Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-04-03| Geodezja, Prawo, Instytucje

GGK o naliczaniu opłat za uzgodnienie GESUT

Czy podmioty władające sieciami uzbrojenia terenu mają prawo pobierać opłaty za wydanie opinii co do zgodności utworzonej przez starostę inicjalnej bazy GESUT?


GGK o naliczaniu opłat za uzgodnienie GESUT

Swoje stanowisko w tej sprawie zajęła p.o. głównego geodety kraju Grażyna Kierznowska i rozesłała je do wszystkich WINGiK-ów. W dokumencie GGK przypomina, że zgodnie z Prawem geodezyjnym i kartograficznym dane przechowywane w powiatowej bazie GESUT powinny pochodzić również od podmiotów władających sieciami. Na te podmioty nałożono zresztą w tej ustawie obowiązek współdziałania ze starostami w procesie zakładania i prowadzenia GESUT.

Jak jednak zwraca uwagę Grażyna Kierznowska, obowiązek ten nie został obwarowany żadnymi sankcjami, stąd starosta nie ma możliwości przymuszenia władającego siecią do współpracy. Ustawa nie określa również, że wykonanie tej opinii powinno być bezpłatne.

Natomiast starosta nie może wydatkować środków publicznych, żeby zapłacić za wykonanie wspomnianej opinii (która jest de facto obowiązkiem ustawowym). W świetle ustawy o finansach publicznych starosta nie może bez tytułu prawnego (przepis prawa, umowa, porozumienie) płacić za wykonanie jakichkolwiek prac (np. opinii) na rzecz starosty przez prywatne podmioty. Ponadto – zwraca uwagę GGK – pojawia się tu problem, jak oszacować, czy wydatkowanie przez starostę kwoty zadeklarowanej przez władającego siecią jest zgodne z art. 44 ust. 3 pkt 1 ustawy ofp, czyli celowe i oszczędne.

Grażyna Kierznowska informuje, że poruszona problematyka została zgłoszona do ministra infrastruktury i budownictwa jako propozycja wprowadzenia stosownych zmian do ustawy.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS