Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2023, Nr 3 (334) |


• Skutki trzęsienia ziemi na pograniczu turecko-syryjskim na zdjęciach satelitarnych • Rekordowo mało bezrobotnych geodetów i kartografów • Analiza ofert pracy w branży geodezyjnej, kartograficznej i GIS • Połączenie i podział: jaki wzrost wartości? • Normy ISO w Krajowej Infrastrukturze Informacji Przestrzennej (KIIP) ...

powrót

Jerzy Królikowski

Mierni potrzebni

Analiza ofert pracy w branży geodezyjnej, kartograficznej i GIS. Choć wybór ofert pracy w szeroko rozumianej geodezji jest wciąż spory, to ich zawartość często rozczarowuje – zarówno młodych adeptów tej sztuki, jak i osoby z wieloletnim doś­wiadczeniem.

Ogłoszeniom o pracę dla geodetów, kartografów, fotogrametrów czy specjalistów od GIS postanowiliś­my przyjrzeć się na łamach GEODETY po raz pierwszy. W tym celu przeanalizowaliśmy według 9 kryteriów 607 ofert, jakie opublikowano na Geoforum.pl od 1 lutego 2022 r. do 1 lutego 2023 r. Oczywiście mamy świadomość, że nie jest to badanie reprezentatywne, co zresztą szerzej omówimy w kolejnych akapitach. Niewątpliwie jednak płynie z niego sporo interesujących wniosków istotnych zarówno dla pracodawców, jak i poszukujących zatrudnienia.

• Tymczasowy koniec rynku pracownika?

Ważny wniosek można wyciągnąć już z prostej ilościowej analizy ogłoszeń. Jak krótko pisaliśmy w GEODECIE 2/2023, w ubiegłym roku liczba ofert pracy opub­likowanych na Geoforum.pl znacząco spadła – względem roku poprzedniego aż o 38% (patrz wykres). I od razu uprzedzamy ewentualne uwagi. Nie, nie jest to spowodowane mniejszą liczbą użytkowników naszego serwisu, bo ta akurat wzrosła. Co jest zatem powodem? Prawdopodobnie znaczący spadek liczby zleceń na prace geodezyjne spowodowany opóźnionym uruchomieniem środków zarówno z nowej unijnej perspektywy, jak i z Krajowego Planu Odbudowy. W efekcie firmy geodezyjne – szczególnie większe – bardziej niż o zatrudnianiu nowych pracowników myślą raczej o zwolnieniach (więcej w GEODECIE 8/2022).

Czy pora zatem ogłosić w branży geodezyjnej koniec „rynku pracownika”? Takie sformułowanie było w ostatnich latach używane przez niektórych prezesów firm, a to dlatego, że coraz trudniej było im znaleźć chętnych do pracy. Dobrych pracowników należało zatem kusić atrakcyjnymi warunkami zatrudnienia w miejsce dotychczasowej płacy minimalnej „plus reszta pod stołem”. Namacalnym efektem tego braku rąk do pracy było chociażby zorganizowanie pod koniec 2021 roku pierwszych od dawna geodezyjnych targów pracy.

Oczywiście należy w tym miejscu oddać głos również młodym geodetom, którzy twierdzili wówczas, że o żadnym rynku pracownika mowy być nie może. Ogłoszeń o pracy wprawdzie nie brakowało, ale konkretne oferty zatrudnienia na ogół okazywały się sporym (głównie finansowym) rozczarowaniem.
Bardziej szczegółowa analiza anonsów na Geoforum.pl pokazuje, że w niektórych regionach kraju znalezienie pracy już teraz może być bardzo trudne...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS