Bogdan Grzechnik
Kiedy konieczna "dwójka"
Uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii. Niektórzy koledzy geodeci mają wątpliwości dotyczące zakresu prac, które można wykonywać, mając poszczególne zakresy uprawnień. W związku z tym, że byłem współtwórcą stałych uprawnień zawodowych, postaram się do tych wątpliwości ustosunkować.
|
Może na wstępie nieco historii i kilka zdań na temat założeń do rozdziału dotyczącego uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii w ustawie o rzemiośle, w której udało nam się początkowo te przepisy umieścić. W 1982 r. NSA uchylił zarządzenie prezesa GUGiK o możliwości nadawania jednorazowych uprawnień przez szefów delegatur GUGiK. Sytuacja stała się dramatyczna, bo nie miał kto wykonywać tysięcy prac na rzecz właścicieli nieruchomości. Postanowiłem, że stworzymy system stałych uprawnień zawodowych. (...)
Mimo kilku nowelizacji przepisów zakresy te w zasadzie nie uległy merytorycznym zmianom. Oczywiście oprócz ustawy Pgik obowiązuje także rozporządzenie ministra rozwoju z 28 lipca 2020 r. ws. uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii, które reguluje procedury związane z uzyskiwaniem uprawnień. Ale przepisami tymi nie będziemy się zajmować, bo nie to jest przedmiotem niniejszego artykułu. Załóżmy więc, że geodeta spełnił wszystkie warunki wymienione w przepisach, zdał egzamin i uzyskał uprawnienia w jednym albo w kilku zakresach wymienionych w Pgik.
• Co komu wolno
Zajmijmy się teraz wątpliwościami, o których wspomniałem (dziękuję panu Stanisławowi za list). Przyjmijmy, że geodeta A uzyskał uprawnienia z zakresu 1 geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjne i inwentaryzacyjne. Może więc wykonywać pomiary i mapy do celów projektowych (mdcp), może tyczyć obiekty budowlane, a także je inwentaryzować. Oczywiście, przy tych wszystkich pracach mogą i pojawią się granice ewidencyjne, ale także granice nieruchomości ustalone według stanu prawnego. Rodzi się jednak pytanie, czy nie mając uprawnień z zakresu 2, można zajmować się granicami? Granicami ewidencyjnymi na pewno tak, ale granicami według stanu prawnego absolutnie nie...
Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
powrót
|