Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2023, Nr 3 (334) |


• Skutki trzęsienia ziemi na pograniczu turecko-syryjskim na zdjęciach satelitarnych • Rekordowo mało bezrobotnych geodetów i kartografów • Analiza ofert pracy w branży geodezyjnej, kartograficznej i GIS • Połączenie i podział: jaki wzrost wartości? • Normy ISO w Krajowej Infrastrukturze Informacji Przestrzennej (KIIP) ...

powrót

Marcin Lis

Wirtualna rzeczywistość coraz doskonalsza

Poznań od 2018 r. sukcesywnie rozwija swojego cyfrowego bliźniaka, odpowiadając na coraz większe zapotrzebowanie miasta oraz jego mieszkańców.

Model mesh miasta Poznania
Model mesh miasta Poznania

Poznań nie jest wyjątkiem, bo coraz więcej miast decyduje się na stworzenie trójwymiarowych modeli swoich terenów, które są nie tylko estetyczne, ale również bardzo przydatne w wielu dziedzinach, takich jak: planowanie przestrzenne, ochrona środowiska czy architektura. W niedawno opub­likowanym artykule zatytułowanym „Asse­ssing and benchmarking 3D city models”, który ukazał się w piś­mie „Inter­national Journal of Geographic Infor­mation Science”, model 3D miasta Poznania znalazł się na 4. miejscu spoś­ród 40 modeli na całym świecie. Świadczy to o wysokiej jakości danych oraz usług z nimi związanych, nad którymi czuwa zespół pracowników GEOPOZu. Ten ogromny sukces nie byłby możliwy, gdyby nie wdrażanie innowacyjnych pomysłów oraz śledzeniu światowych trendów, które są przenoszone na lokalny system, jakim jest model 3D.

• Nie spoczywamy na laurach

W 2023 roku cyfrowy bliźniak miasta Poznania przejdzie szereg zmian, które poprawią jego funkcjonalność oraz rozbudują zakres prezentowanych treści. Jedną z kluczowych modyfikacji jest aktualizacja wersji bazy danych, która jest główną częścią modelu 3D. Proces ten jest niezbędny z powodu wymagań, jakie stawia ulepszona wersja portalu. Podstawę do tej pory stanowiła baza PostgreSQL w wersji 10.1 oraz rozszerzenie PostGIS 2.4. Obecnie w fazie testów jest wersja PostgreSQL 15.1 i PostGIS 3.4 charakteryzujące się większą wydajnością oraz lepszą obsługą danych przestrzennych. Ułatwi to w przyszłości rozwój przeglądarki, usług z nią powiązanych oraz przyspieszy udostępnianie danych, które służą mieszkańcom i przedsiębiorcom. Struktura bazy 3Dcity­DB także zostanie zmodyfikowana, co pozwoli wprowadzić tzw. cykl życia obiektu umożliwiający zarządzanie aktualizacjami np. budynków, kontrolowanie ich zmian lub usuniętych elementów, a także odtwarzanie historii w tym zakresie. Zmianom podlegać również będzie przeglądarka 3D, moduły zasilające bazę danych oraz skrypty importujące dane (FME). Część aktualizacji będzie niewidoczna dla zwykłego użytkownika, jednak poprawią one komfort użytkowania modelu. Jedną z ciekawszych nowości, które zostaną zaprezentowane w portalu, jest krawędziowanie obiektów. Pozwoli ono na lepsze oddanie kształtu budynków oraz usprawni ich wizualizację...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS