|2014-11-06|
Geodezja, Prawo
GGK odpowiada na wnioski z Jachranki
Główny geodeta kraju obiecuje, że pochyli się nad wnioskami z Jachranki, choć jego zdaniem nie zawierają one konkretów. Waldemar Izdebski, prezes firmy Geo-System, precyzuje, jak można je łatwo zrealizować.
Akcja zbierania podpisów pod wnioskami z konferencji w Jachrance (dotyczą one likwidacji licencji i wprowadzenia prostej opłaty ryczałtowej) rozpoczęła się na początku września i trwa do dziś. Organizator konferencji, firma Geo-System, przekazała wnioski do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii i systematycznie przesyła kolejne deklaracje poparcia dla nich (do tej pory zebrano ich ponad 700).
Swoje poparcie dla inicjatywy nadal można wyrażać, wysyłając zeskanowaną wersję deklaracji (wersja Word i PDF) na adres e-mail. Kolejne otrzymane pisma również przekazane zostaną na ręce głównego geodety kraju Kazimierza Bujakowskiego.
W odpowiedzi na tÄ™ korespondencjÄ™ główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski w swoim piÅ›mie z 22 października zapewnia Waldemara Izdebskiego, że przedstawione przez niego postulaty zostanÄ… rozważone w najbliższych inicjatywach legislacyjnych. RównoczeÅ›nie zaznacza, że propozycje te sÄ… dość ogólne, nie zawierajÄ… konkretnych propozycji oraz uzasadnienia przyjÄ™cia proponowanego rozwiÄ…zania. Istotne – zdaniem GGK – wydaje siÄ™ dokonanie oceny, jak te już zmaterializowane propozycje wpÅ‚ynÄ… na finanse jednostek samorzÄ…du terytorialnego.
Dzisiaj (6 listopada) została opublikowana riposta prezesa firmy Geo-System, który zwraca uwagę, że określenie likwidacja licencji jest bardzo konkretne i wymaga konkretnych działań, a mianowicie usunięcia kilku artykułów z ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne (tj. art. 40c, art. 40g pkt 2 oraz art. 48a) oraz zmian stosownego rozporządzenia. Co do wprowadzenia prostej opłaty ryczałtowej liczonej od hektara, to z analizy przeprowadzonej przez firmę Geo-System na ok. 15 tys. prac geodezyjnych zgłoszonych po 12 lipca 2014 r. wynika, że średnia opłata za materiały do zgłoszonej pracy wynosi 35 zł, przy czym 80% prac mieści się w kwocie do 30 zł.
– JeÅ›li wiÄ™c chce Pan konkretnej propozycji, na której samorzÄ…dy nie stracÄ… – pisze Waldemar Izdebski – to kwota ok. 30 zÅ‚ od hektara bÄ™dzie zadowalajÄ…ca dla samorzÄ…dów i zapewne akceptowalna dla wykonawców. Natomiast uproszczenie procedury opÅ‚at spowoduje dalsze korzyÅ›ci finansowe dla samorzÄ…dów, wynikajÄ…ce ze zmniejszenia pracochÅ‚onnoÅ›ci i zużycia materiałów. Utrzymywanie tak skomplikowanych procedur już skutkuje wydÅ‚użeniem kolejek w oÅ›rodkach dokumentacji i licznymi wnioskami do starostów o nowe etaty dla PODGiK, o czym zapewne jest Pan dobrze poinformowany – dodaje Izdebski.
AW
|