Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-07-22| GNSS, Geodezja, Teledetekcja

Nowość o zobrazowaniach satelitarnych

Nakładem Wydawnictwa Wojskowej Akademii Technicznej ukazała się książka pt. „Zobrazowania satelitarne. Zastosowania w fotosceneriach symulatorów lotniczych”. Jest to praca zbiorowa pod redakcją dr. hab. Michała Kędzierskiego, profesora nadzwyczajnego w Zakładzie Teledetekcji i Fotogrametrii WIG WAT.


Nowość o zobrazowaniach satelitarnych

Treścią książki są zobrazowania satelitarne, metody ich przetwarzania w nurcie typowych opracowań fotogrametryczno-teledetekcyjnych, jak również nietypowych – fotoscenerii lotniczych do symulatorów lotu.

Kiedy na początku lat 60. ubiegłego wieku pierwsze satelity programu rządu Stanów Zjednoczonych Corona zaczęły dostarczać pierwsze zobrazowania satelitarne, dość szybko zrozumiano, że jest to przyszłość nie tylko rozpoznania wojskowego, lecz także wielu dziedzin nauki.

Wyniesienie na orbitę pierwszego komercyjnego satelity obrazującego Ikonos w 1999 r., mającego rozdzielczość przestrzenną kanału panchromatycznego (11 bitów) na poziomie 1 metra, stało się przełomem nie tylko w fotogrametrii i teledetekcji, ale i w innych dziedzinach wiedzy. Niecałe dziesięć lat później mamy już do dyspozycji zobrazowania satelitarne o rozdzielczości przestrzennej (kanał panchromatyczny) na poziomie 0,5 metra (0,41 m), a w 2014 r. wyniesiony na orbitę WorldView-3 daje nam 0,31 metra.

Osiągnięcie takich parametrów spowodowało, że zobrazowania satelitarne „zawłaszczyły” sobie niezdobyte do tej pory rewiry zarezerwowane tylko i wyłącznie dla zdjęć lotniczych. Z ekonomicznego punktu widzenia w wielu zastosowaniach o wiele bardziej opłacalne jest zastosowanie zobrazowań satelitarnych niż zdjęć lotniczych. Jednym z takich przykładów jest użycie zobrazowań satelitarnych po odpowiednim przetworzeniu do fotoscenerii w symulatorach lotniczych.

Publikacja została wydana w miękkiej oprawie i liczy 220 stron. W Księgarni Geoforum.pl jest dostępna w cenie 39 zł.

Źródło: Wydawnictwo WAT


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama