Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-12-11| Geodezja, Prawo, Instytucje

PTG apeluje o głębsze zmiany w specustawie drogowej

Z punktu widzenia geodezji projekt nowelizacji tzw. specustawy drogowej nie rozwiązuje wielu problemów, które będą wciąż prowadzić do nieplanowanych wzrostów kosztów inwestycji oraz wydłużania terminów ich realizacji – twierdzi Polskie Towarzystwo Geodezyjne.


PTG apeluje o głębsze zmiany w specustawie drogowej

Organizacja przekazała właśnie na ręce premier Ewy Kopacz oraz minister infrastruktury i rozwoju Marii Wasiak swoje uwagi do projektu nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych oraz niektórych innych ustaw.

„Naszym zdaniem specustawa drogowa wymaga znacznie szerszych zmian, niż obecnie zaproponowane, ponieważ dotychczasowe przepisy powodują istotne zagrożenia dla płynności i skuteczności procesu inwestycyjnego, mogące w skrajnych przypadkach powodować długotrwałe opóźnienia” – pisze PTG do Ewy Kopacz.

Jak wyjaśnia dalej organizacja, zmian wymagają przede wszystkim zapisy dotyczące prac przygotowawczych do inwestycji – analizy stanu prawnego gruntów, uzyskiwania informacji geodezyjnej o strukturze granic nieruchomości, wykonywania stosownej dokumentacji itp. „Obecne rozwiązania zawarte w specustawie nie gwarantują dostatecznej dbałości o właściwą procedurę działań w tym zakresie, co niestety nie zawsze jest rozumiane i doceniane przez przedstawicieli zawodów i branż, nie zaangażowanych w ten etap prac. Ze względu na brak odpowiedniej reprezentacji zawodowej i branżowej nasze uwagi nie docierają do osób decydujących w tym obszarze, a zagadnienia geodezyjne nie są rozwiązywane w ustawie w sposób optymalny z punktu widzenia wykonawców prac geodezyjnych” – pisze Towarzystwo.

Zmiany w specustawie zaproponowane przez PTG dotyczą m.in.:
• sporządzania mapy do celów prawnych na potrzeby decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej;
• dokładności punktów granicznych określających linie rozgraniczające teren, który jest niezbędny na potrzeby realizacji inwestycji;
• wywłaszczania oraz przygotowywania dokumentacji geodezyjnej dla planowanej inwestycji;
• ujawniania zmian danych ewidencyjnych dotyczących podziałów nieruchomości po wydaniu decyzji o zezwoleniu na realizacje inwestycji drogowej;
• wyeliminowania konieczności wydawania decyzji administracyjnej o zmianach danych ewidencyjnych przy inwestycjach drogowych;
• zawiadamiania zainteresowanych stron o czynnościach związanych ze wznawianiem znaków granicznych.

Pełna lista propozycji PTG

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS