wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-03-15| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

Zeb-Revo - nowa generacja ręcznego skanera

Firma GeoSLAM znana z produkcji ręcznego skanera laserowego Zeb1 zaprezentowała nową generację tego urządzenia. Wyróżnia je m.in. szybszy pomiar, łatwiejsza obsługa oraz większa wszechstronność.


Zeb-Revo - nowa generacja ręcznego skanera

Pomiar za pomocą skanera Zeb1 wymagał jedynie przejścia wzdłuż mierzonego obiektu, trzymając urządzenie w dłoni. Zebrane w trakcie spaceru punkty były następnie łączone w jednolitą chmurę za pomocą algorytmu SLAM (Simultaneous Localisation And Mapping). Dzięki temu pomiar nie wymagał dostępności sygnałów GPS, a to pozwalało wykorzystać instrument w pomiarach wnętrz budynków czy szybów kopalnianych.

Nowa generacja tego urządzenia mierzy z prędkością 43,2 tys. pkt/s, a więc porównywalną z Zeb1. Jednak dzięki podniesieniu częstotliwości pracy lasera do 100 Hz generuje nawet do 2,5 razy więcej linii skanów niż starszy model. Przekłada się to na zwiększoną rozdzielczość wynikowego skanu oraz możliwość odwzorowania na nim mniejszych obiektów.

Skaner Zeb1 należało wprawić w ruch wahadłowy ręcznie, w przypadku Zeb-Revo dzieje się to automatycznie. Otwiera to przed tym urządzeniem zupełnie nowe pola zastosowań. Zeb-Revo można np. zintegrować z bezzałogową maszyną latającą, wózkiem, plecakiem czy samochodem.

Producent zwraca uwagę również na łatwość obsługi skanera. Składa się raptem z dwóch elementów (głowicy oraz baterii zintegrowanej z dyskiem) oraz dwóch kabli. Przygotowanie zestawu do pracy zajmuje tylko minutę i wymaga naciśnięcia dwóch przycisków.

Pomierzone punkty są zapisywane na wbudowanym dysku o pojemności 55 GB. Jak zapewnia producent, dzięki wykorzystaniu specjalnego, oszczędnego formatu danych pozwala to gromadzić dane z pomiarów trwających nawet miesiąc.

Po wykonaniu pomiaru dane zgrywane są przez port USB, a następnie przetwarzane automatycznie za pomocą algorytmu SLAM. Postprocessing można wykonać albo na własnym komputerze w oprogramowaniu GeoSLAM Desktop, albo w chmurze, w usłudze GeoSLAM Cloud. Wynikiem opracowania jest chmura w formacie LAS, którą można dalej wykorzystywać np. w aplikacjach typu CAD.

Zeb-Revo mierzy na dystansie do 30 m wewnątrz budynków oraz 15-20 m na dworze. Zestaw waży 3,5 kg, a jego obudowa spełnia normę pyło- i wodoszczelności IP64.

Źródło: GeoSLAM, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
intensywność Zeb1 nie rejestrowal intensywnosci. Czy wiadomo jak jest z tym ?
odpowiedz zgłoś
Pytanie A dokładność?
 1 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS