Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-01-31| Geodezja, Prawo

Co zmieniono w rozporządzeniu o PZGiK?

Na stronie GUGiK opublikowano drugi projekt rozporządzenia ws. organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego po uwzględnieniu uwag zgłoszonych w toku konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.


Co zmieniono w rozporządzeniu o PZGiK? <br />
fot. JP
fot. JP

Do projektu zgłoszono łącznie 172 uwagi i autopoprawki. Jedną z ważniejszych zmian jest wykreślenie § 14 pkt 1-4. Zapisy te definiowały, które materiały nie podlegają przetworzeniu do postaci elektronicznej (• dowody doręczeń zawiadomień i kopie doręczeń wezwań, • dzienniki pomiarowe, które nie dotyczą osnów oraz nie zawierają współrzędnych, • wykazy zmian danych ewidencyjnych, • kopie materiałów zasobu). Z drugiej strony w § 32 wprowadzono ograniczenia w zakresie przetwarzania do postaci cyfrowej materiałów przyjętych do zasobu przed wejściem w życie rozporządzenia.

W ocenie Stowarzyszenia Geodetów Polskich § 5 pkt 5 (wyliczający, co gromadzone jest w powiatowym zasobie) powiększa zasób niezgodnie z INSPIRE. Projektodawca częściowo się z tym zgodził i ze sformułowania „w tym kopie baz danych i innych materiałów pozyskane z centralnej i wojewódzkiej części zasobu” usunięto „i innych materiałów”.
Częściowo uwzględniono propozycje SGP w sprawie treści rejestru zgłoszeń. Np. zamiast opisu materiałów zasobu będzie tylko identyfikator.
Odrzucono propozycję, by znacznie uprościć ewidencjonowanie materiałów i rejestrowanie wniosków o udostępnienie zasobu. Jak argumentowało SGP, „podawanie wielu kolejnych dat, nazwisk, Peseli, Regonów, sygnatur itp. należy ograniczyć do niezbędnego minimum”. W ocenie projektodawcy wszystkie te elementy są jednak potrzebne, gdyż ich stosowanie wymusza rozporządzenie w sprawie niezbędnych elementów struktury dokumentów elektronicznych.

Polska Geodezja Komercyjna zgłosiła uwagę do § 6 pkt 1. W ocenie PGK przepis ten wprowadza nowy, niejasny zapis dotyczący pozyskiwania materiałów do zasobu. Sugeruje bowiem, że po wejściu w życie rozporządzenia pracownicy odpowiednich organów będą mieli nieograniczone przyzwolenie na tworzenie i aktualizowanie materiałów zasobu tylko na podstawie mandatu bycia urzędnikiem. W skrajnych przypadkach może to nawet być osoba bez wykształcenia geodezyjnego lub ze znikomym doświadczeniem. Jednak zdaniem projektodawcy takie regulacje może wprowadzić jedynie ustawa.
Z tego samego powodu odrzucono także uwagę Geodezyjnej Izby Gospodarczej oraz Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego, które wnosiły o wykreślenie wymogu kontroli materiałów przed przyjęciem do zasobu.
Wobec § 27 PTG zarzucało, że nie precyzuje on pojęcia „przydatności użytkowej”, a w szczególności szczegółowych warunków i przesłanek, kiedy materiały zgromadzone w PZGiK taką przydatność użytkową tracą, a także co miałoby być podstawą do wyłączenia materiałów z zasobu. Zdaniem Towarzystwa wejście w życie takiego przepisu spowoduje całkowitą dowolność w dokonywaniu przedmiotowej kwalifikacji. Uwagę tę także odrzucono ze względu na konieczność uregulowania tej kwestii ustawą, a nie rozporządzeniem.

Na wniosek SGP oraz powiatu warszawskiego zachodniego do rozporządzenia dodano przepis regulujący konstrukcję identyfikatora zgłoszenia pracy geodezyjnej. Sprecyzowano ponadto, kim jest twórca baz danych. Z kolei w § 15 definiującym identyfikator ewidencyjny materiału zasobu numer REGON zamieniono na identyfikator TERYT.
W autopoprawce GUGiK zmieniono ponadto w całym projekcie sformułowania „postać analogowa” na „postać nieelektroniczna”.

W rozdziale 8 SGP zwróciło uwagę na brak zasad udostępniania materiałów zasobu w kontekście terminu realizacji wniosków. Projektodawca uwzględnił tę kwestię, dodając zapisy: „Niezwłocznie po otrzymaniu wniosku o udostępnienie materiału zasobu, organ prowadzący zasób sprawdza, czy wniosek może być zrealizowany oraz ustala wysokość należnej opłaty”, a także „Udostępnienie materiałów zasobu na wniosek odbywa się niezwłocznie po przedstawieniu przez wnioskodawcę dowodu wniesienia opłaty”.
Uwzględniono także uwagę GIG, która wnosiła o usunięcie wymogu podawania celu wykorzystania materiałów z zasobu przy wnioskowaniu o ich udostępnienie.

Zmiany zaszły także w przepisach przejściowych. Wydłużono vacatio legis z 14 dni do 3 miesięcy. Daje to więcej czasu na zamknięcie rejestrów i ewidencji, prowadzonych przed wejściem w życie rozporządzenia, dotyczących zgłoszeń prac, materiałów zasobu oraz wniosków o wydanie materiałów zasobu.

Na koniec warto przytoczyć uwagę ogólną PTG. Towarzystwo nie podziela stanowiska projektodawcy odnośnie rezygnacji z zasad reglamentacji materiałów i dokumentów udostępnianych z zasobu. Zdaniem PTG osobom postronnym nie powinno się udostępniać dokumentacji zawierającej dane pomiarowe umożliwiającej precyzyjną lokalizację punktów lub znaków granicznych. Dotychczasowe ograniczenie jest w pełni uzasadnione, a swobodny dostęp do tych materiałów spowoduje niekontrolowany wzrost patologicznych działań osób nieuprawnionych, różnych geodetów amatorów, podejmujących próby interpretacji przebiegu granic nieruchomości, skutkujące np. sporami granicznymi. Uwagi tej jednak nie uwzględniono, tłumacząc się koniecznością uregulowania tej kwestii w ustawie.

Projekt rozporządzenia (wersja z 29 stycznia)
Załączniki
Zestawienie uwag

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama