wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-04-16| Przetargi

Znamy szczegóły seminarium nt. przepisów w geodezji i kartografii

Organizatorzy seminarium szkoleniowego pod hasłem „Problemy stosowania aktualnych przepisów w geodezji i kartografii” (Ośrodek Rewita WDW Rynia, 6-8 maja) zaprezentowali szczegółowy program tego wydarzenia.


Znamy szczegóły seminarium nt. przepisów w geodezji i kartografii
Podczas seminarium mają zostać przedstawione m.in.:
• projekt założeń zmiany ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne,
• rozporządzenie w sprawie powiatowej i krajowej bazy GESUT, BDOT500 oraz mapy zasadniczej,
• pozyskiwanie środków unijnych w perspektywie finansowej 2014-2020,
• problemy interpretacyjne przepisów prawa w procesie modernizacji ewidencji gruntów i budynków,
• problematyka opłat w kontekście prowadzonych postępowań nadzorczych związanych z udostępnianiem materiałów pzgik,
• związek powiatów jako sposób na pozyskiwanie i wykorzystywanie środków unijnych do realizacji zadań w dziedzinie geodezji i kartografii,
• ocena możliwości wykorzystania współczesnej fotogrametrii w pracach z zakresu ewidencji gruntów i budynków,
• koncepcja modelowego ujęcia katastru nieruchomości 3D w Polsce – aspekty prawne i techniczne.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: GGK Kazimierz Bujakowski, Witold Radzio (GUGiK), Zbigniew Jaszczuk (starosta żniński, przewodniczący Związku Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego), Mirosław Puzia (śląski WINGiK) Krzysztof Mączewski (geodeta województwa mazowieckiego), Grzegorz Nykiel (WAT), dr hab. Tomasz Bąkowski (UG), dr hab. inż. Zdzisław Kurczyński (PW).

Koszt udziału w seminarium przy płatności do 20 kwietnia br. wynosi 750 zł, po tym terminie – 870 zł. Organizatorami seminarium są: Główna Komisja ds. Zawodu i Szkolenia Ustawicznego SGP oraz Zarząd Oddziału SGP w Warszawie.

Źródło: SGP Oddział w Warszawie


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
??? dlaczego 2 komentarze niżej ocenzurowano nazwisko i nazwę firmy? czy chodzi o #$%!! i #$%!!? (Pie trzak, lntertim)
odpowiedz zgłoś
Hm.. " Profesor Tomasz Bąkowski dokona oceny prawnej wybranych aspektów z toczących się postępowań sądowych związanych z opłatami". A czy ów Profesor zna stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczące klauzuli i uwierzytelnienia, jako dwóch odrębnych czynności, i czy zapozna uczestników tego seminarium z tym stanowiskiem, czy raczej wypracuje swoje własne na wiadomo czyje zlecenie?
 1 
odpowiedz zgłoś
wyjaśnienie Wyjaśniam, że tematy definiowali prelegenci i pewnie obecni dowiedzą się dlaczego właśnie tak zostały zdefiniowane. W notce z konieczności skróconej przez Szanowną Redakcję, zabrakło kilku nazwisk i tematów, o czym można przeczytać w szczegółowym programie, a mianowicie: Jacka Uchańskiego (WPG) z tematem dotyczącym skaningu laserowego, dr. Marcina Karabina (PW - kataster 3D), Wioletty Jelskiej i Aleksandry Kościeszy (przedstawicieli MWINGiK - kontekst opłat w praktyce działań nadzorczych), dr Ludmiły #$%!! (#$%!! - problemy prawne przy modernizacji egib), Anny Mączki i Anety Seremet (GUGiK - GESUT, BDOT500 i MZ). Profesor Tomasz Bąkowski dokona oceny prawnej wybranych aspektów z toczących się postępowań sądowych związanych z opłatami. Zapraszamy.
odpowiedz zgłoś
a mnie bardzo interesuje skąd organizatorzy wiedzą, że "rozporządzenie w sprawie powiatowej i krajowej bazy GESUT, BDOT500 oraz mapy zasadniczej" już będą obowiązywać, bo gdyby tego nie wiedzieli, napisaliby, ze dotyczy PROJEKTU.
 2 
odpowiedz zgłoś
troli trola a życie dalej swoje ...
 2 
odpowiedz zgłoś
o to chodzi że plujemy na GUGIK i GGK, a problemy stwarzają nam powiatowi interpretatorzy a WINGIK-i już dopominają się nowelizacji standardów, aby ponownie rozszerzyć zawartość operatów, między innymi o dane znane organowi z urzędu, bo przecież sam te dane przechowuje we własnych rejestrach i bazach albo o szkice tyczenia. Art. 220 KPA zwalnia nas z obowiązku dostarczania urzędom takich danych, w szczególności do zmian w ewidencji, skoro organ ma operat przyjęty do zasobu. A licencja nie zobowiązuje nas do zwrotu wykorzystanych materiałów organowi w żaden sposób przecież. To kto nam mąci w głowach, bo w gruncie rzeczy, jako wykonawca, byłbym skłonny się podpisać pod większością stanowisk i odpowiedzi obecnego GGK w kwestii interpretacji przepisów. Może szkoda, że GGK nie ma żadnej możliwości egzekwowania prawa przez tzw. inspektorów z PZGiK czy WINGIK, bo chyba nie chcą słuchać, chcą mieć dalej władzę nad wykonawstwem. Poczucie władzy i siły zawsze to jakaś radość, gdy pensje mizerne.
 1 
odpowiedz zgłoś
. O co Tobie chodzi z tą moralnością, przecież płacimy za materiał potrzebne do wykonania naszych prac? Kupuję "jakiś" tam powiedzmy podkład, domierzam pewne elementy i tak powstaje "jakas tam mapa". To tak w dużym skrócie. Mamy się cieszyć ze opłaty nie wzrosły? Hm państwo otrzymuje dane do zasilenia swoich baz za darmo, a za odrobinę tuszu na mapie 5 dych każe sobie płacić. To że standardy jak to napisałeś sprowadziły ośrodki do składnicy danych i operatów to fajnie, ja też to tak odczytuję, ale tylko teoretycznie niestety. W praktyce weryfikacja jest taką samą kontrolą jak za poprzednich przepisów. Spróbuj nie załączyć kopi materiałów (ja nie wiem po co mam załączać), czy mapy wywiadu to masz operat do poprawki. To samo z kreśleniem na foliach. Niby ich nie ma bo miały sie skończyć do 1.1.2014 a kreślić trzeba bo jak nie to § 6. 1. .....
 3 
odpowiedz zgłoś
skarżymy się na moralność Kalego geodetów powiatowych, ale skoro sami chcemy sprzedawać przetworzone dane, to sami musimy też kupować dane do przetworzenia, tak samo, jak każdy wytwórca musi kupić półprodukty do produkcji. Gdyby tylko zniknęły te absurdalne weryfikacje, żądania niepoparte przepisami - to ja za takie weryfikację zapłaciłbym i 150zł, nie 50.
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
całe zamieszanie z tym uwierzytelnianiem to po prostu niefortunny sposób rozdzielenie opłat za dane od opłat za czynności aktualizacji rejestrów. Bo przecież w sumie to te opłaty bardzo nie wzrosły, przy większych opracowaniach wręcz zmalały. Wzrosła biurokracja. Ale na zmiany można spojrzeć z innej strony, strony, której niestety tkwiący w koleinach przyzwyczajeń urzędnicy i część wykonawców nie chcą dostrzec. Standardy i nowelizacja sprowadziły ośrodki do składnicy danych i operatów. Weryfikatorzy nawet nie muszą mieć uprawnień, bo cała odpowiedzialność leży po stronie wykonawcy. Kontrole ograniczone do minimum, w sumie to tylko sprawdzenie spójności roboczej bazy wykonawcy i bazy EGB w dniu przekazania operatu do weryfikacji. Operat ma zawierać zbiory danych i dokumenty pomiarowe, ale już niekoniecznie robocze analizy, poza krótkim sprawozdaniem. Czyli żadnych kopii materiałów zasobu, żadnych map wywiadu, żadnych badań KW itd. To wszystko zostaje w archiwum wykonawcy, do pokazania w WINGIK w razie kontroli lub skargi
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
. Czyżby SGP akceptowało propozycję zmiany ustawy PGiK skoro zdecydowało się na promocję założeń, które w istocie rzeczy sprowadzają się do nałożenia opłaty na wykonawców za klauzulowanie dokumentów będących wynikiem prac geodezyjnych/kartograficznych? Jest to jakiś masochizm. To znaczy, że albo nie ma w tam wykonawców albo jest ich mało.Bo jak wytłumaczyć chęć nałożenia na siebie dodatkowej opłaty?
 3 
odpowiedz zgłoś
jak rozumiem teraz biedny Pan Jaszczuk będzie wszędzie zachwalał cudo-cuda infrostardowo kujawsko pomorskie bo projekt wchodzi w fazę promocji? Na podlaskim forum gis też ma mieć prelekcję, jakie to cuda się dzieją. Geopolis nieźle się obłowiło i zrobi kolejne systemy, które nie będą wykorzystywane po kilku powiatach, gdzie nawet geodeci powiatowi straszą gminy, że mają tych cudów używać bo inaczej projekt nie wypełni wskaźników. Cyrk bolandia
 1 
odpowiedz zgłoś
. Wśród prelegentów cr?me de la cr?me polskiej geodezji....
 3 
odpowiedz zgłoś
??? Ruskowoj armii w Ukrainu - niet!
 1 
odpowiedz zgłoś
13 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS