|2017-04-21|
Geodezja, Prawo, Kataster
Geodeci pytają ministra o aktualizację EGiB
Czy operaty gromadzone w PZGiK są rejestrem publicznym? Jeśli tak, to jak taka interpretacja może wpłynąć na procedury aktualizacji ewidencji gruntów i budynków?
Temat podjęło Stowarzyszenie Geodetów Ziemi Olkuskiej. Publikuje ono na swojej stronie opinię Ministerstwa Cyfryzacji, z które wynika, że dane zawarte w operatach technicznych przyjmowanych do powiatowych ośrodków geodezyjnych i kartograficznych w świetle obowiązującego można traktować jako rejestr publiczny.
Dlaczego ta odpowiedź jest tak istotna? Jak wyjaśnia SGZO, zmiana Prawa geodezyjnego i kartograficznego z 2014 r. w praktyce doprowadziła do tego, że starostwa ograniczyły aktualizowanie operatów ewidencyjnych „z urzędu”, czyli w trybie czynności materialno-technicznych, bazując wyłącznie na operatach przyjętych do PZGiK, co przed nowelizacją było powszechną praktyką. Teraz dzieje się to głównie na wniosek uprawnionych podmiotów lub w drodze decyzji administracyjnej. O ile przy drobniejszych usługach geodezyjnych nie stanowi to większego problemu, to np. przy pracach na potrzeby inwestycji liniowych, biegnących przez dziesiątki lub setki działek, jest to już czynność bardzo pracochłonna.
W ocenie SGZO furtką umożliwiającą powrót do aktualizowania EGiB na podstawie operatów z PZGiK jest uznanie ich za rejestr publiczny. W art. 24 ust. 2b Pgik czytamy bowiem, że: „Aktualizacja informacji zawartych w ewidencji gruntów i budynków następuje: 1) w drodze czynności materialno-technicznej na podstawie: (…) g) wpisów w innych rejestrach publicznych.
Geodeci z Olkusza nie poprzestają jednak na opinii Ministerstwa Cyfryzacji. Właśnie zwrócili się do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Chcą przede wszystkim odpowiedzi na pytanie, czy zmiany naprawcze w ewidencji powodujące zastąpienie danych niezgodnych ze stanem faktycznym lub niezgodnych z obowiązującymi standardami technicznymi, a to wszystko w celu wyeliminowania błędnych danych z rejestru publicznego, nie powinny być dokonywane z urzędu, w drodze czynności materialnotechnicznych, wyłącznie na podstawie dokumentacji geodezyjnej przyjętej do PZGIK?
JK
|