Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-12-31| Mapy, Prawo, Instytucje

Publiczne zasoby będą łatwiej dostępne

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji opublikowało założenia ustawy o otwartych zasobach publicznych, która ma regulować zasady nabywania, udostępniania oraz ponownego wykorzystywania zasobów publicznych – także map.


Publiczne zasoby będą łatwiej dostępne <br />
fot. JP
fot. JP

Zasoby publiczne są tu rozumiane jako „treść końcowa, wytworzona przez podmiot finansowany ze środków publicznych, niezależnie od sposobu jej wytworzenia i utrwalenia, o wartościach kulturowych, edukacyjnych lub naukowych, w szczególności mapy i plany, fotografie, filmy i mikrofilmy, nagrania dźwiękowe i wideo, opinie, analizy, sprawozdania, raporty itp., a także bazy danych”. Ustawa określi m.in. tryby nabywania przez instytucje praw autorskich do tych zasobów, a także wprowadzi trzy stopnie ich otwartości:
• Opcja podstawowa – zasoby dostępne w systemie repozytorium, bez kreowania dalszych uprawnień eksploatacyjnych.
• Opcja pośrednia – zasoby dostępne na licencji częściowo zapewniającej swobodę dostępu i korzystania (np. na wykorzystanie niekomercyjne).
• Opcja pełna – zasoby na wolnej licencji, zapewniającej swobodę dostępu i korzystania.

Ustawa ma zapewnić swobodny dostęp do:
• publikacji w czasopismach finansowanych ze środków publicznych,
• publikacji pracowników zatrudnionych w instytucjach finansowanych ze środków publicznych,
• publikacji powstałych w efekcie prowadzenia projektów badawczych finansowanych ze środków publicznych,
• podręczników finansowanych ze środków publicznych,
• zasobów stworzonych przez pracowników publicznych instytucji edukacyjnych,
• zasobów finansowanych z konkursów MEN,
• zasobów tworzonych przez pracowników publicznych instytucji kulturowych czy digitalizowanych zasobów z dóbr publicznych.

Nie będzie to jednak dostęp w pełni bezpłatny. Dysponent danego zasobu będzie mógł ograniczyć dostęp do niego np. w przypadku materiałów o dużej wartości komercyjnej lub też nałożyć opłaty za ich komercyjne wykorzystanie.

Czy ustawa ułatwi dostęp do urzędowych zasobów danych przestrzennych bądź choćby uporządkuje tę kwestię? Niestety nie. Jak bowiem podkreślono w założeniach, projektowany akt skupia się wyłącznie za zasobach publicznych, a nie informacji publicznej. A dane przestrzenne są – zdaniem MAC – właśnie specyficznym rodzajem informacji publicznej. Ich udostępnianie jest więc regulowane przepisami ustawy o udostępnianiu informacji publicznej.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS