wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-09-21| Geodezja, Prawo

GUGiK o zgłoszeniach uzupełniających

Na stronie mazowieckiego WINGiK-a ukazały się wyjaśnienia GUGiK-u dotyczące stosowania tzw. zgłoszeń uzupełniających.


GUGiK o zgłoszeniach uzupełniających

Jak przypomina zastępca głównego geodety kraju Jacek Jarząbek, zgłoszenia uzupełniające stosuje się w przypadku zaistnienia potrzeby udostępnienia dodatkowych materiałów z zasobu do wykonania już zgłoszonych prac geodezyjnych lub kartograficznych. Nie ma więc możliwości dodania nowego obszaru opracowania na formularzu z zaznaczonym polem „zgłoszenie uzupełniające”.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Moim zdaniem, nie, bo to nie jest nowe zgłoszenie prac geodezyjnych. Konkretne prace zostały już zgłoszone, a jedynie pojawiła się konieczność uzyskania danych dla nieco większego obszaru.
odpowiedz zgłoś
typowy przykład mapa do projektu kanalizacji, kilka kilometrów. Na docinku jednej posesji, z powodu braku zgody właściciela, należy zrobić obejście, przez co brakuje ok. 2m szerokości mapy - co prawda kupionej z zapasem po kilkanaście metrów po obi stronach, ale po zaprojektowaniu obejścia zamiast 30m mamy obszar otaczający 28m na odcinku kilku metrów. Naprawdę, serio konieczne jest osobne zgłoszenie, operat i kolejna mapa?
odpowiedz zgłoś
Konkretny przepis to art. 12 ust. 1 Pgik. Złożenie formularza oznaczonego jako "Zgłoszenie usupełniające do zgłoszenia o identyfikatorze ..." nie jest zgłoszeniem prac geodezyjnych w rozumieniu tego przepisu.
odpowiedz zgłoś
PRAWO NIE ZABRANIA _ Prawo NIE zabrania , więc każde rozszerzenie zgłoszenia pierwotnego jest DOZWOLONE ! __ Z całego tego tekstu najwartościowsza sentencja (nie budząca wątpliwości) to _ ... "wyjaśnienia nie mają charakteru wiążącego" __ jeśli się mylę to niech ktoś wskarze KONKRETNY przepis a NIE interpretację !
odpowiedz zgłoś
A kto zabroni zmniejszyć zakres prac? Albo w ogóle nie zrealizować, bo zleceniodawca się wycofał z umowy? Co ma do tego GUGiK czy ktokolwiek?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
GUGiK o zgłoszeniach uzupełniających Może teraz GGK wyjaśni jak zgłosić zmniejszenie zakresu np. MDCP. Czy też nie można ? A jak będzie w jednym miejscu zmniejszenie a w innym zwiększenie zakresu ? To będzie dopiero jazda.
 3 
odpowiedz zgłoś
Biorąc pod uwagę okoliczność, że te druki nie są obligatoryjne, że możesz złożyć zgłoszenie na zwykłej kartce, byleby zawierało wszelkie niezbędne elementy, to te emocje są zupełnie nie na miejscu. Prace geodezyjne lub kartograficzne podlegają zgłoszeniu, zgodnie z przepisami Pgik. Zgłoszenie otwiera sprawę urzędową. Jeśli mam zamiar wykonać kolejne prace (wykonanie mapy dc.projektowych to "prace geodezyjne" a nie "praca geodezyjna"), to muszę je zgłosić. Nawet, jeśli omyłkowo oznaczę na formularzu kratkę "zgłoszenie uzupełniające ...", a będzie to faktycznie zgłoszenie nowych prac geodezyjnych, to będzie to nowa sprawa w urzędzie.
odpowiedz zgłoś
Co Pan na to, Panie Jarząbek Mam wątpliwości, tak jak Adam Wójcik, czy Pan Z-ca miał w ręku druk zgłoszenia, niech Pan go weźmie do ręki i sobie przeczyta na głos. I co Pan na to Panie Jarząbek!!!A tak w ogóle to jest śmieszne, jeżeli pracownicy organów podległych mogą uważać, że Pana słowa wyrażone w piśmie mogą się obrócić w psie #$%!!o!!!
odpowiedz zgłoś
xyz, humor przede wszystkim bo przecież urzędnicy, piszący takie pisma do organu, który nie ma mocy wydawania wiążących interpretacji, tez robią to tylko dla poprawy własnego humoru w sytuacji, gdy nie potrafią podać podstawy prawnej np. odmówienia przyjęcia zgłoszenia, bo im się ono nie podoba. A tak było nawet przed zmianami w prawie, gdy niektóre ośrodki wymuszały własne wzory druków albo podziały prac na jakieś asortymenty itd. Jeszcze bardziej humor by mi się poprawił, gdyby istniał samorząd zawodowy, zdolny, w odróżnieniu od obecnego aparatu administracyjnego do wydawania wiążących interpretacji. Na razie ta sytuacja budzi u mnie, zwykłego wykonawcy, tylko nieznaczny grymas uśmiechu. Trzeba było zrobić osobny druk do zamawiania materiałów do zgłoszonych prac po równie niedopowiedzianych "uzgodnieniach", a nie zgłoszenie uzupełniające do całego zgłoszenia. Ale urzędnicy ODGIK zostali wyprzedzająco poklepani po pleckach i podtrzymani na duchu, kto teraz pójdzie do sądu, po precedensie z uwierzytelnianiem?
 3 
odpowiedz zgłoś
A może Pan jaśniej wyrazić swoją myśl? Bo i cytat jakiś taki nie całkiem "zacytowany" ...
 1 
odpowiedz zgłoś
Szanowny Panie Jarząbek Pojęcia "zgłoszenie pierwotne" oraz "zgłoszenie uzupełniające do zgłoszenia o identyfikatorze..." faktycznie zostały wprowadzone - jak Pan to był uprzejmuy zauważyć w wydanym stanowisku - cytuję "na wzorach zgłoszeń prac geodezyjnych oraz prac kartograficznych jako oznaczenie formularzy - w celu ułatwienia pozyskiwania materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, niezbędnych do wykonania niezbędnych prac" (koniec cytatu). Tyle tylko, źe owa liczba mnoga, do której Pan nawiązuje, dotyczy przecież "prac geodezyjnych" oraz "prac kartograficzych", a w żadnym razie nie "zgłoszeń pierwotnych" albo "zgłoszeń uzupełniających" - występujących w ramach tych całkowicie odrębnych dwóch rodzajach prac... Panie Jarząbek... Panie Jarząbek... Masz nas za idiotów? Takich zupełnie nic nie "kumatych"? O ja "#$%!!ziu"...
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
do rozmarzonego Czy to, że byłoby napisane, że to jest wiążące dla organów administracji i sądów poprawiłoby ci humor ???? Każdy organ odpowiada we własnym imieniu za stosowanie prawa a sądy są niezawisłe i niezależnie od interpretacji czy opinii urzędów wydają orzeczenia czy wyroki. I po co pisać takie posty panie rozmarzony ?
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
zatem nie rozumiem dlaczego w ogóle WINGiKi z takim uporem zwracają się w jakichkolwiek kwestiach prawnych do GGK, skoro jego opinia to także tylko niewiążąca interpretacja, o czym ten organ sam informuje w każdej interpretacji, czy też liście intencyjnym. W dodatku nie ma żadnej "sprawy", niczyjej skargi, wniosku - to tylko takie bicie piany czy grożenie palcem?
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Zatem każdemu z tutejszych rozmówców powinieneś zwrócić tę uwagę.
odpowiedz zgłoś
@geodeta Zapomniałeś dodać, że to tylko twoja interpretacja.
 1 
odpowiedz zgłoś
Częściowe zakończenie zgłoszonych prac i przekazywanie ich wyników do pzgik, to np. sukcesywne przekazywanie kolejnych "zmodernizowanych" obrębów ewidencyjnych - w ramach modernizacji EGiB. Aż do czasu, gdy wykonam w całości zgłoszone prace geodezyjne.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
. Pytanie dlaczego mogę dodać kolejne pozycje na liście materiałów, a dlaczegóż to nie mogę dodać kolejnych obszarów? Bo nie!!! Może trzeba było dołożyć kolejny formularz ale wtedy byłoby bardziej oczywiste że nie było do tego delegacji:))
 1 
odpowiedz zgłoś
oczywiście, że prace dalej czytam objaśnienia w formularzu i widzę: "Należy wpisać cel/cele lub zakładany wynik/zakładane wyniki", "Nazwa/nazwy lub oznaczenie/oznaczenia obiektu/obiektów", więc w zgłoszeniu uzupełniającym uzupełniam cele, obiekty, nazwy, oznaczenia i niezbędne dla osiągnięcia celów dane. Nie hipotetyczne, tylko wynikające z aktualnych zleceń. Wyniki prac (nie pracy) przekazuję do PZGiK sukcesywnie, zawiadamiając o częściowym zakończeniu zgłoszonych prac, dopóki nie wykonam wszystkich. Czasami występuję o uwierzytelnienie wyników, czasami nie. Ale jeśli intencje były inne, to chyba ktoś przekombinował.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Zauważ, że w ustawie nie ma pojęcia "praca geodezyjna" - jest natomiast "prace geodezyjne". I zgłaszasz konkretne/określone prace geodezyjne, które zamierzasz wykonać, a nie jakieś hipotetyczne, które być może ktoś kiedyś Ci zleci.
odpowiedz zgłoś
otóż czytam i rozumiem, że skoro na formularzu ani w ustawie nie ma takiego ograniczenia, mogę w zgłoszeniu uzupełniającym wypełnić wszystkie "białe" pola, w tym dotyczące zgłaszanych prac (nie: pracy). Skoro w jednym zgłoszeniu zadeklarowałem wykonanie np. 6 różnych prac na terenie powiatu w terminie do 31 grudnia 2030r, to który konkretnie przepis zabrania uzupełnić zgłoszenie o jeszcze 150 innych prac do wykonania w tym lub innym terminie? Jakich pół jeszcze nie można edytować? Ach, intencje... To przy okazji, czy intencją ustawodawcy było, abyśmy, jak poprzednio, oddawali wyniki prac zawsze, nawet, gdy klient rezygnuje - bo nie ma opcji zaniechania prac na druku zgłoszenia? A może takie zaniechanie to wg intencji jakieś rażące zaniedbanie zasobu i działanie na szkodę Państwa ze strony wykonawcy, który, skoro zgłosił, to musi pomierzyć wszystko? Bo nie ma już obowiązku zapłaty części opłaty w takim przypadku, za dane i tak płacimy 100% przy zgłoszeniu i zwrotów PZGIK nie przyjmuje.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Natomiast jasnym jest chyba dla wszystkich, że na "zgłoszeniu uzupełniającym" nie możemy zgłaszać nowych prac.
 1 
odpowiedz zgłoś
@rozmarzony snujemy swoje interpretacje podobnie jak GGK. Ustawodawca to raczej nie minister znany z imienia i nazwiska. Ustawa jasno określa co ma zawierać zgłoszenie: 1)wykonawcę 2)geodetę uprawnionego, 3)cel lub zakładany wynik, 4)położenie, 5)przewidywany termin, 6)listę materiałów.Tak w skrócie. Minister rozszerzył to rodzaj prac, charakter obiektów, informacje o podmiocie i nieszczęsne zgłoszenie uzupełniające. Cóż może wiedział co ustawodawca miał na myśli ale nie wyraził tego na piśmie.
odpowiedz zgłoś
Cytat: "(...) Domniemywam, że zdanie: "Nie ma więc możliwości dodania nowego obszaru opracowania na formularzu..." mija się z prawdą ...". Jest to tylko część zdania. Proponuję raz jeszcze przeczytać całość.
odpowiedz zgłoś
druk zgłoszenia kolorem i układem przypomina znaną skądinąd deklarację VAT. Zapewne ustawodawca jest konsekwentny i chodzi mu mniej więcej o to samo. W deklaracji VAT zaznaczamy kwadracik "złożenie zeznania" lub "korekta zeznania". Korekta powoduje "anulowanie" poprzednio złożonej deklaracji, wszystkie pola należy wypełnić od nowa, prawidłowymi danymi. Domniemywam, że zdanie: "Nie ma więc możliwości dodania nowego obszaru opracowania na formularzu..." mija się z prawdą, czy też intencją ustawodawcy, bo jak najbardziej, można wydrukować formularz i długopisem wypełnić go całkiem od nowa. Można to będzie zrobić w ramach prezentacji przed sadem, gwarantuję: da się. Nie da się w niektórych systemach do obsługi PZGIK, których twórcy lepiej znają te intencje ode mnie i kierownictwa ośrodka, które bezradnie przyjmuje wnioski papierowe o np. zmianę terminu czy poszerzenie zakresu mapy do projektu, gdy projektant nie uzyskał zgody na przejście z siecią przez prywatne tereny wg pierwotnego założenia.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
@ więc po co minister fatygował się i wymyślił zgłoszenie uzupełniające?
odpowiedz zgłoś
Nikt nie zabroni mi "zwykłym odręcznym wnioskiem wnioskować o zakup kolejnych materiałów".
odpowiedz zgłoś
. "..stanowisko...należy traktować jako interpretację....każdy organ obowiązany jest interpretować przepisy prawa we własnym zakresie"Zgłoszenie uzupełniające to wymysł rozporządzenia. Co by się stało jakby zgłoszenia uzupełniającego nie było? Czy nie można byłoby w ramach zgłoszonej roboty zwykłym odręcznym wnioskiem wnioskować o zakup kolejnych materiałów? Po za tym skoro zostało wymyślone uzupełniające uzupełniające po to żeby uzupełnić sobie materiały do roboty to po co wypełniać wszystkie pola? Może jednak można zmieniać, dodawać pozycje do pierwotnego. Ustawodawca pofatygował sie i napisał co ma zawierać takie zgłoszenie. Minister wprowadził sobie zgłoszenia uzupełniające, a delegacji na to nie dostał. Coś jak z ustaleniami "granic" ......
 3 
odpowiedz zgłoś
ggg, powtórzę: należy odróżnić konieczność pobrania dodatkowych materiałów (np. w przypadku rozszerzenia obszaru zgłoszonych prac) od zgłoszenia kolejnych (nowych) prac geodezyjnych - co musi nastąpić zgodnie z art. 12 PGiK (na odpowiednim formularzu).
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
Ceccino czy otrzymując zlecenie Sądu na wykonanie mapy do zasiedzenia, po zgłoszeniu pracy działki wg. wniosku o zasiedzenie po czynnościach na gruncie okazuje się że wnioskodawca posiada jeszcze kawałek innej działki której nie podał we wniosku( bo nie zna przebiegu granic działek ewidencyjnych) To nie mogę rozszerzyć zakresu pracy lecz według Ciebie na tą dodatkową działkę dokonać kolejnego zgłoszenia pracy geodezyjnej?. Widzę że pieniądze ( minimum 30zł zł od zgłoszenia) przesłoniły wam tam w GUGIKU zdrowy rozsądek.
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
Rozszerzenie zakresu prac - w przypadku skomplikowanego stanu prawnego - to nie to samo, co zgłoszenie prac geodezyjnych w rozumieniu art. 12 PGiK.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
brak zrozumienia W skomplikowanych robotach prawnych, do regulacji stanów prawnych musi być możliwość rozszerzenia zakresu pracy; widać brak wiedzy u tego Pana
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
31 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS