Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-03-15| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

Zeb-Revo - nowa generacja ręcznego skanera

Firma GeoSLAM znana z produkcji ręcznego skanera laserowego Zeb1 zaprezentowała nową generację tego urządzenia. Wyróżnia je m.in. szybszy pomiar, łatwiejsza obsługa oraz większa wszechstronność.


Zeb-Revo - nowa generacja ręcznego skanera

Pomiar za pomocą skanera Zeb1 wymagał jedynie przejścia wzdłuż mierzonego obiektu, trzymając urządzenie w dłoni. Zebrane w trakcie spaceru punkty były następnie łączone w jednolitą chmurę za pomocą algorytmu SLAM (Simultaneous Localisation And Mapping). Dzięki temu pomiar nie wymagał dostępności sygnałów GPS, a to pozwalało wykorzystać instrument w pomiarach wnętrz budynków czy szybów kopalnianych.

Nowa generacja tego urządzenia mierzy z prędkością 43,2 tys. pkt/s, a więc porównywalną z Zeb1. Jednak dzięki podniesieniu częstotliwości pracy lasera do 100 Hz generuje nawet do 2,5 razy więcej linii skanów niż starszy model. Przekłada się to na zwiększoną rozdzielczość wynikowego skanu oraz możliwość odwzorowania na nim mniejszych obiektów.

Skaner Zeb1 należało wprawić w ruch wahadłowy ręcznie, w przypadku Zeb-Revo dzieje się to automatycznie. Otwiera to przed tym urządzeniem zupełnie nowe pola zastosowań. Zeb-Revo można np. zintegrować z bezzałogową maszyną latającą, wózkiem, plecakiem czy samochodem.

Producent zwraca uwagę również na łatwość obsługi skanera. Składa się raptem z dwóch elementów (głowicy oraz baterii zintegrowanej z dyskiem) oraz dwóch kabli. Przygotowanie zestawu do pracy zajmuje tylko minutę i wymaga naciśnięcia dwóch przycisków.

Pomierzone punkty są zapisywane na wbudowanym dysku o pojemności 55 GB. Jak zapewnia producent, dzięki wykorzystaniu specjalnego, oszczędnego formatu danych pozwala to gromadzić dane z pomiarów trwających nawet miesiąc.

Po wykonaniu pomiaru dane zgrywane są przez port USB, a następnie przetwarzane automatycznie za pomocą algorytmu SLAM. Postprocessing można wykonać albo na własnym komputerze w oprogramowaniu GeoSLAM Desktop, albo w chmurze, w usłudze GeoSLAM Cloud. Wynikiem opracowania jest chmura w formacie LAS, którą można dalej wykorzystywać np. w aplikacjach typu CAD.

Zeb-Revo mierzy na dystansie do 30 m wewnątrz budynków oraz 15-20 m na dworze. Zestaw waży 3,5 kg, a jego obudowa spełnia normę pyło- i wodoszczelności IP64.

Źródło: GeoSLAM, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama