Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-06-13| Geodezja, Prawo

PTG o rozporządzeniach wykonawczych do Pgik

Polskie Towarzystwo Geodezyjne negatywnie zaopiniowało przedstawione do konsultacji społecznych projekty trzech rozporządzeń wykonawczych do nowelizowanej ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.


PTG o rozporządzeniach wykonawczych do Pgik

Przypomnijmy, że główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski 5 czerwca przesłał pięciu organizacjom zrzeszającym geodetów i kartografów do zaopiniowania w ciągu tygodnia (tj. do 12 czerwca) projekty rozporządzeń w sprawie:
wzoru zgłoszenia prac geodezyjnych, wzoru zgłoszenia prac kartograficznych, wzoru zawiadomienia o wykonaniu zgłoszonych prac geodezyjnych lub prac kartograficznych oraz wzoru protokołu weryfikacji zbiorów danych oraz innych materiałów przekazywanych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego,
sposobu i trybu uwierzytelniania przez organy Służby Geodezyjnej i Kartograficznej dokumentów opracowanych przez wykonawców prac geodezyjnych lub prac kartograficznych na potrzeby postępowań administracyjnych, sądowych lub czynności cywilnoprawnych,
wzorów wniosków o udostępnienie zbiorów danych lub innych materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, sposobu wydawania licencji oraz ich wzorów oraz wzoru Dokumentu Obliczenia Opłaty.

PTG nie odniosło się do zawartości merytorycznej przedstawionych projektów, natomiast negatywnie ocenia zarówno zaproponowany tryb konsultacji społecznych, jak i zamiar wprowadzenia w życie rozporządzeń bez zapewnienia wystarczającego okresu vacatio legis, a więc umożliwiającego zapoznanie się przez adresatów norm prawnych z treścią tych norm, a także rzetelne i spokojne przygotowanie się do ich stosowania. Przypomnijmy, że mają one zacząć obowiązywać wraz z wejściem w życie ustawy, czyli od 12 lipca br.

– W ocenie PTG proponowany termin wprowadzania w życie omawianych rozporządzeń jest sprzeczny z przepisami art. 4, ust. 2 ustawy z 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych – czytamy w piśmie skierowanym do GGK przez prezesa Zarządu PTG Jarosława Formalewicza. – Prawodawca nie może bowiem uzasadniać takiego postępowania twierdzeniem, że tryb ten nie narusza zasad demokratycznego państwa prawnego. Przeciwnie, standardy państwa demokratycznego, prawnego i sprawiedliwego nakładają na Rzeczypospolitą obowiązek podejmowania działań w duchu lojalności wobec obywateli. Skoro zatem konieczność nowelizacji ustawy Pgik, a następczo także wydanie rozporządzeń wykonawczych było bezpośrednim skutkiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 25 czerwca 2013 r., to państwo winno było tak rozplanować tryb nowelizacji przepisów, aby zagwarantować poszanowanie konstytucyjnych zasad – dodaje Formalewicz. Zauważa przy tym, że wprowadzane zmiany ustawy opisane zostały na ponad 60 stronach, a w dniu przekazania projektów rozporządzeń do konsultacji społecznych nie był znany ostateczny tekst tej ustawy. Przypomnijmy, że ostateczny tekst nowelizacji ustawy znamy od wczoraj (12 czerwca), a z kolei do wczoraj organizacje miały termin na zgłaszanie uwag do projektów rozporządzeń.

– Sytuacja ta naszym zdaniem nie jest poprawna i wręcz budzi nieufność obywateli zarówno do państwa, jak i do sposobu stanowienia przez to państwo prawa – konkluduje Formalewicz.

Pełna treśc listu PTG

Na marginesie warto dodać, że wciąż trwają prace nad trzema kolejnymi rozporządzeniami wykonawczymi do ustawy Pgik (• ws. baz powiatowych baz GESUT i krajowej bazy GESUT, • ws. bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej, • ws. rodzajów prac geodezyjnych i kartograficznych mających znaczenie dla obronności i bezpieczeństwa państwa oraz współdziałania Głównego Geodety Kraju z Ministrem Obrony Narodowej), które mają obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku. Jak informuje GUGiK, w najbliższym czasie również one zostaną skierowane do konsultacji społecznych.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS