wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-02-03| Geodezja, GIS, Instytucje

Piaseczno cyfrowe i bez kolejek

Wydział Geodezji i Katastru przeżył wielopoziomową reorganizację. Zakończono proces digitalizacji mapy zasadniczej powiatu, przechodząc z map analogowych na wektorową mapę numeryczną – chwali się piaseczyńskie starostwo.


Piaseczno cyfrowe i bez kolejek <br />
fot. JP
fot. JP

Jak napisano na stronie internetowej powiatu, usprawnienie pracy urzędu to zasługa nowo powołanego geodety powiatowego dr inż. Moniki Jaroszewskiej oraz jej podwładnych. Udało się to osiągnąć m.in. przez generalną reorganizację funkcjonowania Wydziału. Określono kompetencje osób odpowiedzialnych za nadzór pracy, zwiększono liczbę operatorów mapy numerycznej i inspektorów kontroli. Strategicznym zadaniem geodety powiatowego było m.in.: zmodernizowanie funkcjonowania ewidencji gruntów i budynków, zakup nowych aplikacji geodezyjnych i aplikacji do prowadzenia Wydziału, sprowadzenie nowego sprzętu komputerowego, remonty pomieszczeń, w tym odnowienie serwerowni i wymiana instalacji technicznych.

Dzieki temu piaseczyński WGiK działa już w technologii cyfrowej. Mapa zasadnicza jest na bieżąco aktualizowana dzięki elektronicznemu systemowi rejestracji prac geodezyjnych (także przez internet, 24 godziny na dobę). Zlikwidowano kolejki w powiatowej składnicy map. Obecnie w systemie zarejestrowanych jest 200 jednostek wykonawstwa geodezyjnego i kartograficznego. Ponadto przeprowadzono dodatkowe szkolenia pracowników Wydziału i dokonano zmian kadrowych pomiędzy poszczególnymi komórkami.

Zainstalowano również nowy sprzęt komputerowy: 10 stacji graficznych, 7 stacji roboczych, 4 urządzenia wielofunkcyjne formatu A3 laser kolor. To przyspieszyło prace prowadzone na numerycznej mapie zasadniczej (NMZ). Wykonano modernizację sieci elektrycznej serwerowni, zainstalowano wysokiej klasy UPS-y podtrzymujące aplikacje geodezyjne do prowadzenia NMZ oraz EGiB. Trwają procedury przetargowe dotyczące klimatyzatorów i agregatu prądotwórczego, co ma zapewnić jeszcze wyższe bezpieczeństwo danych geodezyjnych powiatu.

W celu likwidacji zaległości w drodze przetargu zlecono uzupełnienie baz danych EGiB oraz rejestru cen i wartości nieruchomości wynikających z 5 tys. sztuk dokumentów źródłowych (wypisów aktów notarialnych wraz z zawiadomieniami z ksiąg wieczystych). Zaległości w bazie graficznej EGiB są sukcesywnie likwidowane. W zakresie kontroli geodezyjnej wprowadzania zmian na NMZ oraz ewidencjonowania robót geodezyjnych i przyjmowania do zasobu wszystkie zaległości zostały usunięte i czynności te odbywają się już na bieżąco.

W Wydziale Geodezji i Katastru zostały przywrócone odpowiednie terminy załatwiania spraw w zakresie opracowań geodezyjnych i kartograficznych, tj.: do 10 dni roboczych na opracowanie zgłoszenia pracy geodezyjnej, do 10 dni na wprowadzenie zmian na NMZ, do 6 dni na kontrolę opracowań geodezyjnych i kartograficznych, do 3 dni na przyjęcie pracy geodezyjnej do zasobu.

Źródło: SP w Piasecznie


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS