Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2023, Nr 1 (332) |


• Plusy i minusy 2022 – doroczne podsumowanie wydarzeń w branży • Walka o wyeliminowanie stanu niepewności prawnej po scaleniu w Lipnicy Wielkiej • Drożej, ale nowocześniej – przegląd noworocznych zmian w prawie • Naukowcy z UWM badają przestrzeń miejską pod kątem przyjazności dla seniorów • Poznań wykorzystuje ...

powrót

Paweł Ziemnicki

Nic się nie ukryje

Teledetekcyjne tropy wokół Nord Stream. Niedawne uszkodzenia kontrowersyjnych gazociągów uło­żo­nych na dnie Bałtyku były najpewniej celowe. Dane sate­li­tarne mogą pomóc w ustaleniu szczegółów sabotażu, a może nawet jego sprawcy.

Rekordowa emisja metanu ze źródła punktowego, zarejestrowana przez GHGSat 30 września 2022 r. (źródło: GHGSat)
Rekordowa emisja metanu ze źródła punktowego, zarejestrowana przez GHGSat 30 września 2022 r. (źródło: GHGSat)

Wydarzenia z 26 wrześ­nia 2022 r. wstrząs­nęły krajami europejskimi. Za sprawą eksplozji na dnie Morza Bałtyckiego zniszczone zostały trzy z czterech podmorskich nitek gazociągów Nord Stream 1 oraz Nord Stream 2. Wszystkie powstałe w następstwie tych wydarzeń wycieki gazu były zlokalizowane na wodach międzynarodowych. Jak jednak szczegółowo podsumowywał na początku października portal Energia.rp.pl, „wyciek z jednej nitki Nord Stream 1 i pierwszy wyciek z rurociągu Nord Stream 2 znajdują się w duńskiej wyłącznej strefie ekonomicznej (WSE), natomiast wyciek z drugiej nitki Nord Stream 1 i drugi wyciek z Nord Stream 2 znajdują się w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej”.

W kontekście trwającej wojny w Ukrainie oraz trudnej sytuacji energetycznej, w jakiej znalazły się europejskie państwa po odcięciu dostaw rosyjskiego gazu, społeczność międzynarodowa jest żywo zainteresowana wyjaś­nieniem, co zaszło pod powierzchnią Morza Bałtyckiego. Rosja konsekwentnie wypiera się swojego udziału w rzekomym sabotażu. Włas­ne śledztwa podjęły Niemcy, Dania oraz Szwecja. W ustaleniu sprawców ważną rolę mogą odegrać zobrazowania satelitarne pozyskane dla kluczowych obszarów na krótko przed tajemniczymi eksplozjami. To, co działo się wokół gazociągów Nord Stream już w miesiącach poprzedzających wrześniowe wydarzenia, bada się m.in. z użyciem obserwacji pozyskanych z sensorów satelitarnych.

• Flaring
Już wiosną 2022 r. rosyjska infrastruktura służąca do przesyłania gazu na zachód Europy znalazła się w polu zainteresowania firmy Space­Know specjalizującej się w wydobywaniu informacji z różnych źródeł satelitarnych. Na stronie internetowej przedsiębiorstwa można przeczytać, że wykorzystuje ono technologie teledetekcyjne, „aby zapewnić przejrzystość tam, gdzie obiektywne i aktualne dane są albo ograniczone, albo nie istnieją”.
16 czerwca Gazprom ograniczył przepływ gazu przez Nord Stream 1 do 40% możliwości przesyłowych. Tymczasem już 5 czerwca specjaliści ze SpaceKnow dostrzegli, wykorzystując swoje narzędzie Natural Gas Monitor, duży spadek aktywności produkcyjnej tłoczni Nord Stream 1 Portowaja. Oznaką tego była wówczas malejąca aktywność cieplna tłoczni. Ponadto analitycy odnotowali, że 17 czerwca, czyli dzień po ograniczeniu przepływu gazu, Rosjanie rozpoczęli w terminalu eksportowym LNG Portowaja (odległym od wspomnianej tłoczni o niecałe pięć kilometrów) masowe wypalanie gazu. Związane z tym pochodnie były potem obserwowane na przestrzeni kolejnych dni...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS