wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-03-14| GIS, Teledetekcja

Świat w ciągłej zmianie w nowej przeglądarce Planet

Amerykańska firma Planet – właściciel konstelacji ponad stu satelitów obserwacyjnych, udostępniła nową wersję przeglądarki zdjęć satelitarnych. Jedną z jej ciekawszych funkcji jest suwak czasu.


Świat w ciągłej zmianie w nowej przeglądarce Planet

Konstelacja firmy Planet dostarcza zobrazowania dla dowolnego zakątka świata w rozdzielczości 3-5 metrów. Jej kluczową zaletą jest jednak bardzo krótki czas rewizyty, który docelowo ma wynosić raptem dzień.

W nowej wersji przeglądarki Planet Explorer można przekonać się, co te zapowiedzi oznaczają w praktyce. Na dole strony udostępniono bowiem suwak czasu, który pozwala przeglądać zobrazowania satelitarne z różnych okresów. Dla niezalogowanych użytkowników dostępne są dane w odstępach kwartalnych i miesięcznych. Po zalogowaniu można zaś uzyskać dostęp do mozaiki aktualizowanej codziennie. Co istotne, samo założenie konta jest bezpłatne i daje użytkownikowi dostęp do dodatkowych narzędzi, np. przeznaczonych do interaktywnego porównywania scen z różnych okresów.

Żeby uświadomić sobie, jak ogromnym zasobem danych dysponuje firma Planet, wystarczy wspomnieć, że dla każdego obszaru posiada już przynajmniej 100 scen satelitarnych, a każda kompletna mozaika świata składa się z około 20 mln przetworzonych automatycznie zdjęć.

Firma Planet zastrzega, że na razie jej nowa przeglądarka jest w wersji beta, może więc mieć pewne niedoskonałości, np. niepoprawne łączenie sąsiednich scen. Z biegiem czasu Planet Explorer ma być jednak udoskonalany.

Przedstawiciele Planet podkreślają, że nowa przeglądarka ma nie tylko zachęcić klientów do kupowania ich danych, ale przede wszystkim zmienić podejście społeczeństwa do zobrazowań satelitarnych, w tym pokazać, że Ziemia wcale nie jest statyczna, ale że na jej powierzchni zachodzą nieustanne zmiany.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS