Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-07-13| Geodezja, Prawo, Kataster

GGK pisze do ministra Gowina

Główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski w ostatnich dniach przesłał do ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina wystąpienie dotyczące podjęcia działań legislacyjnych, które pozwolą na wyeliminowanie przypadków dokonywania przez sądy wykładni przepisów, zgodnie z którą orzeczenia w sprawach o podział nieruchomości wydawane są na podstawie dokumentacji niebędącej częścią składową państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.


GGK pisze do ministra Gowina

GGK zdecydował się na to wystąpienie, biorąc pod uwagę sygnały otrzymywane od organów służby geodezyjnej i kartograficznej świadczące o tym, iż sposób, w jaki sądy rejonowe dokonują wykładni przepisów uniemożliwia wprowadzanie zmian w ewidencji gruntów i budynków wynikających z prawomocnych orzeczeń sądowych związanych z podziałami nieruchomości.

Zdaniem Kazimierza Bujakowskiego dokonanie stosownej zmiany brzmienia przepisu § 139 rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 23 lutego 2007 r. Regulamin urzędowania sądów powszechnych w taki sposób, aby jednoznacznie wskazywała, że mapa z projektem podziału, na podstawie której sąd wydaje orzeczenie, powinna stanowić dokumentację geodezyjną przyjętą do pzgik pozwoliłoby na wyeliminowanie w przyszłości wszelkich wątpliwości co do jego stosowania.

Jako przykład opisanej niewłaściwej wykładni GGK przekazał ministrowi korespondencję pomiędzy Starostwem Powiatowym w Kole i Sądem Rejonowym w Kole.

Treść wystąpienia GGK

Źródło: MUW, AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS