Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-09-26| Geodezja, Mapy, Prawo

Pgik: zmiany ws. terenów zamkniętych będą później

Na stronie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii ukazała się nowa wersja założeń do nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego sporządzona po konferencji uzgodnieniowej (12-13 września).


Pgik: zmiany ws. terenów zamkniętych będą później

Najważniejsza zmiana w projekcie dotyczy terenów zamkniętych. Jak wynika z załączonych dokumentów, w kwestii tej nie udało się dojść do porozumienia. Ze względu na krótki czas, jaki Trybunał Konstytucyjny dał na uchwalenie tej nowelizacji, zdecydowano się wyłączyć tę tematykę z projektu i zająć się nią później.

Przypomnijmy, że GUGiK proponował, by tereny zamknięte mogły być wyznaczane przez MON i MSW jedynie ze względu na obronność lub bezpieczeństwo państwa. Oznaczałoby to, że terenami zamkniętymi przestałyby być m.in. obszary należące do kolei, a temu sprzeciwiał się resort transportu oraz PKP Polskie Linie Kolejowe.

W toku konferencji uzgodnieniowej do projektu założeń nowelizacji Pgik wprowadzono kilka innych zmian. W części dotyczącej ewidencji uzbrojenia terenu dodano propozycję, by uprawnienia starosty związane z koordynacją projektowanych sieci uzbrojenia mogły dotyczyć jedynie działań projektowych przed wszczęciem postępowania administracyjnego ws. pozwolenia na budowę.

W rozdziale poświęconym opłatom za czynności geodezyjne i kartograficzne wprowadzono zapis zakładający, że minimalna opłata za udostępnianie zbiorów z PZGiK nie będzie niższa niż około 30 zł. Ma to pokryć koszty przygotowania zamawianych materiałów.

Zgodnie z sugestią Ministerstwa Środowiska przywrócono regulację, zgodnie z którą za naruszenie warunków licencji do przetwarzania materiałów z PZGiK będzie nakładana kara administracyjna. Zmianę uzasadniono większą dolegliwością kary pieniężnej ustalanej w postępowaniu administracyjnym niż zagrożeniem grzywną w postępowaniu sądowym.

Z kolei po zmianie w cenniku powiatowym opłaty za informacje z rejestru cen i wartości nieruchomości będą naliczane nie wg. liczby działek, ale wg. liczby nieruchomości.

Projekt założeń (wersja z 24 września)
Cennik
Pismo przewodnie po konferencji uzgodnieniowej
Protokół rozbieżności

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS