Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2023, Nr 5 (336) |


• 336 wydań, czyli jak tworzyliśmy miesięcznik GEODETA • 17 lat historii portalu Geoforum.pl • Waldemar Izdebski nadal monitoruje informatyzację polskiej geodezji • Test systemu pomiarowego RoboDog firmy GPS Global Solutions • Wpływ istniejącej zabudowy na możliwość podziału działki • System Informacji ...

powrót

Joanna Zalejska

English in geodesy

Pomoc dla nauczycieli i uczniów - podręcznik do nauki języka angielskiego w geodezji. Czytanie książek do nauki języków obcych to świetny sposób na poprawę umiejętności w tym zakresie. W dziedzinie geodezji szczególnie znajomość języka angielskiego jest pożądana, ponieważ coraz więcej firm z tej branży działa globalnie.

Przykładowe strony z podręcznika
Przykładowe strony z podręcznika

Naukę przedmiotu „język angielski w geodezji” w klasie technik geodeta w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Słupsku rozpoczęłam siedem lat temu. Przygotowując się, próbowałam znaleźć, głównie w internecie, jakieś przydatne pomoce naukowe. Szybko jednak okazało się, że na polskim rynku nie ma podręczników do nauki tego przedmiotu na poziomie technikum. Dostępne w tym zakresie publikacje przeznaczone są dla użytkowników bardziej zaawansowanych – i to zarówno pod względem językowym, jak i wiedzy geodezyjnej. Dlatego też przez pierwsze dwa lata bazowałam głównie na przygotowywanych na bieżąco zadaniach, kserowanych następnie dla każdego ucznia.

Pomysł opracowania własnego podręcznika zrodził się podczas egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego. Jedna z członkiń komisji po obejrzeniu moich kserówek z zadaniami zapytała, czy nie myślałam o zebraniu ich, uporządkowaniu i wydaniu w formie podręcznika. Długo biłam się z myślami, zastanawiałam, czy podołam. W końcu, zachęcona przez męża, poświęciłam dwa miesiące wakacji na przygotowanie pierwszej części podręcznika do nauki języka angielskiego w geodezji. (...)

Pracę nad podręcznikiem rozpoczęłam dwa lata temu i nadal go szlifuję. Pewne rzeczy poprawiam, wychodząc naprzeciw sugestiom uczniów, bądź dlatego, że geodezja cały czas się zmienia. Tworząc go, bazuję na podstawie programowej dla przedmiotu „język angielski w geodezji”. Poza tym korzystam z licznych polskich i zagranicznych publikacji, instrukcji technicznych oraz własnego doświadczenia. Bardzo zależy mi na tym, aby podręcznik okazał się realną pomocą dla uczniów chcących wyjechać za granicę, pragnących posługiwać się językiem angielskim w środowisku geodezyjnym. Stąd wynika praktyczny charakter mojego opracowania. W części, którą jeszcze rozbudowuję, pokazuję, jak napisać geodezyjne CV, rozmawiać z kontrahentami, tłumaczyć maile...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama