|2013-02-05|
GIS, Teledetekcja, Firma
Co z WorldView-3 i GeoEye-2?
Firma DigitalGlobe poinformowała, jakie ma dalsze plany wobec projektowanych wysokorozdzielczych satelitów teledetekcyjnych WorldView-3 i GeoEye-2 po niedawnej fuzji ze spółką GeoEye.
Program WorldView-3 ma postępować zgodnie ze wcześniejszymi planami, tzn. start planowany jest na połowę 2014 roku. Umożliwi to dotrzymanie zobowiązań wobec amerykańskiej rządu w ramach umowy EnhancedView.
Satelita będzie wykonywać zdjęcia panchromatyczne w rozdzielczości nawet 30 cm, podczas gdy jego starszy brat (WorldView-2) oferuje piksel nie mniejszy niż 46 cm. Aparat ma ponadto wyróżniać dodatkowe 8 kanałów w średniej podczerwieni, które będą lepiej penetrować mgłę, dym, smog czy chmury pierzaste. Poza tym WorldView-3 będzie obrazować w kanałach: niebieskim, „coastal”, zielonym, żółtym, czerwonym, czerwonym granicznym (red edge) i w dwóch kanałach bliskiej podczerwieni. Średni czas rewizyty ma nie przekraczać 1 dnia. WorldView-3 będzie obrazować dziennie nawet do 684 tys. km.
Odnośnie satelity GeoEye-2 firma DigitalGlobe zadecydowała, że dokończy jego budowę, ale na razie aparat nie będzie wystrzeliwany. Pierwotnie planowano, że znajdzie się on na orbicie jeszcze w tym roku. Według informacji DigitalGlobe GeoEye-2 będzie służył jako instrument rezerwowy, który zostanie wystrzelony w razie awarii któregoś z satelitów lub w przypadku wzrostu popytu na wysokorozdzielcze zobrazowania. Podobnie jak WorldView-3, GeoEye-2 miał wykonywać zdjęcia z pikselem około 30 cm.
Źródło: DigitalGlobe, JK
|