|2015-09-02|
Geodezja, Prawo
GUNB o "informacji o zgodności"
Podlaska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa opublikowała wyjaśniania GUNB dotyczące sporządzania informacji o zgodności usytuowania obiektu budowlanego z projektem, co od czerwca tego roku wymagane jest przez znowelizowane Prawo budowlane.
Przypomnimy, że w dotychczasowym brzmieniu Prawo budowlane zobowiązywało inwestora do załączenia do wniosku o pozwolenie na użytkowanie obiektu budowlanego (lub zawiadomienia o zakończeniu budowy) geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. W nowym brzmieniu artykułu 57 obowiązek ten został poszerzony o załączenie dodatkowego dokumentu, tj. informacji o zgodności usytuowania obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki lub terenu bądź też odstępstwach od tego projektu. Ma go sporządzać geodeta posiadający odpowiednie uprawnienia zawodowe.
Przepis ten budzi wśród geodetów różne wątpliwości. Przede wszystkim nie sprecyzowano, wg jakich kryteriów geodeta ma stwierdzić zgodność z projektem lub też ewentualne odstępstwo. Nie wiadomo także, jak „informacja o zgodności” miałaby wyglądać – czy np. potrzebne jest podanie wartości odchyłek.
Wątpliwości próbuje rozwiać Jacek Kozłowski – zastępca dyrektora Departamentu Prawno-Organizacyjnego w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. Jak zauważa, art. 57 nie określa formy, w jakiej powinna być przedstawiona ta informacja. Należy jedynie przyjąć, że powinna mieć formę pisemną i być podpisana przez geodetę uprawnionego. Z informacji tej powinno wynikać – zaznacza Jacek Kozłowski – czy obiekt budowlany jest usytuowany zgodnie z projektem zagospodarowania terenu lub działki.
Izba zapytała ponadto GUNB, czy organ nadzoru budowlanego ma prawo żądać od inwestora dostarczenia, poza „informacją o zgodności”, oświadczenia sporządzonego przez geodetę uprawnionego o zgodności wykonania robót budowlanych zgodnie z projektem budowlanym. „Przepisy art. 57 Prawa budowlanego nie przewidują takiego obowiązku” – wyjaśnia dyrektor Kozłowski.
Kolejne wątpliwości Izby dotyczą tego, jak powinien reagować nadzór budowlany, gdy wprawdzie w „informacji o zgodności” zostaną stwierdzone rozbieżności, to jednak będą one nieznaczne. Czy w takim przypadku nadzór będzie mógł uznać, że oświadczenie kierownika budowy o zgodności wykonania obiektu budowlanego zgodnie z projektem budowlanym lub warunkami pozwolenia na budowę zostało sformułowane nieprawidłowo? Zdaniem przedstawiciela GUNB ocena tej kwestii będzie każdorazowo – tak jak dotychczas – należała do miejscowego organu nadzoru budowlanego, który na podstawie przepisów oraz analizy konkretnego stanu faktycznego władny będzie do zajęcia w tej sprawie wiążącego stanowiska.
Warto dodać, że wspólne stanowisko ws. „informacji o zgodności” mieli zająć główny inspektor nadzoru budowlanego i główny geodeta kraju. Jak pod koniec lipca br. zapewniał GUGiK, projekt tego dokumentu został już przekazany do GUNB i po jego akceptacji będzie opublikowany na stronach internetowych obu urzędów. Jak można się domyślać, odpowiedź dla POIIB nie jest tym wspólnym stanowiskiem.
Pismo POIIB do GUNB Odpowiedź GUNB
JK
|