Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2023, Nr 4 (335) |


• Geodezyjna obsługa rozbudowy Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego • Na co może liczyć geodezja i kartografia w bieżącym unijnym budżecie? • 10 lat doświadczeń niepokornego geodety – rozmowa z Krzysztofem Krzeszowskim, prezesem Cubic Orb • Podział nieruchomości i zapewnienie dostępu do drogi publicznej ...

powrót

Jerzy Królikowski

Decymetry dla każdego

Ruszyła usługa Galileo wysokiej dokładności. Choć z technologicznego punktu widzenia uruchomiona niedawno precyzyjna usługa Galileo nie jest czymś rewolucyjnym, to w praktyce oferuje całkiem spory potencjał. Nie tylko dla geodetów.

Schemat działania usługi Galileo wysokiej dokładności (fot. EUSPA)
Schemat działania usługi Galileo wysokiej dokładności (fot. EUSPA)

Podczas oficjalnego uruchomienia usługi wysokiej dokładności (HAS – High Accuracy Service), które odbyło się 24 stycznia br., administratorzy Galileo nie kryli dumy. Europejski system nawigacji satelitarnej jest bowiem pierwszym rozwiązaniem GNSS, które oferuje tego typu serwis. Co jednak najistotniejsze, korzystanie z niego jest całkowicie bezpłatne – na całym świecie, dla każdego użytkownika.

Ale początkowo założenia były inne. Gdy w 2016 r. ogłoszono wstępne uruchomienie Galileo, zamiast HAS zapowiadano CS, czyli o serwis komercyjny, a więc w pełni odpłatny. Już po dwóch latach Komisja Europejska uznała jednak, że usługa ta oferuje szerokiemu gronu użytkowników tak ogromny potencjał, że nie warto ograniczać do niej dostępu. Tym bardziej że koszt budowy i udostępnienia HAS stanowi raptem 1% całkowitego budżetu programu Galileo.

• Jak to działa?

Teoretycznie usługa Galileo HAS nie jest niczym nowym. To bowiem kolejna z wielu funkcjonujących już globalnych usług bazujących na technice PPP (Precise Point Positioning). Jej możliwoś­ci szczegółowo opisaliśmy w GEODECIE 12/2017, w tym miejscu przypomnijmy je zatem jedynie w telegraficznym skrócie. Otóż rozwiązania tego typu uznawane są powszechnie za coraz lepszą alternatywę dla popularnej w geodezji techniki RTK/RTN. Względem niej kluczową zaletą usług PPP czasu rzeczywistego jest przede wszystkim relatywnie niski koszt wdrożenia w połączeniu z rozległym (zazwyczaj globalnym) zasięgiem.

Wadą tych rozwiązań jest z kolei niższa dokładność pozycjonowania oraz dłuższy czas oczekiwania na precyzyjny pomiar (tzw. czas konwergencji). Trzeba jednak przyznać, że ograniczenia te są coraz mniej dokuczliwe. Bodaj najlepszym przykładem jest rozwijany przez Trimble’a komercyjny (i dość drogi) serwis RTX, który w najlepszej wersji oferuje dokładność nawet na poziomie 2 cm i czas konwergencji poniżej minuty. HAS aż tak dobrych parametrów nie oferuje (o czym więcej w dalszej części artykułu), ale też ma swoje atuty...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS