Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-05-26| GIS, Teledetekcja, Imprezy

O tym, jak GIS pomaga chronić środowisko

Zdecydowana przewaga praktyki nad teorią – tym charakteryzowały się zakończone w ubiegły piątek (23 maja) dwudniowe warsztaty organizowane przez Tatrzański Park Narodowy. Tematem przewodnim ósmej już edycji imprezy były „Analizy przestrzenne w ochronie środowiska”.


O tym, jak GIS pomaga chronić środowisko
Pierwszy dzień spotkania upłynął pod znakiem zajęć terenowych. Uczestnicy warsztatów mogli wziąć udział w jednym z czterech szkoleń organizowanych przez: Esri Polska, Taxus SI, Impexgeo oraz MGGP Aero wspólnie z Zakładem Geoinformatyki i Teledetekcji Uniwersytetu Warszawskiego. W ich trakcie przedstawiciele dyrekcji ochrony środowiska, parków narodowych i innych instytucji związanych z ochroną środowiska zapoznali się z działaniem sprzętu, oprogramowania i aplikacji mobilnych będących w ofercie poszczególnych firm. W terenie pozyskano także dane, które następnie wykorzystano podczas części kameralnej szkoleń. Biorący udział w zajęciach Impexgeo, mieli okazję wykonać pomiary różnymi odbiornikami Trimble i dalmierzami Laser Technology w okolicach Kasprowego Wierchu. Natomiast w trakcie szkoleń MGGP Aero i UW uczestnicy mogli przekonać się, czy wyniki automatycznej klasyfikacji gatunków drzew na podstawie zdjęć hiperspektralnych pokrywały się z informacją pozyskaną w terenie (okolice Polany Kalatówki), a także zestawić ze sobą wysokości drzew otrzymane z bezpośrednich pomiarów wysokościomierzem (na fot. poniżej) oraz danych ze skaningu laserowego.



Sesję referatową drugiego dnia warsztatów otworzył Adrian Ochtyra z UW, który zaprezentował wyniki analizy kondycji roślinności TPN na podstawie dwóch przykładowych zobrazowań satelitarnych Landsat. Przeprowadzone analizy wykazały niewielkie zmiany na terenie parku, odnotowano jednak powstanie pewnych „lokalnych wysp” obniżonej kondycji. Badania dowiodły także przydatności wykorzystanych zobrazowań w monitoringu stanu roślinności.
O innym zastosowaniu danych hiperspektralnych – tym razem lotniczych – opowiadała Adriana Marcinkowska z UW. Materiały te posłużyły do identyfikacji nieleśnych zbiorowisk roślinnych. Obszar badań obejmował Karkonoski Park Narodowych i wyniku klasyfikacji wyodrębniono 47 rodzajów zbiorowisk. Dokładność identyfikacji – oszacowana na podstawie weryfikacji terenowej w losowo wybranych punktach – wyniosła nieco ponad 79%.
Marlena Kycko z UW przedstawiła natomiast badania, w których teledetekcję naziemną wykorzystano do oceny wpływu ruchu turystycznego na kondycję wybranych gatunków muraw wysokogórskich Tatr. Przeprowadzone w terenie pomiary – GPS-em, spektrometryczne i zawartości chlorofilu – oraz analiza pozyskanych w ich wyniku danych pozwoliły stwierdzić, które z roślin są mniej, a które bardziej odporne na wydeptywanie.



Panel referatowy uzupełniły prezentacje sponsorów warsztatów. Łukasz Sławik z MGGP Aero mówił o zastosowaniu wielosensorowych technologii teledetekcyjnych do kartowania roślinności na przykładzie doliny Biebrzy zaś przedstawiciel Impexgeo opowiadał m.in. o projekcie ochrony ptaków na obszarze Doliny Środkowej Wisły (obejmującym m.in. ochronę jaj poprzez ich podmianę na sztuczne), w którym wykorzystywany jest sprzęt oferowany przez firmę. Swoje rozwiązania prezentowały także firmy: Esri Polska, Taxus IT, Leica Geosystems oraz SmallGIS.

Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama