|2014-03-31|
Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster
Co samorządy chcą zmienić w prawie geodezyjnym?
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji opublikowało propozycje zmian w nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego, które samorządowcy przedstawili na niedawnym posiedzeniu (26 marca) Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Do projektu zgłoszono kilkadziesiąt uwag. Większość została albo nieuwzględniona przez rząd, albo wycofana przez samorządowców po uzyskaniu wyjaśnień. Związek Powiatów Polskich postulował np., by wydłużyć termin, jaki starostwa dostaną na uzupełnienie EGiB o dane dotyczące gruntów objętych ochroną przyrody. Według obecnych propozycji są to trzy lata od wejścia w życie ustawy. Samorządowcy podkreślają, że to za mało. Strona rządowa obstaje jednak przy dotychczasowym brzmieniu projektu.
ZPP zwrócił także uwagę na potrzebę umożliwienia starostwom wykonywania opracowań tematycznych we własnym zakresie. Propozycję tę również odrzucono, tłumacząc, że wykracza ona poza przyjęte przez Radę Ministrów założenia nowelizacji Pgik.
Strona rządowa pozytywnie odniosła się natomiast do propozycji zmian w zakresie narad koordynacyjnych. KWRiST rekomenduje np., by w przepisach wskazać wprost, że przeprowadzenie takiej narady może odbywać się za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Na wniosek strony samorządowej KWRiST proponuję ponadto zrezygnować ze zmiany brzmienia art. 7c pkt 4 Pgik w zakresie zamiany sformułowania „prac urządzeniowo-rolnych” na „scaleń i wymianie gruntów” i pozostawić aktualnie obowiązujące brzmienie tego przepisu.
Szansę na uwzględnienie mają także uwagi dotyczące opłat. Samorządowcy podkreślają np., że nowelizacja daje zbyt krótki czas na zastosowanie przepisów dotyczących dorocznej waloryzacji cennika. Strona rządowa proponuje więc, by pierwsze obwieszczenie o waloryzacji zostało ogłoszone dopiero w 2015 r.
Pozytywnie odniesiono się ponadto do propozycji zmiany wzorów na obliczanie ostatecznej opłaty za czynności geodezyjne. Zaproponowane przez samorządowców konstrukcje mają być – ich zdaniem – bardziej przejrzyste. KWRiST chce również ponieść cenę punktu osnowy z BDSOG z 10 na 15 zł, a także zwiększyć opłaty za kopie w formatach A3 i A4 (współczynnik PD miałby dla nich wzrosnąć z 0,2 do 0,25 dla A3 oraz z 0,1 do 0,15 dla A4).
Powyższe propozycje będą teraz analizowane przez Komitet Stały Rady Ministrów.
Zestawienie propozycji samorządowców Cennik z uwzględnieniem zmian zaproponowanych przez KWRiST
JK
|