Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-02-03| Geodezja, Prawo

Co zmienić w przepisach o biegłych sądowych?

W konsultacjach społecznych nad projektem ustawy o biegłych sądowych swoje uwagi zgłosili m.in.: Geodezyjna Izba Gospodarcza, Stowarzyszenie Biegłych Sądowych z Zakresu Geodezji oraz Polskie Towarzystwo Geodezyjne.


Co zmienić w przepisach o biegłych sądowych?

GIG zwraca uwagę, że biegły sądowy z zakresu geodezji i kartografii pełni bardzo specyficzną rolę. Jest bowiem również wykonawcą pracy geodezyjnej, która powinna podlegać przyjęciu do zasobu. Sęk w tym, że wielu sędziów uznaje, że biegły nie jest takim wykonawcą, a jedynie doradcą sądu – nie musi więc stosować się do Prawa geodezyjnego i kartograficzne, a jedynie do zaleceń sądu. Dlatego w ocenie Izby należy uwzględnić tę specyfikę w ustawie. GIG chce także, aby zobowiązać w niej ministra administracji i cyfryzacji do wydania rozporządzenia, w którym określono by standardy wykonywania prac geodezyjnych w charakterze biegłego sądowego.

W ocenie SBSzZG w projekcie brakuje bardziej kompleksowych regulacji, a w szczególności newralgicznego tematu wynagrodzeń biegłych. Jeszcze przed przystąpieniem do pracy powinien on wiedzieć, kiedy otrzyma wynagrodzenie i w jakiej wysokości – uważa przewodniczący Stowarzyszenia Jerzy Hajto. Organizacja wnosi również o to, aby biegli posiadali prawo wglądu do rejestrów publicznych, m.in.: ksiąg wieczystych czy operatu EGiB.

PTG proponuje z kolei, by wpis na listę biegłych sądowych z zakresu geodezji mógł nastąpić po upływie co najmniej 5 lat od zdobycia przez kandydata stosownych uprawnień zawodowych. PTG chce także, by przy okazji znowelizować Prawo geodezyjne i kartograficzne, tak aby usunąć sformułowanie o „niezwłocznym” załatwianiu sprawy przez ODGiK-i i zastąpić je konkretnym terminem. „Takie uregulowania mogłyby skrócić termin sporządzania opinii o około miesiąc – uzasadnia swoją propozycję organizacja.

Na razie Ministerstwo Sprawiedliwości zakłada, że ustawa wejdzie w życie 1 lipca br. Obecnie projekt jest na etapie analizy uwag zgłoszonych w toku konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS