Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-08-19| Geodezja, GIS, Instytucje

Kolejna kara dla Polski za LPIS-GIS

Komisja Europejska nałożyła na Polskę 39,2 mln euro kary za wadliwe funkcjonowanie systemu identyfikacji działek rolnych (LPIS-GIS).


Kolejna kara dla Polski za LPIS-GIS

Tym razem nieprawidłowości dotyczą okresu 2007-08. Jak precyzuje portal Wyborcza.biz, polski LPIS był wówczas pełen dziur – był niedokładny i nieaktualizowany, przez co źle naliczano wysokość dopłat. Ponadto nie było procedur odnośnie tego, co robić w sytuacji, gdy rolnik świadomie ubiegał się o dopłatę, do której nie miał prawa. Za błędy w LPIS-GIS ukarano także Wielką Brytanię, Danię, Węgry, Irlandię i Słowenię. Ten pierwszy kraj zapłaci więcej niż Polska – 40,2 mln euro.

Jako że Komisji Europejskiej udało się już zabezpieczyć część kary, Polska będzie musiała ostatecznie zapłacić 30,4 mln euro. Politycy koalicji deklarują jednak walkę o to, by Polska nie zwracała tych pieniędzy. Jak w TVN24 powiedział rzecznik rządu Paweł Graś, resort rolnictwa najprawdopodobniej odwoła się od decyzji KE do Sądu UE. Przy okazji tłumaczył, że w okresie, którego sprawa dotyczy, Komisja nie miała zastrzeżeń do naszego systemu. Zapewnił jednak, że rząd się całej sprawie bliżej przyjrzy i spróbuje wskazać winnych zaniechań.

To już drugi raz kiedy Komisja Europejska nakłada na Polskę kary za błędy w LPIS-GIS. W marcu 2010 roku ukarano nas na kwotę 92 mln euro. Stwierdzone przez europejskich urzędników błędy miały występować w latach 2005-07. Zarzucono m.in, że dane o działkach nie były w pełni zwektoryzowane, były częściowo nieaktualne i zawierały poważne rozbieżności. Kontrolerzy Komisji stwierdzili ponadto kwalifikowanie do płatności gruntów niespełniających wymagań oraz niewystarczającą liczbę kontroli na miejscu w regionach, gdzie stwierdzono najwięcej nieprawidłowości.

Polska wprawdzie odwołała się od tej decyzji, ale w lutym br. Sąd UE podtrzymał karę.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama