Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-03-19| Teledetekcja

Wielka konstelacja urośnie jeszcze bardziej

Nie 28 – jak dotychczas planowano – ale aż 131 aparatów ma liczyć konstelacja satelitów obserwacyjnych tworzona przez amerykańską firmę Planet Labs.


Wielka konstelacja urośnie jeszcze bardziej

W lutym br. firmie udało się umieścić w kosmosie już 28 satelitów wielkości pudełka na buty. Każdy z nich ma wykonywać obrazy Ziemi w rozdzielczości 3-5 metrów. Głównym celem tej konstelacji o nazwie Flock 1 będzie dostarczanie niskim kosztem wysokorozdzielczych zobrazowań dla dowolnego miejsca Ziemi pomiędzy równoleżnikami 52° z niespotykaną dotychczas częstotliwością. Dzięki temu dane z Flock 1 mają być przydatne np. w zarządzaniu kryzysowym czy monitorowaniu środowiska.

Dodatkowe aparaty mają zostać wystrzelone jeszcze w ciągu najbliższego roku z terytorium Rosji i USA. Stało się to możliwie dzięki pozyskaniu przez Planet Labs kolejnych środków inwestycyjnych. Dodatkowe satelity umożliwią codzienne pozyskiwanie mozaiki zdjęć satelitarnych dla całej Ziemi, a nie tylko jej części – zapewnia firma.

Przedsiębiorstwo zostało założone w 2010 r. w Dolinie Krzemowej. Od tego czasu na budowę satelitów udało mu się zebrać około 65 mln dolarów. Firma nie podaje, ile kosztuje budowa i wystrzelenie jednego aparatu. „New York Times” twierdzi jednak, że jest to koszt aż o 95% niższy niż w przypadku analogicznych satelitów. Udało się to osiągnąć m.in. poprzez pozbawienie urządzeń jednostki napędowej czy zastosowanie tanich baterii, podobnych do tych instalowanych w laptopach.

Źródło: NYT, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS