Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2023, Nr 2 (333) |


• Raport GEODETY: Płace w branży geodezyjnej i kartograficznej 2022 • O dronach i sztucznej inteligencji rozmawiamy z Pawłem Wójcikiem ze SkySnap • Firma NaviGate testuje wirnikowca DJI Mavic 3 Enterprise • Mierniczy przysięgły – fakty, mity i co dalej? • Natalia Kuniewicz z Satellite Vu mówi o znaczeniu ...

powrót

Rozmawiał Jerzy Królikowski

By 3D nie było tylko obrazkiem

Popularyzacja cyfrowych bliźniaków infrastruktury to tylko kwestia czasu. Jak się na to przygotować, pytamy Pascala Martineza z firmy Bentley Systems – dostawcy oprogramowania inżynierskiego.

Pascal Martinez i fragment okna oprogramowania iTwin Capture do generowania ortofotomapy i modeli 3D
Pascal Martinez i fragment okna oprogramowania iTwin Capture do generowania ortofotomapy i modeli 3D

JERZY KRÓLIKOWSKI: Bentley Systems wkłada w ostatnich latach dużo wysiłku w przekonywanie operatorów infrastruktury do wykorzystywania cyfrowych bliźniaków. Jakie są tego efekty? Czy to wciąż rozwiązanie niszowe, czy już mainstreamowe?

PASCAL MARTINEZ, dyrektor ds. rozwoju rozwiązań OEM w firmie Bent­ley Systems: Trudno to dziś ocenić. Na pewno każda mainstreamowa idea kiedyś zaczynała jako nisza. My zajmujemy się tym zagadnieniem raptem od 3–4 lat. Pewne jest jednak to, że rynek dostrzegł już wartość, jaką oferują cyf­rowe bliźniaki. Widzi bowiem konieczność łączenia rozproszonych danych o infrastrukturze w jednym systemie, by można było podejmować trafniejsze decyzje w odpowiednim czasie.

Prezentacje finalistów konkursu Going Digital 2022 [na najlepsze projekty zrealizowane z wykorzystaniem oprogramowania Bentley Systems – patrz GEODETA 12/2022] sprawiają wrażenie, jakby niemal każdy z nich zupełnie inaczej rozumiał termin „cyf­rowy bliźniak”. Czy np. zwykły model 3D typu mesh, który jest aktualizowany od czasu do czasu, w ogóle zasługuje na takie miano?

Jest dużo różnych definicji „cyfrowego bliźniaka”, a my świadomie nie chcemy wprowadzać własnego precyzyjnego wyjaśnienia tego terminu, by nie ograniczać naszych użytkowników. Priorytetem dla nich powinno być to, żeby ich bliźniak zawierał potrzebne w danym zastosowaniu informacje o rzeczywistym świecie i szeroko udostępniał je innym uczestnikom projektu oraz generował jakąś wartość dodaną. Jeśli więc ktoś chce tego typu model mesh nazywać bliźniakiem, to nie widzę problemu. Tym bardziej że sporadycznie aktualizowany mesh to jest już dobry start, bo uświadamia operatorom infrastruktury, jak ważnym aspektem jest czas. Pozwala też wykonywać podstawowe analizy, np. pod kątem zachodzących zmian. Jest ponadto świetnym fundamentem do dalszej rozbudowy bliźniaka o dodatkowe analizy i dane, choćby te z sensorów Internetu Rzeczy (IoT)...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS