wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-03-31| Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster

Co samorządy chcą zmienić w prawie geodezyjnym?

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji opublikowało propozycje zmian w nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego, które samorządowcy przedstawili na niedawnym posiedzeniu (26 marca) Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.


Co samorządy chcą zmienić w prawie geodezyjnym?

Do projektu zgłoszono kilkadziesiąt uwag. Większość została albo nieuwzględniona przez rząd, albo wycofana przez samorządowców po uzyskaniu wyjaśnień. Związek Powiatów Polskich postulował np., by wydłużyć termin, jaki starostwa dostaną na uzupełnienie EGiB o dane dotyczące gruntów objętych ochroną przyrody. Według obecnych propozycji są to trzy lata od wejścia w życie ustawy. Samorządowcy podkreślają, że to za mało. Strona rządowa obstaje jednak przy dotychczasowym brzmieniu projektu.

ZPP zwrócił także uwagę na potrzebę umożliwienia starostwom wykonywania opracowań tematycznych we własnym zakresie. Propozycję tę również odrzucono, tłumacząc, że wykracza ona poza przyjęte przez Radę Ministrów założenia nowelizacji Pgik.

Strona rządowa pozytywnie odniosła się natomiast do propozycji zmian w zakresie narad koordynacyjnych. KWRiST rekomenduje np., by w przepisach wskazać wprost, że przeprowadzenie takiej narady może odbywać się za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Na wniosek strony samorządowej KWRiST proponuję ponadto zrezygnować ze zmiany brzmienia art. 7c pkt 4 Pgik w zakresie zamiany sformułowania „prac urządzeniowo-rolnych” na „scaleń i wymianie gruntów” i pozostawić aktualnie obowiązujące brzmienie tego przepisu.

Szansę na uwzględnienie mają także uwagi dotyczące opłat. Samorządowcy podkreślają np., że nowelizacja daje zbyt krótki czas na zastosowanie przepisów dotyczących dorocznej waloryzacji cennika. Strona rządowa proponuje więc, by pierwsze obwieszczenie o waloryzacji zostało ogłoszone dopiero w 2015 r.

Pozytywnie odniesiono się ponadto do propozycji zmiany wzorów na obliczanie ostatecznej opłaty za czynności geodezyjne. Zaproponowane przez samorządowców konstrukcje mają być – ich zdaniem – bardziej przejrzyste. KWRiST chce również ponieść cenę punktu osnowy z BDSOG z 10 na 15 zł, a także zwiększyć opłaty za kopie w formatach A3 i A4 (współczynnik PD miałby dla nich wzrosnąć z 0,2 do 0,25 dla A3 oraz z 0,1 do 0,15 dla A4).

Powyższe propozycje będą teraz analizowane przez Komitet Stały Rady Ministrów.

Zestawienie propozycji samorządowców
Cennik z uwzględnieniem zmian zaproponowanych przez KWRiST

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
GEO POLSKA GEODEZJA TO JEDNE WIELKIE DNO W KAZDYM WYMIARZE : - ZAROBKÓW - JANOSCI PRZEPISÓW PRAWA - SPOSOBU ZAŁATWIA SPRAW - PROCEDUR - POSZANOWANIA ZAWODU
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
nieeeee noooo, Matko jedyna...znowu najmądrzejsi w geodezji straszą TK. Uwaga koledzy! za chwilę kolejna nowelizacja!!!!!!!
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
dalej ??? Mam cichą nadzieję,że PTG zgłosi trochę więcej uwag w trybie zapytania do TK,szczególnie,że skutecznie,władza eliminuje możliwość opiniowania przez środowisko samorządowe projektów aktów prawnych,w tym wyrażenia opinii o rzeczywistych kosztów OSR na budżety samorządów. Ja nie zapytam formalnie,ale Prezes PTG może, kto imiennie z ramienia samorządu opiniował projekt ustawy.I jeszcze na koniec cytat z innego wątku "Zgłaszanie i udostępnianie to dwie różne sprawy. Na dzień dzisiejszy nie wszyscy są przygotowani do automatycznego przygotowania wszystkich niezbędnych materiałów dla wykonawcy" To dlaczego karać tych, którzy wyprzedzając odkrywcze działania pomysłodawców,wprowadzili systemy, z których zadowoleni są i wykonawcy i samorządowcy. Jeśli chodzi o zgłoszenie to zwykły faks załatwiał temat, ale jeśli chodzi o zgłoszenie przez internet, zarejestrowanie zgłoszenia w systemie przez wykonawcę,a także automatyczne wygenerowanie danych i ich świadome pobranie to już inna para kaloszy.
 2 
odpowiedz zgłoś
??? Na około 35 uwag, a przecież można byłoby więcej zgłosić,tylko DWIE uwzględniono,a JEDNĄ tylko w części.Bawi mnie tłumaczenie,że cyt."Intencją projektodawcy jest przyjęcie regulacji dotyczących odpowiedzialności zawodowej geodetów w sposób niegenerujący dodatkowych kosztów dla Państwa oraz samorządów terytorialnych.Propozycji, aby członkami wojewódzkich komisjii(ort.)dyscyplinarnych mogły być osoby niezatrudnione w urzędach wojewódzkich generowałoby dodatkowe koszty po stronie budżetu Państwa związane z wynagrodzeniami i kosztami udziału tych osób w posiedzeniach komisji dyscyplinarnych" kiedy w projekcie ustawy napisali "Art. 46u.Koszty postępowania dyscyplinarnego stanowią wszelkie wydatki poniesione w związku z tym postępowaniem.W razie ukarania koszty postępowania ponosi obwiniony. W pozostałych przypadkach koszty dochodzenia i postępowania przed wojewódzką komisją dyscyplinarną pokrywa właściwy wojewoda, a koszty postępowania przed Odw.Kom.Dyscypl.?GGK" To nie jest Budżet?????
 2 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS