wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-07-20| Geodezja, Prawo, Instytucje

Opłatę obliczać zgodne z wnioskiem czy za faktycznie udostępnione materiały?

Choć wykonawca pracy do wniosku załączył mapę z graficznie określonym zakresem zamawianych danych, prezydent miasta – tłumacząc się ograniczeniami technicznymi – naliczył opłatę za całość udostępnionych informacji. Czy miał do tego prawo? W tej sprawie wypowiedział się śląski inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego.


Opłatę obliczać zgodne z wnioskiem czy za faktycznie udostępnione materiały?

Na sprawę zwraca uwagę Polskie Towarzystwo Geodezyjne, gdyż dotyczy ona jego członka. Odwołał się on od decyzji prezydenta Rybnika do śląskiego WINGIK-a. Jak podkreśla PTG, naliczona przez prezydenta opłata okazała się dwukrotnie wyższa od tego, co wynikało ze złożonego przez geodetę wniosku.

W ocenie WINGiK-a taka praktyka nie znajduje uzasadnienia w obowiązujących przepisach. „Z treści załącznika do prawa geodezyjnego, w którym jednostką naliczenia opłaty jest powierzchnia (ha) nie wynika, że udostępnianiu podlegają wyłącznie całe obiekty (w tym przypadku całe działki). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby – udzielając informacji – wydać również części powierzchni obiektów znajdujących się poza zasięgiem złożonego wniosku, pod warunkiem ograniczenia prawa do ich wykorzystania odpowiednim zapisem licencji” – pisze ŚWINGiK Mirosław Puzia. Jak zauważa, podobne stanowisko zajął główny geodeta kraju.

„W celu realizacji wniosku skarżącego organ mógł udostępnić dane w zakresie pełnych działek ewidencyjnych, jednakże ograniczając uprawnienia wykonawcy do żądanego zakresu za pomocą licencji. W takim przypadku odpłatność należy ustalić zgonie z ustalonym zakresem, gdyż wyłącznie w tym zakresie wykonawca posiada prawo do wykorzystania otrzymanych danych” – czytamy w decyzji WINGiK-a.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Odpowiedzi @Adam Wójcik - nie Panie Adamie nie było to kierowane konkretnie do PTG tylko do wszystkich narzekających pod tematem... niech Pan nie szuka agresji pod Waszym adresem gdzie jej nie ma. To nie jest troszkę tak, że wszędzie widzicie czarownice i chcielibyście je spalić na stosie bez względu czy nimi są czy nie? @geodeta - tak są ale nie o tym był ten artykuł...
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
@querty Może ci się i podoba, ale licencje i opłaty w takim wydaniu są szczytem bezmyślności, nieposzanowania zawodu geodety, biurokracji i zacofania!
 1 
odpowiedz zgłoś
słusznie popieram poprzednika qwerty. Istotą artykułu było naliczenie opłaty, a nie adresat odwołania. Tym razem sposób myślenia sprzyja Wykonawcom :)
 4 
odpowiedz zgłoś
@qwerty Pragnę wyjaśnić, że PTG jedynie na swojej stronie internetowej zamieściło - za zgodą naszego Członka - przedmiotową decyzję. Jako Stowarzyszenie nie uczestniczyliśmy w postępowaniu administracyjnym, stąd też zupełnie nie rozumiem Twoich uwag kierowanych pod adresem PTG. Powiem wręcz tak: jeżeli masz jakąś ciekawą sprawę, np. dokumenty które mogą w jakiś sposób być przydatne dla innych geodetów, to podeślij je nam w celu ich opublikowania na naszej stronie. Bo taki był cel tego naszego działania w tej sprawie.
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
Odwołanie... Dlaczego Wam zawsze jest źle? Lepiej żeby niekompetentne SKO wydawało decyzję w tej sprawie? Oni nie mają potrzebnej wiedzy i starają się to udowodnić na każdym kroku... Dajcie już pokój i cieszcie się, że organ nadzoru wydał przychylną wykonawcom decyzję... Bo mi w przeciwieństwie do Was decyzja się podoba i jestem zadowolony, że ktoś stara się interpretować prawo nie przez pryzmat pieniędzy.
 3 
odpowiedz zgłoś
Odwołanie powinno się składać zgodnie z pouczeniem zawartym w decyzji. Wg KPA: "Art. 112. Błędne pouczenie w decyzji co do prawa odwołania albo wniesienia powództwa do sądu powszechnego lub skargi do sądu administracyjnego nie może szkodzić stronie, która zastosowała się do tego pouczenia." Z tego też powodu nie ma tutaj żadnej niekonsekwencji ze strony wykonawcy pracy, skoro zastosował się do tego pouczenia. Można raczej mówić o "luźnym" sposobie przestrzegania przepisów przez organy administracji obu instancji. Bo to one przede wszystkim winny znać prawidłowy tryb odoławczy. Ponadto akurat ta sprawa w swojej istocie dotyczy także ZAKRESU udostępnianych materiałów, a opłata jest jedynie następstwem rozstrzygnięcia sporu w tym przedmiocie. Dlatego też w tym postępowaniu chyba też trochę dyskusyjnym jest, czy organem odwoławczym winno być SKO. Nie jest to wg mnie takie oczywiste (SKO nie orzeka w II instancji w przedmiocie sporu co do ZAKRESU udostępnianych materiałów, ale w sprawach odwołań od naliczonych opłat).
 4 
odpowiedz zgłoś
Heh... No troszkę śmieszy mnie ten brak konsekwencji, powinno się odwoływać do SKO zamiast do WINGiK czy nawet GGK. PTG samo powinno najlepiej o tym wiedzieć, gdyż niejednokrotnie podważało kompetencje WINGiK i GGK. WINGiK i GGK może sobie wydawać opinie, które sami wiecie do czegosię nadają
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
Bzdura na bzdurze I dzięki takiemu prawu zajmujemy się biurokracją zamiast rzeczywistą pracą. Licencje konkretne działki ewidencyjne! Niech do cholery ktoś kto to wymyślił takie prawo puknie się w swoją głowę jeśli jeszcze ma jej namiastkę.
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
8 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS