Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-01-11| GIS, Mapy, Prawo

Za 3 lata cała Polska w jednej bazie

Dziś (11 stycznia) wchodzi w życie rozporządzenie ws. baz danych obiektów topograficznych (BDOT) oraz danych ogólnogeograficznych (BDO).


Za 3 lata cała Polska w jednej bazie <br />
rys. Geoportal.gov.pl
rys. Geoportal.gov.pl
Akt ten określa:
• zakres informacji gromadzonych w tych bazach;
• organizację, tryb i standardy techniczne tworzenia, aktualizacji oraz udostępniania baz;
• tryb i standardy techniczne tworzenia standardowych opracowań kartograficznych w skalach: 1:10 000, 1:25 000, 1:50 000, 1:100 000, 1:250 000, 1:500 000, 1:1 000 000.

Zgodnie z przepisami przejściowymi BDOT10k ma być utworzona do końca 2013 roku, a BDO – do końca 2014 roku. Zdaniem prawodawcy akt ten stworzy warunki formalne dla wdrożenia nowoczesnych technologii, które usprawnią proces podejmowania decyzji inwestycyjnych, ułatwią dostęp do wysokiej jakości danych oraz znacznie skrócą czas oczekiwania na nie. Rozporządzenie ma także rozwiązać problem redundancji danych przestrzennych w PZGiK i umożliwi systematyczną edycję map drukowanych.

W ocenie skutków regulacji szacuje się, że koszty dostosowania baz danych do tego rozporządzenia nie powinny przekroczyć 160 mln zł. Kwota ta będzie pokryta m.in. z budżetów marszałków województw oraz projektów GBDOT i ISOK. W późniejszym okresie rozporządzenie ma jednak przynosić oszczędności. Spowoduje bowiem zmniejszenie kosztów funkcjonowania PZGiK oraz ograniczenie wydatków państwa związanych z wielokrotnym gromadzeniem i przetwarzaniem tych samych informacji.

Rozporządzenie
Załączniki – I i II częśćJK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS