|2017-01-30|
GIS, Edukacja, Instytucje
Lubelski magistrat i uczelnie utworzą repozytorium geodanych
Przedstawiciele Urzędu Miasta Lublin oraz czterech lubelskich uczelni wyższych zawarli umowę partnerską o wspólnym dostępie do zbiorów danych przestrzennych i utworzeniu Repozytorium Danych Przestrzennych.
Porozumienie podpisali przedstawiciele lubelskiego magistratu, a także Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Pierwsze rozmowy dotyczące utworzenia Repozytorium (wspólnej bazy wymiany danych) odbyły się w zeszłym roku. Zgodnie z założeniem będzie ona stanowić forum wymiany informacji przestrzennej pomiędzy urzędem miasta i uczelniami wyższymi i byłaby unikatowym rozwiązaniem w skali kraju. Repozytorium zapewni uczelniom dostęp np. do danych z lotniczego i naziemnego skaningu laserowego, numerycznych modeli terenu i pokrycia terenu czy zdjęć lotniczych. Z kolei szkoły wyższe będą tu zamieszczać wyniki prac badawczych wykonanych z użyciem udostępnionych przez miasto geodanych.
– Prace, które rozpoczęliśmy w ubiegłym roku w zakresie dzielenia się danymi przestrzennymi, doprowadziły do momentu, w którym podpisujemy umowę o udostępnianiu tych danych. Każdy z partnerów będzie mógł z tego korzystać i dzielić się swoimi zasobami – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. – To kolejny wymiar współpracy urzędu z uczelniami na rzecz dobra wspólnego, rozwoju miasta i jakości kształcenia studentów. Swobodna wymiana danych może być wykorzystana do tworzenia aplikacji i wykorzystania danych przez studentów do przygotowywania swoich prac – dodaje Artur Szymczyk.
– Repozytorium pozwoli nam np. na dokładną ocenę potencjału solarnego budynków, do szacowania i lokalizowania miejsc, w których zasadne byłoby montowanie ogniw fotowoltaicznych – mówi prof. Zbigniew Grądzki, prorektor ds. nauki, wdrożeń i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Źródło: UM Lublina
|