wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-04-04| Geodezja, Mapy, Prawo

Nie ma czasu na zmiany w finansowaniu geodezji

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji odniosło się do propozycji zmiany prawa geodezyjnego przedstawionej przez resort finansów, która miała sprawić, by samorządy przeznaczały wpływy z tytułu udostępniania zasobu geodezyjnego i kartograficznego na zadania związane z geodezją i kartografią.


Nie ma czasu na zmiany w finansowaniu geodezji

O propozycji tej pisaliśmy w połowie marca. Jak czytamy w wyjaśnieniach MAC z 2 kwietnia, zmiany prawne w tej kwestii są konieczne, ale rozpatrzenie tak daleko idących propozycji powinno być poprzedzone szczegółową analizą, na którą nie ma już czasu. Trzeba sprawdzić, np. dla ilu samorządów dochody z opłat za udostępnianie zasobu są wystarczające, a gdzie nie pokrywają zadań związanych z geodezją. Na konieczność przeprowadzenia takich badań wskazują także samorządowcy. Samo Ministerstwo Finansów stwierdziło, że może przygotować taką analizę najwcześniej na czerwiec br., a nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego musi wejść w życie najpóźniej 12 lipca. Jeśli ten termin zostanie przekroczony, „organy służby geodezyjnej i kartograficznej nie będą udostępniać materiałów z PZGiK, co będzie miało wpływ na cały proces inwestycyjny w Polsce” – ostrzega MAC.

Już następnego dnia (3 kwietnia) na pismo to odpowiedziało Ministerstwo Finansów. Stwierdza w nim m.in., że pozostawienie dotychczasowych zasad finansowania geodezji i kartografii „jest niedopuszczalne”. Mając jednak na uwadze brak czasu, resort proponuje, by „obecne procedowanie ograniczyć jedynie do kwestii związanych z uregulowaniem przepisów zakwestionowanych przez Trybunał Konstytucyjny, natomiast w pozostałym zakresie dokonać pilnej analizy rozwiązań dotyczących finansowania tych zadań i podjąć działania legislacyjne regulujące te kwestie”

W swoim piśmie MF zwraca także uwagę, że „skutki finansowe wynikające z modernizacji systemów informatycznych w wysokości 1 mln zł powinny zostać sfinansowane z innych źródeł niż budżet państwa”, czyli ze środków własnych samorządów (wg obecnej propozycji mają się do tego zadania dołożyć wojewodowie). Resort prosi także o wyjaśnienie kalkulacji kosztów dotyczących rozszerzenia rejestru EGiB o dane dotyczące gruntów objętych jakąkolwiek formą ochrony przyrody. W założeniach do nowelizacji oszacowano je na 16 mln zł, a wg najnowszych propozycji jest to 2,4 mln zł.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
do decydetnów pieniądze za sprzedaż materiałow z zasobu powiaty wydają na niewiadomo co . geodeci powiatowi nie mogą nawet wyrwać paru groszy na szkolenia dla pracowników administracji .
 2 
odpowiedz zgłoś
nawet już nikt nie komentuje bo szkoda słów
 1 
odpowiedz zgłoś
Niezrozumiałe Proponowane zmiany są dużo większe niż wynikające z zakwestionowanych przepisów. Tu jest duża niekonsekwencja GUGiK, bo pierwotnie wielokrotnie przedstawiciele mówili, że jest zbyt mało czasu na większe zmiany. A tymczasem próbują przemycać różne dziwne rzeczy nie mające nic wspólnego z opłatami.
odpowiedz zgłoś
dodam jeszcze że warto poczytać o fundamentalnej zasadzie państwa demokratycznego jaką jest zasada zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa. Jeśli państwo przez swoje organy potwierdza że przyjmuje prawo nie do końca dopracowane to samo te zasady łamie. I to jest dopiero smutne.
 4 
odpowiedz zgłoś
nie wiń tego który wskazuje problem, zresztą po tym jak wielokrotnie wskazywali go inni, ale tego który ten problem stworzył i przez lata udawał że go nie ma. A teraz nie ma czasu nawet taczki załadować jak wskazuje tytuł artykułu. I tak w ramach oczekiwania na wejście w życie nowelizacji będą planować przy kawie kolejne harce w prawie. Poprawa nowelizacji ustawy, która nie została przegłosowana w Sejmie i nie weszła nawet w życie to nawet Bareja by tego nie wymyślił. Ale spokojnie koledzy przy nowelizacji nowelizacji nowelizacji ustawy bez tekstu jednolitego będzie już super. Nikt nie będzie wiedział o co chodzi włącznie z RCL.
 3 
odpowiedz zgłoś
bo jak się oraganizacje pozarządowe biorą od #$%!!y strony za poprawę wizerunku geodezji w gospodarce to taki jest efekt. Dziś nawet gimnazjalistom, którzy nie potrafią myśleć poza schematem te organizacje nie dorastają do pięt. Przepraszam za słowo, ale nie można go zastąpić innym.
 1 
odpowiedz zgłoś
jest taka stara zasada - jak zrobić dobrze ludziom ? - trzeba coś im zabrać i za jakiś czas oddać. W 99% procentach po zwrocie są bardziej zadowoleni niż gdyby dostali coś nowego. I przy okazji jest dla państwa tanio.
 3 
odpowiedz zgłoś
. nie dokładają bo ta geodezja jest kulą u nogi starosty,w zasadzie była, teraz mogą ją trochę podoić, ale i to mają zmienić...
 2 
odpowiedz zgłoś
oczy przecieram ze zdziwienia Czytam i oczom nie wierzę. Otóż to samo Ministerstwo które zmieniło ustawę o finansach publicznych tak, że niektóre samorządy nie potrafią pokryć kosztów funkcjonowania PZGiK teraz zauważyło, że większości zadań związanych z informatyzacją geodezji nie da się z tych środków zrealizować. I zawsze kończy się na tym ,że powiat (czytaj Radni) mają dołożyć do zadań rządowych ze środków finansowych przy jedynie wsparciu rządu(wojewodowie). Coraz większy bałagan się tworzy. Nie idźmy tą drogą. Radni nie dołożą, po pierwsze dlatego, że modernizacji geodezji nie "widać" tak wśród społeczeństwa jak naprawa dróg czy budowa boisk. Po drugie a czemu w ogóle mieliby dołożyć skoro to zadania rządowe. A po trzecie klimat wyborów temu sprzyjać nie będzie.
 5 
odpowiedz zgłoś
9 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS