wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-01-18| Geodezja

Biłgorajscy geodeci piszą do starosty w sprawie weryfikacji

„Zarząd GZB (…) pragnie zwrócić uwagę na ostatnio coraz częstsze nieprawidłowe działanie Starosty Biłgorajskiego w przedmiocie weryfikacji przekazanych przez naszych członków zbiorów danych lub innych materiałów stanowiących wyniki prac geodezyjnych do powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego” – czytamy w piśmie Zarządu Stowarzyszenia „Geodeci Ziemi Biłgorajskiej” do starosty biłgorajskiego.


Biłgorajscy geodeci piszą do starosty w sprawie weryfikacji

Uwagi dotyczą nieuprawnionych wymagań organu wobec wykonawców geodezyjnych, które – zdaniem Stowarzyszenia – utrudniają pracę i „przyczyniają się do niewiarygodności geodetów wobec ich klientów”.

Geodeci Ziemi Biłgorajskiej zwracają m.in. uwagę na:
• zbyt długi termin weryfikacji (zdaniem GZB termin dłuższy niż 7 dni kalendarzowych należy uznać za niezgodny z art. 12b ust. 1 Pgik);
• sztuczne skracanie terminu weryfikacji poprzez wystawianie daty sporządzenia protokołu z weryfikacji z dniem wcześniejszym niż faktyczne jego sporządzenie;
• brak na protokołach wykazu i podpisu osoby faktycznie sporządzającej protokół weryfikacji;
• przekraczanie kompetencji starosty przy weryfikacji operatów poprzez dokonywanie weryfikacji pod względem zgodności z przepisami prawa obowiązującymi w gospodarce nieruchomościami oraz w budownictwie;
• niewłaściwy sposób uzasadniania negatywnego wyniku weryfikacji;
• nieuprawnione wskazywanie nieprawidłowości dotyczących m.in. niedołączania do operatu treści zawiadomienia stron o ustaleniu przebiegu granic, wyznaczeniu punktów granicznych, wznowieniu znaków granicznych; niedołączania do operatu szkicu przeglądowego szkiców polowych;
• nieuprawnione żądanie wykonania czynności, które nie dotyczą konkretnej wykonywanej pracy geodezyjnej.

DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@ble Zgodnie z art. 12b ust. 1 Pgik organ weryfikuje operaty pod względem zgodności z przepisami prawa obowiązującymi w geodezji i kartografii.
 3 
odpowiedz zgłoś
??? "...przekraczanie kompetencji starosty przy weryfikacji operatów poprzez dokonywanie weryfikacji pod względem zgodności z przepisami prawa obowiązującymi w gospodarce nieruchomościami oraz w budownictwie;.." wytłumaczy ktoś o co chodzi z tym postulatem?
odpowiedz zgłoś
Brawo Brawo chłopaki, walczcie dajcie przykład innym. Urzędnicy chcą wyciąć konkurencję i was "odpowiednio" kontrolują - nie tylko u Was. Panie Starosto czas się temu przyjrzeć. Niech Pan porówna jakość zasobu z innymi powiatami. Polska cyfrowa, a zasób i pracownicy analogowi. A może źle to napisałem pracownicy analogowi i zasób taki jak pracownicy.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
7 dni? a ja już przywykłem do 30 dni
 2 
odpowiedz zgłoś
Popieram Popieram walkę z niesprawiedliwym systemem machiny urzędniczej niszczącej przedsiębiorców, gryzącej rękę która ich karmi. Rozwiązanie tego problemu jak i wielu innych jest dużo prostsze niż wszystkim się wydaje bez sądów, pism itp. Należałoby zmienić ustawowo poborcę podatku dochodowego. Zamiast Państwo (urząd skarbowy) podatek dochodowy powinna pobierać gmina i z tego podatku płacić co roku składkę do budżetu Państwa. Proszę mi wskazać Starostę który odważyłby się przy pomocy jakiegoś inspektora robić takie numery (z miejsca na bruk). Jeżeli przedsiębiorca miałby wybór przy pomocy miejsca prowadzenia działalności decydować do jakiej gminy odprowadzi podatek od wystawionej faktury (zrobionej roboty, skontrolowanego operatu) i w jakim czasie (ile czasu będzie kontrolowany operat) to sami rozumiecie. Gdy władzy będzie zależało na rozwoju przedsiębiorczości na własnym terenie, to sama zacznie chcieć nas wspierać a nie zwalczać.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
Gratuluję Wreszcie geodeci podnoszą głowy i walczą o swoje prawa poieram w Całości działania Stowarzyszenie Geodetow Ziemi Bilgorajskiej i życzę dalszej odwagi w dzialaniach.
 2 
 9 
odpowiedz zgłoś
Cała ta sprawa wynika z faktu że geodeci nie związanie z ośrodkiem nie mogli być już w żaden sposób konkurencyjni na rynku. Podejrzewam że ceny w Biłgoraju są już skrajnie niskie (zaporowe minimum). Konkurencyjność przeniosła się na czas wykonania zlecenia (czas to też pieniądz). Inwestor jak ma do wyboru w dwa dni lub dwa miesiące to wybór jest jednoznaczny.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
przydałyby się regulacje bo widzę, ze to co u niektórych jest normą, inni nazywają odstępstwem i nieprawidłowością.( pw. regulacje, a nie gniota)
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
@Geod porządne czyli zgodne z lokalnym zwyczajem lub "bo tak się robiło";)
 2 
 17 
odpowiedz zgłoś
Robili by porządnie pomiary i operaty to nie było by problemów.
 18 
 11 
odpowiedz zgłoś
pomoc Teraz to podejrzewam lezy na plaży w Burkina Faso
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
Niech piszą do Palikota przecież to ich człowiek, może pomoże ziomkom z ziemi Biłgorajskiej.
 9 
 6 
odpowiedz zgłoś
12 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS