Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2023, Nr 3 (334) |


• Skutki trzęsienia ziemi na pograniczu turecko-syryjskim na zdjęciach satelitarnych • Rekordowo mało bezrobotnych geodetów i kartografów • Analiza ofert pracy w branży geodezyjnej, kartograficznej i GIS • Połączenie i podział: jaki wzrost wartości? • Normy ISO w Krajowej Infrastrukturze Informacji Przestrzennej (KIIP) ...

powrót

Jerzy Królikowski

Wstrząs w ogóle i szczególe

Pierwsze trzęsienie wystąpiło 6 lutego br. tuż po 4 rano czasu lokalnego, a kolejne – 9 godzin później. I niemal od razu było wiadomo, że skutki tych wydarzeń będą katastrofalne.

Zniszczenia w tureckim mieście Kahramanmaras na wysokorozdzielczym obrazie z satelity WorldView-3 (fot. Maxar Tech./Twitter)
Zniszczenia w tureckim mieście Kahramanmaras na wysokorozdzielczym obrazie z satelity WorldView-3 (fot. Maxar Tech./Twitter)

Wskazywała na to nie tylko siła wstrząsów – aż 7,8° w skali Richtera, co stanowi rekord dla terytorium Turcji. Do mediów bardzo szybko zaczęły bowiem trafiać zdjęcia i filmy prezentujące tureckie i syryjskie miasta zamienione w morza ruin.

Do akcji od razu ruszyły służby ratunkowe – nie tylko z Turcji, ale i wielu innych krajów, w tym Polski. W pierwszej kolejności dla ratowników kluczowa była odpowiedź na pytanie, jaki obszar został dotknięty wstrząsami. Tu pomocne okazały się analizy przeprowadzone przez ekspertów z amerykańskiej agencji NASA oraz europejskiego programu Copernicus, które na bazie satelitarnych zobrazowań radarowych opracowały wielkoskalowe mapy deformacji terenu. Jak na dłoni widać na nich nie tylko rozmiary przemieszczeń horyzontalnych (przekraczające nawet 3 m), ale i linie aktywnych uskoków tektonicznych. Co ciekawe, dzięki panującej wówczas bezchmurnej pogodzie podobną mapę udało się wykonać również na bazie zobrazowań optycznych z satelitów Sentinel-2. Bazuje ona na analizie przesunięć charakterystycznych układów pikseli. Warto tu dodać, że precyzyjnych danych o deformacjach dostarczyła analiza obserwacji GNSS z sieci tureckich stacji referencyjnych. Wykazała ona, że horyzontalne przemieszczenia sięgnęły nawet 467 cm.

Główny wniosek z analizy tych satelitarnych map jest taki, że wstrząsy objęły obszar o długości aż kilkuset kilometrów. Ekipy ratunkowe oraz organizacje charytatywne potrzebują jednak zdecydowanie bardziej precyzyjnych wskazówek, gdzie nieść pomoc. Tu przydatne okazały się liczne wysokorozdzielcze zobrazowania...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje w Trójmieście
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama