|2013-09-26|
Geodezja, Mapy, Prawo
Pgik: zmiany ws. terenów zamkniętych będą później
Na stronie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii ukazała się nowa wersja założeń do nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego sporządzona po konferencji uzgodnieniowej (12-13 września).
Najważniejsza zmiana w projekcie dotyczy terenów zamkniętych. Jak wynika z załączonych dokumentów, w kwestii tej nie udało się dojść do porozumienia. Ze względu na krótki czas, jaki Trybunał Konstytucyjny dał na uchwalenie tej nowelizacji, zdecydowano się wyłączyć tę tematykę z projektu i zająć się nią później.
Przypomnijmy, że GUGiK proponował, by tereny zamknięte mogły być wyznaczane przez MON i MSW jedynie ze względu na obronność lub bezpieczeństwo państwa. Oznaczałoby to, że terenami zamkniętymi przestałyby być m.in. obszary należące do kolei, a temu sprzeciwiał się resort transportu oraz PKP Polskie Linie Kolejowe.
W toku konferencji uzgodnieniowej do projektu założeń nowelizacji Pgik wprowadzono kilka innych zmian. W części dotyczącej ewidencji uzbrojenia terenu dodano propozycję, by uprawnienia starosty związane z koordynacją projektowanych sieci uzbrojenia mogły dotyczyć jedynie działań projektowych przed wszczęciem postępowania administracyjnego ws. pozwolenia na budowę.
W rozdziale poświęconym opłatom za czynności geodezyjne i kartograficzne wprowadzono zapis zakładający, że minimalna opłata za udostępnianie zbiorów z PZGiK nie będzie niższa niż około 30 zł. Ma to pokryć koszty przygotowania zamawianych materiałów.
Zgodnie z sugestią Ministerstwa Środowiska przywrócono regulację, zgodnie z którą za naruszenie warunków licencji do przetwarzania materiałów z PZGiK będzie nakładana kara administracyjna. Zmianę uzasadniono większą dolegliwością kary pieniężnej ustalanej w postępowaniu administracyjnym niż zagrożeniem grzywną w postępowaniu sądowym.
Z kolei po zmianie w cenniku powiatowym opłaty za informacje z rejestru cen i wartości nieruchomości będą naliczane nie wg. liczby działek, ale wg. liczby nieruchomości.
Projekt założeń (wersja z 24 września) Cennik Pismo przewodnie po konferencji uzgodnieniowej Protokół rozbieżności
JK
|