Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-12-24| GIS, Mapy, Software

Mapy geologiczne zawsze pod ręką

Chcesz poznać budowę geologiczną wybranego obszaru Polski? A może sprawdzić, jakie atrakcje geoturystyczne są blisko ciebie? Skorzystaj z aplikacji Geologia mobilna – tak Państwowy Instytut Geologiczny promuje swój program dla Androidów.


Mapy geologiczne zawsze pod ręką
Aplikacja umożliwia przeglądanie na ekranie smartfona lub tabletu danych przestrzennych z prowadzonej przez PIG Centralnej Bazy Danych Geologicznych (CBDG). Warstwy te są wyświetlane za pośrednictwem serwisów sieciowych WMS. Dzięki obsłudze tego standardu w programie można przeglądać również inne tego typu usługi, np. z witryny Geoportal.gov.pl.

Po zainstalowaniu aplikacji Geologia mobilna w telefonie jej użytkownik może za pomocą sygnału lokalnych sieci wi-fi lub wbudowanego odbiornika GPS wyznaczyć swoją pozycję w terenie i obejrzeć mapę obszaru, na którym się znajduje. Dodatkowo program umożliwia np. wysyłanie e-mailem linku do mapy, którą właśnie stworzyliśmy.

Aplikacja Geologia mobilna domyślnie zawiera następujące zestawy informacji:
• Otwory wiertnicze – dane o profilach stratygraficznych, litologicznych, badaniach geofizycznych i rdzeniach wiertniczych zinwentaryzowanych w podsystemie CBDG Otwory wiertnicze.
• Geostanowiska – informacje z popularnonaukowego serwisu Centralny Rejestr Geostanowisk Polski.
• Jaskinie – informacje o jaskiniach Polski zinwentaryzowanych przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk o Ziemi.
• Sondowania geoelektryczne SGE – wyniki sondowań geoelektrycznych.
• Sejsmika 2D i 3D – metadane dotyczące badań sejsmicznych 2D i 3D wykonanych w Polsce od połowy lat 70. ubiegłego wieku do końca roku 2007.
• Złoża, tereny i obszary górnicze – na podstawie serwisu MIDAS, który jest podstawowym źródłem informacji o surowcach mineralnych Polski oraz ściśle z nimi związaną tematyką eksploatacji złóż.
• Hydrogeologia – dane państwowej służby hydrogeologicznej.
• Główne Zbiorniki Wód Podziemnych.
• Jednolite części wód podziemnych w podziale obowiązującym w aktualnym cyklu wodnym – do 2015 r. i na lata 2016-21,
• Mapa obszarów zagrożonych podtopieniami w Polsce.
• Regiony fizycznogeograficzne według Jerzego Kondrackiego, Geografia regionalna Polski (2002).
• Geologia
• Mapa geologiczna bez utworów kenozoiku 1:1 000 000 na podstawie mapy wykonanej pod redakcją naukową Ryszarda Dadleza, Sylwestra Marka i Jędrzeja Pokorskiego (2000).
• Mapy geologiczne ścięcia poziomego w skali 1:750 000, na podstawie „Atlasu geologicznego Polski” pod kierunkiem naukowym Zbigniewa Kotańskiego (1997).
• Mapa litogenetyczna 1:50 000 wykonana na podstawie Szczegółowej mapy geologicznej Polski w skali 1:50 000 (mapa w przygotowaniu, aktualnie udostępnione jest 40% obszaru Polski).
• Mapa geologiczna 1:500 000, wykonana na podstawie Szczegółowej mapy geologicznej Polski 1:50 000.
• Geologia morza – mapa litologiczna osadów powierzchniowych dna morskiego, na podstawie „Mapy geologicznej dna Bałtyku” w skali 1:200 000 opracowanej w Oddziale Geologii Morza PIG-PIB w latach 1989-95 wraz z informacjami o profilowaniach geofizycznych z bazy GEOECHO.

Pobierz aplikację

Wojciech Paciura (PIG)


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS