|2012-02-03|
Geodezja, GIS, Instytucje
Piaseczno cyfrowe i bez kolejek
Wydział Geodezji i Katastru przeżył wielopoziomową reorganizację. Zakończono proces digitalizacji mapy zasadniczej powiatu, przechodząc z map analogowych na wektorową mapę numeryczną – chwali się piaseczyńskie starostwo.
fot. JP
|
|
|
|
|
|
Jak napisano na stronie internetowej powiatu, usprawnienie pracy urzędu to zasługa nowo powołanego geodety powiatowego dr inż. Moniki Jaroszewskiej oraz jej podwładnych. Udało się to osiągnąć m.in. przez generalną reorganizację funkcjonowania Wydziału. Określono kompetencje osób odpowiedzialnych za nadzór pracy, zwiększono liczbę operatorów mapy numerycznej i inspektorów kontroli. Strategicznym zadaniem geodety powiatowego było m.in.: zmodernizowanie funkcjonowania ewidencji gruntów i budynków, zakup nowych aplikacji geodezyjnych i aplikacji do prowadzenia Wydziału, sprowadzenie nowego sprzętu komputerowego, remonty pomieszczeń, w tym odnowienie serwerowni i wymiana instalacji technicznych.
Dzieki temu piaseczyński WGiK działa już w technologii cyfrowej. Mapa zasadnicza jest na bieżąco aktualizowana dzięki elektronicznemu systemowi rejestracji prac geodezyjnych (także przez internet, 24 godziny na dobę). Zlikwidowano kolejki w powiatowej składnicy map. Obecnie w systemie zarejestrowanych jest 200 jednostek wykonawstwa geodezyjnego i kartograficznego. Ponadto przeprowadzono dodatkowe szkolenia pracowników Wydziału i dokonano zmian kadrowych pomiędzy poszczególnymi komórkami.
Zainstalowano również nowy sprzęt komputerowy: 10 stacji graficznych, 7 stacji roboczych, 4 urządzenia wielofunkcyjne formatu A3 laser kolor. To przyspieszyło prace prowadzone na numerycznej mapie zasadniczej (NMZ). Wykonano modernizację sieci elektrycznej serwerowni, zainstalowano wysokiej klasy UPS-y podtrzymujące aplikacje geodezyjne do prowadzenia NMZ oraz EGiB. Trwają procedury przetargowe dotyczące klimatyzatorów i agregatu prądotwórczego, co ma zapewnić jeszcze wyższe bezpieczeństwo danych geodezyjnych powiatu.
W celu likwidacji zaległości w drodze przetargu zlecono uzupełnienie baz danych EGiB oraz rejestru cen i wartości nieruchomości wynikających z 5 tys. sztuk dokumentów źródłowych (wypisów aktów notarialnych wraz z zawiadomieniami z ksiąg wieczystych). Zaległości w bazie graficznej EGiB są sukcesywnie likwidowane. W zakresie kontroli geodezyjnej wprowadzania zmian na NMZ oraz ewidencjonowania robót geodezyjnych i przyjmowania do zasobu wszystkie zaległości zostały usunięte i czynności te odbywają się już na bieżąco.
W Wydziale Geodezji i Katastru zostały przywrócone odpowiednie terminy załatwiania spraw w zakresie opracowań geodezyjnych i kartograficznych, tj.: do 10 dni roboczych na opracowanie zgłoszenia pracy geodezyjnej, do 10 dni na wprowadzenie zmian na NMZ, do 6 dni na kontrolę opracowań geodezyjnych i kartograficznych, do 3 dni na przyjęcie pracy geodezyjnej do zasobu.
Źródło: SP w Piasecznie
|