wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZ

Józef Naronowicz-Naroński (ok. 1610-1678)


Urodził się prawdopodobnie na Litwie około 1610 roku. Losy jego są mało znane. Kształcił się w Kiejdanach, a jego nauczycielem był Adam Freitag z Torunia (medyk i matematyk). Był na służbie u Radziwiłłów gdzie zajmował się pomiarami dóbr i inwentarza. W latach 50. i 60. napisał najważniejsze swoje dzieło - trzytomową „Księgę nauk matematycznych” („Arithmetica practica...”, „Geometria albo rozmiar...”, „Optica lub perspectiva...”). Księga była podstawową encyklopedią i podręcznikiem do nauki matematyki, geometrii oraz miernictwa. Po raz pierwszy w języku polskim opisano w niej szczegółowo pomiary gruntów. W bogato ilustrowanych wykładach Naronowicz-Naroński przedstawił techniki pomiarów (m.in. triangulację i poligonizację) i przyrządy (stolik, astrolabium). W 1659 roku wydał książkę "Architectura militaris" traktującą o fortyfikacjach i budownictwie wojennym. W 1660 roku po uchwaleniu przez kolejne sejmy (1658, 1659) ustaw o wypędzeniu Arian, Naronowicz-Naroński, który był arianinem, opuścił Polskę. Przeniósł się do Królewca, gdzie znalazł się także książę Bogusław Radziwiłł, wypędzony z Polski po wojnie ze Szwecją (został elektorem brandenburskim). Dzięki niemu Naronowicz-Naroński objął funkcję nadwornego inżyniera i geografa. Przez wiele lat prowadził pomiary na terenie Mazur. Ich efektem były liczne mapy w skali 1:50 000 i 1:100 000. Zajmował się także architekturą, budownictwem i publikowaniem swych prac. Był m.in. projektantem kilku pałaców na terenie Prus (Prosna) oraz kanału łączącego Pregołę z Niemnem). Po śmierci Radziwiłła (jego protektora) i w związku z niewypłacaniem przez rząd pruski należności za wykonane prace Naronowicz-Naroński popadł w biedę. Zmarł w Szczytnie w 1678 roku. Oprac. JP

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS