|2014-12-11|
Geodezja, Prawo, Instytucje
PTG apeluje o głębsze zmiany w specustawie drogowej
Z punktu widzenia geodezji projekt nowelizacji tzw. specustawy drogowej nie rozwiązuje wielu problemów, które będą wciąż prowadzić do nieplanowanych wzrostów kosztów inwestycji oraz wydłużania terminów ich realizacji – twierdzi Polskie Towarzystwo Geodezyjne.
Organizacja przekazała właśnie na ręce premier Ewy Kopacz oraz minister infrastruktury i rozwoju Marii Wasiak swoje uwagi do projektu nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych oraz niektórych innych ustaw.
„Naszym zdaniem specustawa drogowa wymaga znacznie szerszych zmian, niż obecnie zaproponowane, ponieważ dotychczasowe przepisy powodują istotne zagrożenia dla płynności i skuteczności procesu inwestycyjnego, mogące w skrajnych przypadkach powodować długotrwałe opóźnienia” – pisze PTG do Ewy Kopacz.
Jak wyjaśnia dalej organizacja, zmian wymagają przede wszystkim zapisy dotyczące prac przygotowawczych do inwestycji – analizy stanu prawnego gruntów, uzyskiwania informacji geodezyjnej o strukturze granic nieruchomości, wykonywania stosownej dokumentacji itp. „Obecne rozwiązania zawarte w specustawie nie gwarantują dostatecznej dbałości o właściwą procedurę działań w tym zakresie, co niestety nie zawsze jest rozumiane i doceniane przez przedstawicieli zawodów i branż, nie zaangażowanych w ten etap prac. Ze względu na brak odpowiedniej reprezentacji zawodowej i branżowej nasze uwagi nie docierają do osób decydujących w tym obszarze, a zagadnienia geodezyjne nie są rozwiązywane w ustawie w sposób optymalny z punktu widzenia wykonawców prac geodezyjnych” – pisze Towarzystwo.
Zmiany w specustawie zaproponowane przez PTG dotyczą m.in.: • sporządzania mapy do celów prawnych na potrzeby decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej; • dokładności punktów granicznych określających linie rozgraniczające teren, który jest niezbędny na potrzeby realizacji inwestycji; • wywłaszczania oraz przygotowywania dokumentacji geodezyjnej dla planowanej inwestycji; • ujawniania zmian danych ewidencyjnych dotyczących podziałów nieruchomości po wydaniu decyzji o zezwoleniu na realizacje inwestycji drogowej; • wyeliminowania konieczności wydawania decyzji administracyjnej o zmianach danych ewidencyjnych przy inwestycjach drogowych; • zawiadamiania zainteresowanych stron o czynnościach związanych ze wznawianiem znaków granicznych.
Pełna lista propozycji PTG
JK
|