wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-07-22| GNSS, Geodezja, Teledetekcja

Nowość o zobrazowaniach satelitarnych

Nakładem Wydawnictwa Wojskowej Akademii Technicznej ukazała się książka pt. „Zobrazowania satelitarne. Zastosowania w fotosceneriach symulatorów lotniczych”. Jest to praca zbiorowa pod redakcją dr. hab. Michała Kędzierskiego, profesora nadzwyczajnego w Zakładzie Teledetekcji i Fotogrametrii WIG WAT.


Nowość o zobrazowaniach satelitarnych

Treścią książki są zobrazowania satelitarne, metody ich przetwarzania w nurcie typowych opracowań fotogrametryczno-teledetekcyjnych, jak również nietypowych – fotoscenerii lotniczych do symulatorów lotu.

Kiedy na początku lat 60. ubiegłego wieku pierwsze satelity programu rządu Stanów Zjednoczonych Corona zaczęły dostarczać pierwsze zobrazowania satelitarne, dość szybko zrozumiano, że jest to przyszłość nie tylko rozpoznania wojskowego, lecz także wielu dziedzin nauki.

Wyniesienie na orbitę pierwszego komercyjnego satelity obrazującego Ikonos w 1999 r., mającego rozdzielczość przestrzenną kanału panchromatycznego (11 bitów) na poziomie 1 metra, stało się przełomem nie tylko w fotogrametrii i teledetekcji, ale i w innych dziedzinach wiedzy. Niecałe dziesięć lat później mamy już do dyspozycji zobrazowania satelitarne o rozdzielczości przestrzennej (kanał panchromatyczny) na poziomie 0,5 metra (0,41 m), a w 2014 r. wyniesiony na orbitę WorldView-3 daje nam 0,31 metra.

Osiągnięcie takich parametrów spowodowało, że zobrazowania satelitarne „zawłaszczyły” sobie niezdobyte do tej pory rewiry zarezerwowane tylko i wyłącznie dla zdjęć lotniczych. Z ekonomicznego punktu widzenia w wielu zastosowaniach o wiele bardziej opłacalne jest zastosowanie zobrazowań satelitarnych niż zdjęć lotniczych. Jednym z takich przykładów jest użycie zobrazowań satelitarnych po odpowiednim przetworzeniu do fotoscenerii w symulatorach lotniczych.

Publikacja została wydana w miękkiej oprawie i liczy 220 stron. W Księgarni Geoforum.pl jest dostępna w cenie 39 zł.

Źródło: Wydawnictwo WAT


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS