|2014-08-01|
Mapy
Poznaj Wileńszczyznę śladami oddziałów AK
Białostocki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej wydał mapę „Operacja Ostra Brama. Trasy rowerowe szlakami walk oddziałów Armii Krajowej o Wilno w lipcu 1944 r.”
Prezentacja opracowania odbędzie się 1 sierpnia podczas uroczystości 70. rocznicy Akcji „Burza" i wybuchu Powstania Warszawskiego w Domu Polskim w Wilnie oraz przy pomniku Armii Krajowej w Białymstoku. Mapę opracował merytorycznie dr Paweł Rokicki (IPN Warszawa), zaś autorem opracowania kartograficznego jest znany białostocki kartograf Tomasz Popławski. – W ten nietypowy może sposób chcielibyśmy dotrzeć nie tylko do miłośników Wilna i Wileńszczyzny, osób zainteresowanych dziejami podziemia na Kresach, ale także ogromnego grona miłośników turystyki rowerowej. Sądzę, że zwiedzanie dawnych Kresów Polski według klucza „patriotycznego", a więc miejsc związanych z walką z niemieckim okupantem i późniejszymi sowieckimi represjami wobec Armii Krajowej, może mieć nie tylko ogromne znaczenie poznawcze, ale i emocjonalne – powiedziała Barbara Bojaryn-Kazberuk, dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku – Mam nadzieję, że dzięki temu w pamięci powszechnej, oprócz Powstania Warszawskiego, utrwali się także „Powstanie Wileńskie”.
Na mapie zaznaczono trzy szlaki. „Fioletowy" pokazuje trasę walk 2. Zgrupowania AK w dniach 7-13 lipca 1944 r., prowadzącą od Ostrej Bramy przez Lipówkę, Rudomino, Bogusze, Turgiele, Andrzejowo, dwór Wołkorabiszki, Lasy Ławaryskie do cmentarza na Rossie. Szlak „czerwony” pokazuje marsz oddziałów AK na Wilno 5 i 6 lipca 1944 r. i prowadzi od Kalwarii Wileńskiej przez Zielone Jeziora, Powidaki, Mejszagołę, Dukszty, Suderwę, Krawczuny, Sołtaniszki na ulicę Ofiarną w Wilnie, gdzie znajdowały się więzienia Gestapo i NKWD. Szlak „niebieski" przypominać ma o walkach oddziałów AK nocą z 6 na 7 lipca 1944 r. i prowadzi od Ostrej Bramy przez Góry, Kolonię Wileńską, Francuski Młyn, Belmont do Cmentarza na Rossie. Opracowanie zawiera opis wydarzeń historycznych związanych z poszczególnymi przystankami, a ponadto na jej odwrocie zamieszczono zdjęcia oddziałów partyzantki wileńskiej. Mapa została wydana w nakładzie tysiąca egzemplarzy.
Źródło: IPN
|