Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-10-14| GIS, Instytucje

Jaka będzie Polska 3D+

Główny Urząd Geodezji i Kartografii opublikował raport podsumowujący konsultacje i ankietyzację interesariuszy projektu Polska3D+, który Urząd planuje realizować w ramach nowej perspektywy finansowej 2014-20 (PO Polska Cyfrowa).


Jaka będzie Polska 3D+

Przygotowując się do uruchomienia tego projektu GUGiK podjął działania mające na celu przeprowadzenie kompleksowej rewizji potrzeb interesariuszy projektu. W tym celu zorganizowano 10 spotkań konsultacyjnych. Zaprezentowano na nich główne założenia realizacji projektu oraz przedstawiono możliwe scenariusze wykorzystania danych 3D, na zakończenie przeprowadzono ankietyzację uczestników spotkań.

W spotkaniach wzięło udział 120 osób z 88 instytucji reprezentujących administrację rządową i samorządową, państwowe instytuty badawcze, ośrodki naukowe, służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo oraz firmy prywatne. Pierwszych 9 spotkań miało charakter zamknięty, a uczestniczące w nich instytucje zostały dobrane w grupy pod kątem podobieństwa tematycznego realizowanych zadań statutowych. Dziesiąte spotkanie miało charakter otwarty dla wszystkich zainteresowanych założeniami planowanego przedsięwzięcia. Jednym z rezultatów dyskusji było wypełnienie ankiet określających wymagania, potrzeby, ograniczenia i oczekiwania względem produktów projektu Polska 3D+.

Zgodnie z wynikami otrzymanych 44 kompletnych ankiet zdecydowana większość interesariuszy wyraziła zainteresowanie wykorzystywaniem danych 3D, które mają zostać opracowane w ramach planowanego przedsięwzięcia. Jak czytamy w raporcie, 81% badanych interesują numeryczne modele pokrycia terenu (NMPT). Niewiele mniej, bo 79% z nich, interesują modele budynków 3D oraz numeryczne modele terenu (NMT). Natomiast 57% badanych oczekuje danych z lotniczego skanowania laserowego.

Interesariusze określili też korzyści, jakie spodziewają się uzyskać przy wykorzystaniu produktów projektu Polska 3D+. Wśród najczęściej wymienianych było: zwiększenie wydajności (62%), podniesienie dokładności i jakości wykonywanych pomiarów, analiz i badań (52%), a także szeroko pojęte korzyści społeczne (45%) i możliwość wprowadzenia innowacji (36%).



Przypomnijmy, że z uwagi na wymagania postawione przed beneficjentami PO PC, GUGiK postanowił połączyć trzy planowane do realizacji projekty (Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej ? CAPAP, Polska 3D+ i TopoMapa) w jedno przedsięwzięcie o nazwie CAPAP. 8 maja br. GUGiK złożył dokumentację do konkursu ogłoszonego przez PO PC na dofinansowanie projektu CAPAP w ramach II Osi Priorytetowej ? ?E-administracja i otwarty rząd?, działanie 2.1 ?Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych?. Wkrótce mają zostać ogłoszone wyniki konkursu.

Więcej w raporcie

Źródło: GUGiK, AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

Modelowanie Dębu Bartek
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama