wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Ewolucja Uzupełniającej Mapy Polski
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-08-07| GIS, Mapy, Software, Instytucje

Informacje o drogach w jednym miejscu: zakończono projektowanie KPD

Krajowy Punkt Dostępowy (KPD) ma sprawić, że informacje o aktualnych warunkach ruchu drogowego staną się łatwiej dostępne zarówno dla odpowiednich służb, jak i biznesu oraz obywateli. Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, właśnie zakończono projektowanie tego rozwiązania.


Informacje o drogach w jednym miejscu: zakończono projektowanie KPD

Tym samym GDDKiA rozpoczęła etap wdrożenia niezbędnego oprogramowania, a także opublikowała wstępną specyfikację interfejsu komunikacyjnego umożliwiającego interoperacyjność i automatyczną wymianę danych z KPD. Specyfikacja ta pozwoli zainteresowanym instytucjom i firmom przygotowanie lub dostosowanie swoich systemów informatycznych do współpracy z tym systemem.

Krajowy Punkt Dostępowy ma oferować takie dane, jak chociażby: zablokowana droga, śliska jezdnia, trudne warunki pogodowe, pojazd jadący pod prąd, a także informacje o parkingach i miejscach obsługi podróżnych przydatne szczególnie kierowcom pojazdów ciężarowych. Bezpośrednimi odbiorcami projektu mają być zarządcy dróg na wszystkich szczeblach administracyjnych, służby ratownicze oraz komercyjni dostawcy aplikacji. Pośrednio z KPD korzystać będą również sami kierowcy, np. poprzez aplikacje rozwijane przez przedsiębiorców. Co istotne, KPD ma być kompatybilny z analogicznymi systemami rozwijanymi w innych krajach Unii Europejskiej.

Ponadto wychodząc naprzeciw wszystkim zarządcom dróg, którzy nie posiadają zaawansowanych systemów zarządzania ruchem i nie gromadzą automatycznie danych o utrudnieniach w czasie rzeczywistym, GDDKiA przygotuje aplikację do wizualizacji na podkładzie mapowym wszystkich utrudnień wprowadzanych zarówno automatycznie, jak i manualnie. Funkcjonalności rozwijane w ramach KPD będą bazować na technologii przetwarzania danych w chmurze.

Budowa „Krajowego Punktu Dostępowego do informacji o warunkach ruchu” jest jednym z projektów realizowanych w ramach programu Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem (KSZR). To wspólne przedsięwzięcie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Budowę KPD realizują firmy Qumak SA oraz Matic. Wartość podpisanego z nimi kontraktu na te prace wynosi 2 mln zł.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt