Joanna Zalejska
English in geodesy
Pomoc dla nauczycieli i uczniów - podręcznik do nauki języka angielskiego w geodezji. Czytanie książek do nauki języków obcych to świetny sposób na poprawę umiejętności w tym zakresie. W dziedzinie geodezji szczególnie znajomość języka angielskiego jest pożądana, ponieważ coraz więcej firm z tej branży działa globalnie.
Przykładowe strony z podręcznika
|
Naukę przedmiotu „język angielski w geodezji” w klasie technik geodeta w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Słupsku rozpoczęłam siedem lat temu. Przygotowując się, próbowałam znaleźć, głównie w internecie, jakieś przydatne pomoce naukowe. Szybko jednak okazało się, że na polskim rynku nie ma podręczników do nauki tego przedmiotu na poziomie technikum. Dostępne w tym zakresie publikacje przeznaczone są dla użytkowników bardziej zaawansowanych – i to zarówno pod względem językowym, jak i wiedzy geodezyjnej. Dlatego też przez pierwsze dwa lata bazowałam głównie na przygotowywanych na bieżąco zadaniach, kserowanych następnie dla każdego ucznia.
Pomysł opracowania własnego podręcznika zrodził się podczas egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego. Jedna z członkiń komisji po obejrzeniu moich kserówek z zadaniami zapytała, czy nie myślałam o zebraniu ich, uporządkowaniu i wydaniu w formie podręcznika. Długo biłam się z myślami, zastanawiałam, czy podołam. W końcu, zachęcona przez męża, poświęciłam dwa miesiące wakacji na przygotowanie pierwszej części podręcznika do nauki języka angielskiego w geodezji. (...)
Pracę nad podręcznikiem rozpoczęłam dwa lata temu i nadal go szlifuję. Pewne rzeczy poprawiam, wychodząc naprzeciw sugestiom uczniów, bądź dlatego, że geodezja cały czas się zmienia. Tworząc go, bazuję na podstawie programowej dla przedmiotu „język angielski w geodezji”. Poza tym korzystam z licznych polskich i zagranicznych publikacji, instrukcji technicznych oraz własnego doświadczenia. Bardzo zależy mi na tym, aby podręcznik okazał się realną pomocą dla uczniów chcących wyjechać za granicę, pragnących posługiwać się językiem angielskim w środowisku geodezyjnym. Stąd wynika praktyczny charakter mojego opracowania. W części, którą jeszcze rozbudowuję, pokazuję, jak napisać geodezyjne CV, rozmawiać z kontrahentami, tłumaczyć maile...
Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA
powrót
|