Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-07-20| Geodezja, Prawo, Instytucje

Opłatę obliczać zgodne z wnioskiem czy za faktycznie udostępnione materiały?

Choć wykonawca pracy do wniosku załączył mapę z graficznie określonym zakresem zamawianych danych, prezydent miasta – tłumacząc się ograniczeniami technicznymi – naliczył opłatę za całość udostępnionych informacji. Czy miał do tego prawo? W tej sprawie wypowiedział się śląski inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego.


Opłatę obliczać zgodne z wnioskiem czy za faktycznie udostępnione materiały?

Na sprawę zwraca uwagę Polskie Towarzystwo Geodezyjne, gdyż dotyczy ona jego członka. Odwołał się on od decyzji prezydenta Rybnika do śląskiego WINGIK-a. Jak podkreśla PTG, naliczona przez prezydenta opłata okazała się dwukrotnie wyższa od tego, co wynikało ze złożonego przez geodetę wniosku.

W ocenie WINGiK-a taka praktyka nie znajduje uzasadnienia w obowiązujących przepisach. „Z treści załącznika do prawa geodezyjnego, w którym jednostką naliczenia opłaty jest powierzchnia (ha) nie wynika, że udostępnianiu podlegają wyłącznie całe obiekty (w tym przypadku całe działki). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby – udzielając informacji – wydać również części powierzchni obiektów znajdujących się poza zasięgiem złożonego wniosku, pod warunkiem ograniczenia prawa do ich wykorzystania odpowiednim zapisem licencji” – pisze ŚWINGiK Mirosław Puzia. Jak zauważa, podobne stanowisko zajął główny geodeta kraju.

„W celu realizacji wniosku skarżącego organ mógł udostępnić dane w zakresie pełnych działek ewidencyjnych, jednakże ograniczając uprawnienia wykonawcy do żądanego zakresu za pomocą licencji. W takim przypadku odpłatność należy ustalić zgonie z ustalonym zakresem, gdyż wyłącznie w tym zakresie wykonawca posiada prawo do wykorzystania otrzymanych danych” – czytamy w decyzji WINGiK-a.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS