Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2023, Nr 2 (333) |


• Raport GEODETY: Płace w branży geodezyjnej i kartograficznej 2022 • O dronach i sztucznej inteligencji rozmawiamy z Pawłem Wójcikiem ze SkySnap • Firma NaviGate testuje wirnikowca DJI Mavic 3 Enterprise • Mierniczy przysięgły – fakty, mity i co dalej? • Natalia Kuniewicz z Satellite Vu mówi o znaczeniu ...

powrót

Radosław Smyk

Mierniczy przysięgły - fakty, mity i co dalej?

Kilka refleksji po posiedzeniu Zespołu Roboczego ds. Geodezji i Budownictwa przy Rzeczniku MŚP (16 grudnia 2022 r.) i powtórnym zawieszeniu prac. Po ponad rocznej przerwie zespół geodezyjny działający w ramach Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców wznowił swoją aktywność. Tematem posiedzenia był projekt ustawy o zawodzie mierniczego.

Pieczęć przedwojennego mierniczego przysięgłego Kazimierza Michalika (ze zbiorów WPG S.A.; fot. Teresa Mikołajczyk)
Pieczęć przedwojennego mierniczego przysięgłego Kazimierza Michalika (ze zbiorów WPG S.A.; fot. Teresa Mikołajczyk)

Jak zapewne czytelnicy GEODETY pamiętają [patrz wydanie 11/2021 – red.], prace zespołu zostały przer­wane w październiku 2021 r. na skutek dużej rozbieżności zdań między jego członkami i braku możliwości wypracowania kompromisu. Na posiedzeniu w grudniu 2022 r. nie przełamano impasu. Obrady zostały zdominowane przez klasyczną publicystykę odwołującą się do wielokrotnie powtarzanych już poglądów oraz nalegań na przyjęcie przepisów zawartych w niekompletnym jeszcze projekcie. Chociaż uczestnicy umówili się na następne spotkanie, to w późniejszym terminie cztery organizacje zrezyg­nowały z uczestnictwa w dalszych pracach. W rezultacie Biuro Rzecznika MŚP podjęło decyzję o ponownym zawieszeniu prac zespołu nad ustawą o zawodzie mierniczego.

• Krytyczna analiza, a nie emocje

Ponieważ od ponad dekady uczestniczę w różnych gremiach próbujących zreformować zawód czy zawody, których dotyczy ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne, chciałbym podzielić się kilkoma refleksjami na temat tych działań. Jest wiele powodów bezskuteczności kolejnych prac, a jednym z nich, powtarzającym się, jest brak umiejętności posługiwania się krytyczną analizą opartą na świadomym procesie myślowym. Przeciwieństwem takiego procesu, nazywanego procesem refleksyjnym, jest proces określany jako automatyczny, oparty głównie na intuicji i przypadkowych skojarzeniach. Ten drugi jest często nadużywany po to, aby ukryć rzeczywistą logikę proponowanych rozwiązań przez kreowanie emocjonalnego, subiektywnego obrazu rzeczywistości, a temu sprzyja przeniesienie dialogu z obszaru wiedzy na obszar polityki i publicystyki. Argumentacja w dialogu prowadzonym w ten sposób odwołuje się często do stereotypów, uogólnień czy wręcz mitów, nierzadko kreowanych na bieżące potrzeby. Przykładem takiego mechanizmu jest sposób potraktowania zawodu mierniczego przysięgłego funkcjonującego w Polsce w latach 1925–1952.

Zagadnienie to zostało zdominowane fałszywie przedstawianym mitem, który szkodzi samemu dialogowi nad zmianami. O szkodliwości tego mitu potem, natomiast teraz parę słów na temat jego samego i rzeczywistych uwarunkowań funkcjonowania zawodu w przeszłości.

• Zawód zaufania publicznego

Lansowana opowieść o zawodzie mierniczego przysięgłego przedstawia go jako człowieka instytucję, samodzielnego i niezawisłego w działaniu, o auto­rytecie, który nie podlega ocenie instytucji i innych ludzi. Ze szczegółów wymienia się głównie okrągłą pieczęć z godłem, przysięgę składaną z powołaniem się na Boga oraz najwyższą i niepodważalną rangę dokumentów, które sporządzał. Stąd powoływanie się na ten zawód przy dążeniu do stworzenia samorządu zawodowego mierniczych jako zawodu zaufania publicznego na podstawie art. 17 ust. 1 Konstytucji RP...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS