Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-08-01| Mapy

Poznaj Wileńszczyznę śladami oddziałów AK

Białostocki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej wydał mapę „Operacja Ostra Brama. Trasy rowerowe szlakami walk oddziałów Armii Krajowej o Wilno w lipcu 1944 r.”


Poznaj Wileńszczyznę śladami oddziałów AK

Prezentacja opracowania odbędzie się 1 sierpnia podczas uroczystości 70. rocznicy Akcji „Burza" i wybuchu Powstania Warszawskiego w Domu Polskim w Wilnie oraz przy pomniku Armii Krajowej w Białymstoku. Mapę opracował merytorycznie dr Paweł Rokicki (IPN Warszawa), zaś autorem opracowania kartograficznego jest znany białostocki kartograf Tomasz Popławski.
– W ten nietypowy może sposób chcielibyśmy dotrzeć nie tylko do miłośników Wilna i Wileńszczyzny, osób zainteresowanych dziejami podziemia na Kresach, ale także ogromnego grona miłośników turystyki rowerowej. Sądzę, że zwiedzanie dawnych Kresów Polski według klucza „patriotycznego", a więc miejsc związanych z walką z niemieckim okupantem i późniejszymi sowieckimi represjami wobec Armii Krajowej, może mieć nie tylko ogromne znaczenie poznawcze, ale i emocjonalne – powiedziała Barbara Bojaryn-Kazberuk, dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku – Mam nadzieję, że dzięki temu w pamięci powszechnej, oprócz Powstania Warszawskiego, utrwali się także „Powstanie Wileńskie”.

Na mapie zaznaczono trzy szlaki. „Fioletowy" pokazuje trasę walk 2. Zgrupowania AK w dniach 7-13 lipca 1944 r., prowadzącą od Ostrej Bramy przez Lipówkę, Rudomino, Bogusze, Turgiele, Andrzejowo, dwór Wołkorabiszki, Lasy Ławaryskie do cmentarza na Rossie. Szlak „czerwony” pokazuje marsz oddziałów AK na Wilno 5 i 6 lipca 1944 r. i prowadzi od Kalwarii Wileńskiej przez Zielone Jeziora, Powidaki, Mejszagołę, Dukszty, Suderwę, Krawczuny, Sołtaniszki na ulicę Ofiarną w Wilnie, gdzie znajdowały się więzienia Gestapo i NKWD. Szlak „niebieski" przypominać ma o walkach oddziałów AK nocą z 6 na 7 lipca 1944 r. i prowadzi od Ostrej Bramy przez Góry, Kolonię Wileńską, Francuski Młyn, Belmont do Cmentarza na Rossie. Opracowanie zawiera opis wydarzeń historycznych związanych z poszczególnymi przystankami, a ponadto na jej odwrocie zamieszczono zdjęcia oddziałów partyzantki wileńskiej. Mapa została wydana w nakładzie tysiąca egzemplarzy.

Źródło: IPN


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS