdzeniu podlegała nieruchomość, na której znajdowała się kopalnia odkrywkowa piasku. Przedsiębiorca zadeklarował do opodatkowania dużo mniejszą powierzchnię, niż faktycznie wykorzystywał. Analizie poddano 15 lat działania tej kopalni. Dodatkowo, deklarował, iż w trakcie ostatnich pięciu lat zaprzestał wydobycia, natomiast na zdjęciach z tych lat widoczne były koparki i ciężarówki wywożące urobek oraz powiększająca się »dziura«. Z taką opinią, gdzie wszystko widać czarno na białym, nie da się już dyskutować.
W innej gminie powstał komercyjny tor gokartowy, a przedsiębiorca odprowadzał podatek gruntowy jak dla użytków rolnych. Naszym zadaniem było określenie powierzchni zajętej przez tor oraz stwierdzenie, w którym roku ta działalność została rozpoczęta. I to się udało, gdyż dla tego obszaru zdjęcia archiwalne były dostępne dla kilku lat z rzędu i na jednym z nich pojawił się tor”.

Źródło: portalsamorzadowy.pl


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Portal samorządowy... no tak, podniecają się wyrafinowanymi technologiami do ścigania czegoś co byli w stanie zlikwidować zaraz po tym jak się zaczęło, bo tak jest z wszystkimi nielegalnymi żwirowniami, a nie są w stanie zrobić czegoś co jest ich pierwszym obowiązkiem wobec obywateli, czyli wiarygodnego katastru nieruchomości. Żenada...

zDronOpropaganda za chwilę dowiemy się, że cały LPIS był robiony w oparciu o zdjęcia z drona.. samorządowe analizy wykonuje się na wielkopowierzchniowych opracowaniach a nie kilku zdjęciach wykonywanych specjalnie dla wytypowanych 10 podejrzanych działek

tak tak a wszystko dzięki zdjęciom satelitarnym i lotniczym z lat poprzednich... drony to lek na całe to zło ;)

Nie dron, a zdjęcia lotnicze Wszędzie próbuje się wcisnąć drona, a w wyżej opisanych przypadkach pewnie analizowano archiwalne zdjęcia lotnicze, a nie zdjęciach z drona...

4 komentarze

reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt