Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2023, Nr 1 (332) |


• Plusy i minusy 2022 – doroczne podsumowanie wydarzeń w branży • Walka o wyeliminowanie stanu niepewności prawnej po scaleniu w Lipnicy Wielkiej • Drożej, ale nowocześniej – przegląd noworocznych zmian w prawie • Naukowcy z UWM badają przestrzeń miejską pod kątem przyjazności dla seniorów • Poznań wykorzystuje ...

powrót

Jerzy Królikowski

Bez monopolu na drony

Konferencja „International Drone Event – Świat Pomiarów”, Kielce, 24–25 listopada 2022 r. Choć bezzałogowce w geodezji obecne są krótko, to już zdążyły odmienić naszą branżę. Biorąc jednak pod uwagę, że potencjał tych maszyn wciąż pozostaje w dużej mierze niewykorzystany, kluczowy etap tej rewolucji jeszcze wciąż przed nami.

Fot. Jerzy Królikowski
Fot. Jerzy Królikowski

Pierwsze ogólnikowe przepisy dotyczące użytkowania dronów weszły do krajowej legislacji w 2011 r., a na bardziej szczegółowe regulacje trzeba było czekać kolejne dwa lata. Rok później, na międzynarodowych targach Intergeo w Berlinie, symbolicznie rozpoczęła się światowa moda na wykorzys­tanie dronów w geodezji. Ile z tych maszyn służy dziś polskim geodetom, nie sposób oszacować. Wiadomo jedynie, że w naszym kraju zarejestrowano już ogółem ponad 150 tys. operatorów dronów, a zapewne drugie tyle wykorzystuje bezzałogowe technologie bez dopełnienia tego obowiązku.

Przytoczenie tych kilku faktów pokazuje, jak szybko i skutecznie drony wdarły się do naszego życia, co oczywiście dotyczy również geodezji. Weźmy choćby niedawną konferencję „International Drone Event – Świat Pomiarów” (IDE). Wydarzenie poświęcone bardzo wąskiemu – zdawałoby się – zagadnieniu zgromadziło grubo ponad setkę uczestników z całego kraju. Oznacza to, że w tych niepewnych ekonomicznie czasach wiele firm geodezyjnych upatruje szans na swój rozwój właśnie w technologiach dronowych. I nic dziwnego, bo mamy teraz świetny moment, by wejść na rynek bezzałogowych pomiarów.

• Prawo jeszcze hamuje

Konferencyjne prezentacje koncentrowały się wokół dwóch zagadnień – prawa i technologii. Jak wielokrotnie podkreś­lano, aspekty te są ze sobą ściśle związane, bo obowiązujące dziś przepisy istotnie ograniczają dostępne już technologiczne możliwości wykorzystania pomiarowych bezzałogowców.
W dyskusjach o prawie nie brakowało opinii, że obowiązujące od 1 stycznia 2021 roku nowe unijne regulacje są dla branży dronowej pod pewnymi względami krokiem wstecz. Zarzucano im m.in. nieprecyzyjność, różne stosowanie w poszczególnych krajach UE oraz zbyt duży stopień skomplikowania. Kwestie te są szczególnie odczuwalne w zastosowaniach o zwiększonym ryzyku, czyli tych, które nie mieszczą się w tzw. kategorii otwartej oraz scenariuszach standardowych (szerzej terminy te wyjaśniamy na Geoforum.pl: bit.ly/drony-przepisy). Co istotne, problem dotyczy również misji fotogrametrycznych. Pierwszym z brzegu przykładem jest wykonywanie lotów poza zasięgiem wzroku (BVLOS) nad miastami. Choć tego typu misje mają dla firm geodezyjnych ogromy potencjał, to z punktu widzenia nowych unijnych regulacji ich wykonywanie jest bardzo trudne, o ile nie niemożliwe...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS