Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-08-10| Geodezja, Prawo

Będą zmiany w zdobywaniu uprawnień geodezyjnych. Rozporządzenie z podpisem ministra

Nowe stawki opłat za postępowanie kwalifikacyjne, inne zasady uznawania praktyki zawodowej oraz zaniechanie publikacji pytań z egzaminów pisemnych przeprowadzonych w roku ubiegłym – to niektóre ze zmian, które przynosi podpisana właśnie przez ministra rozwoju i technologii nowelizacja rozporządzenia w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. O sprawie poinformował Główny Urząd Geodezji i Kartografii.


Będą zmiany w zdobywaniu uprawnień geodezyjnych. Rozporządzenie z podpisem ministra <br />
Fot. GUGiK
Fot. GUGiK

Najważniejsza zmiana dotyczy wysokości opłat za postępowanie kwalifikacyjne. Ile zatem będą wynosić? O tym GUGiK w swoim komunikacie nie informuje. Dotychczas były one stałe i wynosiły: 900 zł za postępowanie obejmujące część wstępną i sprawdzającą oraz 180 zł w przypadku tylko części wstępnej.
Zgodnie z projektem rozporządzenia z 25 maja – jest to ostatnia wersja opublikowana na stronie Rządowego Centrum Legislacji – opłaty miałyby zostać powiązane z przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym ogłoszonym przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, a zatem podlegałyby corocznej waloryzacji. Koszt za postępowanie kwalifikacyjne obejmujące część wstępną i część sprawdzającą wynosiłby 15% przeciętnego wynagrodzenia (w tym roku byłoby to 952 zł), a za tylko część wstępną – 9% (572 zł).
Przypomnijmy, że w wersji rozporządzenia ze stycznia br., o której pisaliśmy na Goforum.pl, opłata za pełne postępowanie miała wynieść 15% przeciętnego wynagrodzenie w IV kwartale roku poprzedniego, a za obejmujące tylko część wstępną – 1/5 opłaty za pełne postępowanie (czyli sporo mniej niż w wersji z maja).

Kolejne zmiany w rozporządzeniu, o których donosi GUGiK to:
• zmniejszenie liczby członków poszczególnych zespołów kwalifikacyjnych przeprowadzających egzamin z 5 do 4 osób oraz zmiana wysokości ich wynagrodzeń;
• odstąpienie od zamieszczania na stronie internetowej GUGiK pytań z egzaminów pisemnych przeprowadzonych w roku ubiegłym – w uzasadnieniu projektu z maja br. czytamy, że zmiana ta jest odpowiedzią na uwagi zgłaszane przez GGK oraz środowisko geodezyjne, w których podnoszony był negatywny wpływ publikacji pytań na rzetelność i sposób przygotowania się do egzaminów przez osoby ubiegające się o nadanie uprawnień zawodowych;
• przywrócenie warunkowego dopuszczenia do egzaminu przy brakach o charakterze formalnym;
• uznawanie praktyki zawodowej zdobytej do 15 lat przed złożeniem wniosku o nadanie uprawnień.

Więcej szczegółów poznamy po publikacji rozporządzenia w Dzienniku Ustaw.
Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS