Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2023, Nr 3 (334) |


• Skutki trzęsienia ziemi na pograniczu turecko-syryjskim na zdjęciach satelitarnych • Rekordowo mało bezrobotnych geodetów i kartografów • Analiza ofert pracy w branży geodezyjnej, kartograficznej i GIS • Połączenie i podział: jaki wzrost wartości? • Normy ISO w Krajowej Infrastrukturze Informacji Przestrzennej (KIIP) ...

powrót

Bogdan Grzechnik

Kiedy konieczna "dwójka"

Uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii. Niektórzy koledzy geodeci mają wątpliwości dotyczące zakresu prac, które można wykonywać, mając poszczególne zakresy uprawnień. W związku z tym, że byłem współtwórcą stałych uprawnień zawodowych, postaram się do tych wątpliwości ustosunkować.

Może na wstępie nieco historii i kilka zdań na temat założeń do rozdziału dotyczącego uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii w ustawie o rzemiośle, w której udało nam się początkowo te przepisy umieś­cić. W 1982 r. NSA uchylił zarządzenie prezesa GUGiK o możliwości nadawania jednorazowych uprawnień przez szefów delegatur GUGiK. Sytuacja stała się dramatyczna, bo nie miał kto wykonywać tysięcy prac na rzecz właścicieli nieruchomości. Postanowiłem, że stworzymy system stałych uprawnień zawodowych. (...)

Mimo kilku nowelizacji przepisów zakresy te w zasadzie nie uległy merytorycznym zmianom. Oczywiście oprócz ustawy Pgik obowiązuje także rozporządzenie ministra rozwoju z 28 lipca 2020 r. ws. uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii, które reguluje procedury związane z uzyskiwaniem uprawnień. Ale przepisami tymi nie będziemy się zajmować, bo nie to jest przedmiotem niniejszego artykułu. Załóżmy więc, że geodeta spełnił wszystkie warunki wymienione w przepisach, zdał egzamin i uzyskał uprawnienia w jednym albo w kilku zakresach wymienionych w Pgik.

• Co komu wolno

Zajmijmy się teraz wątpliwościami, o których wspomniałem (dziękuję panu Stanisławowi za list). Przyjmijmy, że geodeta A uzyskał uprawnienia z zakresu 1 geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokoś­ciowe, realizacyjne i inwentaryzacyjne. Może więc wykonywać pomiary i mapy do celów projektowych (mdcp), może tyczyć obiekty budowlane, a także je inwentaryzować. Oczywiś­cie, przy tych wszystkich pracach mogą i pojawią się granice ewidencyjne, ale także granice nieruchomości ustalone według stanu prawnego. Rodzi się jednak pytanie, czy nie mając uprawnień z zakresu 2, można zajmować się granicami? Granicami ewidencyjnymi na pewno tak, ale granicami według stanu prawnego absolutnie nie...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS