Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2023, Nr 1 (332) |


• Plusy i minusy 2022 – doroczne podsumowanie wydarzeń w branży • Walka o wyeliminowanie stanu niepewności prawnej po scaleniu w Lipnicy Wielkiej • Drożej, ale nowocześniej – przegląd noworocznych zmian w prawie • Naukowcy z UWM badają przestrzeń miejską pod kątem przyjazności dla seniorów • Poznań wykorzystuje ...

powrót

Jerzy Królikowski

Plusy i minusy 2022

2022 jest kolejnym rokiem z rzędu wpisującym się w chińskie przekleństwo „obyś żył w ciekawych czasach”. Ale w naszym dorocznym przeglądzie wydarzeń nie brak też pozytywnych wiadomości.

Z punktu widzenia geodezji największym trzęsieniem ziemi było oczywiście odwołanie głównego geodety kraju Waldemara Izdebskiego. Na minus należy tu zaliczyć nie tylko sam sposób obwieszczenia tej decyzji (czyli bez podania jakiegokolwiek uzasadnienia), ale też styl, w jakim sam zdymisjonowany zareagował na ten niewątpliwie boles­ny dla niego cios. Wytykania swojej następczyni „celebrowania kawki czy herbatki” nie zapomnimy długo.

+ Styl odłóżmy na bok, bo oddzielnym wpisem należy odnieść się do merytorycznego dorobku Waldemara Izdeb­skiego. Na plus z pewnością należy zaliczyć im­po­­nu­ją­ce przyspieszenie w zakresie cyf­ryzacji geodezji, otwarcie danych PZGiK czy wiele przydatnych zmian w prawie. Na liście minusów są zaś: trzy kary od UODO (szczególnie ta za utrudnianie kontroli), szorstkie obejś­cie czy dość luźne po­dejś­cie do interpretacji prawa. Ale że vox populi, vox dei, ostatecznie stawiamy plusa, gdyż w naszej internetowej ankiecie aż 2/3 badanych oceniło dorobek byłego już GGK pozytywnie.

? Vox populi na temat pełniącej obowiązki GGK Alicji Kulki jeszcze nie sprawdzaliśmy. Z pewnością ma ona swoją własną wizję rozwoju geodezji, po części będącą kontynuacją polityki poprzednika. Wyraźna jest natomiast zmiana wizerunkowa. Tylko czy geodezję można skutecznie zmieniać ze stoickim spokojem i uśmiechem na ustach? Oby!

Trzęsieniem ziemi w 2023 roku z pewnością będzie ujawniona w maju wyprowadzka GUGiK z rządowego kompleksu budynków na Wspólnej w centrum Warszawy (początkowo planowana z końcem 2022 r, a później z końcem I kwartału 2023 r.). Samo opuszczenie pomieszczeń, gdzie porozstawiane były trutki na szczury, może i mogłoby wyjść Urzędowi na dobre. Ale gdy pojawiają się pomysły zsyłki tej instytucji do Łodzi, staje się jasne, że resort rozwoju nie darzy GUGiK (i chyba całej geodezji) atencją...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS