Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-08-07| GIS, Mapy, Software, Instytucje

Informacje o drogach w jednym miejscu: zakończono projektowanie KPD

Krajowy Punkt Dostępowy (KPD) ma sprawić, że informacje o aktualnych warunkach ruchu drogowego staną się łatwiej dostępne zarówno dla odpowiednich służb, jak i biznesu oraz obywateli. Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, właśnie zakończono projektowanie tego rozwiązania.


Informacje o drogach w jednym miejscu: zakończono projektowanie KPD

Tym samym GDDKiA rozpoczęła etap wdrożenia niezbędnego oprogramowania, a także opublikowała wstępną specyfikację interfejsu komunikacyjnego umożliwiającego interoperacyjność i automatyczną wymianę danych z KPD. Specyfikacja ta pozwoli zainteresowanym instytucjom i firmom przygotowanie lub dostosowanie swoich systemów informatycznych do współpracy z tym systemem.

Krajowy Punkt Dostępowy ma oferować takie dane, jak chociażby: zablokowana droga, śliska jezdnia, trudne warunki pogodowe, pojazd jadący pod prąd, a także informacje o parkingach i miejscach obsługi podróżnych przydatne szczególnie kierowcom pojazdów ciężarowych. Bezpośrednimi odbiorcami projektu mają być zarządcy dróg na wszystkich szczeblach administracyjnych, służby ratownicze oraz komercyjni dostawcy aplikacji. Pośrednio z KPD korzystać będą również sami kierowcy, np. poprzez aplikacje rozwijane przez przedsiębiorców. Co istotne, KPD ma być kompatybilny z analogicznymi systemami rozwijanymi w innych krajach Unii Europejskiej.

Ponadto wychodząc naprzeciw wszystkim zarządcom dróg, którzy nie posiadają zaawansowanych systemów zarządzania ruchem i nie gromadzą automatycznie danych o utrudnieniach w czasie rzeczywistym, GDDKiA przygotuje aplikację do wizualizacji na podkładzie mapowym wszystkich utrudnień wprowadzanych zarówno automatycznie, jak i manualnie. Funkcjonalności rozwijane w ramach KPD będą bazować na technologii przetwarzania danych w chmurze.

Budowa „Krajowego Punktu Dostępowego do informacji o warunkach ruchu” jest jednym z projektów realizowanych w ramach programu Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem (KSZR). To wspólne przedsięwzięcie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Budowę KPD realizują firmy Qumak SA oraz Matic. Wartość podpisanego z nimi kontraktu na te prace wynosi 2 mln zł.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS