Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-09-05| Geodezja, Prawo, Kataster

Jak oznaczać linie energetyczne?

Ustanawiając służebność przesyłu, sąd powinien ją starannie opisać, a najlepiej zaznaczyć na mapie geodezyjnej – orzekł niedawno Sąd Najwyższy.


Jak oznaczać linie energetyczne?
Kwestia ta wynikła w procesie, którą firmie energetycznej wytoczył właściciel działki budowlanej, przez którą biegnie linia energetyczna. W jego wyniku sąd rejonowy ustanowił służebność w wysokości 1,3 tys. zł rocznie. Zakład energetyczny odwołał się jednak od wyroku i sprawa trafiła do Sądu Najwyższego.

W skardze kasacyjnej zakład argumentował, że sąd niższej instancji winien zaznaczyć na mapie sporządzonej wg zasad obowiązujących przy oznaczaniu nieruchomości w księgach wieczystych projektowany sposób ustanowienia drogi koniecznej (przepisy o drodze koniecznej stosuje się posiłkowo do służebności przesyłu). SN przyznał, że taka czynność byłaby celowa. Obecnie nie ma jednak takiego obowiązku w postępowaniach o ustanowienie służebności przesyłu.

Więcej o wyroku V CSK 190/11 można przeczytać w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej” (z 5 września).

Źródło: ?Rz?, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS