Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-03-14| GIS, Teledetekcja

Świat w ciągłej zmianie w nowej przeglądarce Planet

Amerykańska firma Planet – właściciel konstelacji ponad stu satelitów obserwacyjnych, udostępniła nową wersję przeglądarki zdjęć satelitarnych. Jedną z jej ciekawszych funkcji jest suwak czasu.


Świat w ciągłej zmianie w nowej przeglądarce Planet

Konstelacja firmy Planet dostarcza zobrazowania dla dowolnego zakątka świata w rozdzielczości 3-5 metrów. Jej kluczową zaletą jest jednak bardzo krótki czas rewizyty, który docelowo ma wynosić raptem dzień.

W nowej wersji przeglądarki Planet Explorer można przekonać się, co te zapowiedzi oznaczają w praktyce. Na dole strony udostępniono bowiem suwak czasu, który pozwala przeglądać zobrazowania satelitarne z różnych okresów. Dla niezalogowanych użytkowników dostępne są dane w odstępach kwartalnych i miesięcznych. Po zalogowaniu można zaś uzyskać dostęp do mozaiki aktualizowanej codziennie. Co istotne, samo założenie konta jest bezpłatne i daje użytkownikowi dostęp do dodatkowych narzędzi, np. przeznaczonych do interaktywnego porównywania scen z różnych okresów.

Żeby uświadomić sobie, jak ogromnym zasobem danych dysponuje firma Planet, wystarczy wspomnieć, że dla każdego obszaru posiada już przynajmniej 100 scen satelitarnych, a każda kompletna mozaika świata składa się z około 20 mln przetworzonych automatycznie zdjęć.

Firma Planet zastrzega, że na razie jej nowa przeglądarka jest w wersji beta, może więc mieć pewne niedoskonałości, np. niepoprawne łączenie sąsiednich scen. Z biegiem czasu Planet Explorer ma być jednak udoskonalany.

Przedstawiciele Planet podkreślają, że nowa przeglądarka ma nie tylko zachęcić klientów do kupowania ich danych, ale przede wszystkim zmienić podejście społeczeństwa do zobrazowań satelitarnych, w tym pokazać, że Ziemia wcale nie jest statyczna, ale że na jej powierzchni zachodzą nieustanne zmiany.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS