Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2022, Nr 12 (331) |


• RAPORTY GEODETY: wyniki finansowe geofirm oraz ceny usług geodezyjnych • Naukowiec to nie zawód, a styl życia – mówi dr hab. Anna Kłos z WAT • Testujemy odbiornik Satlab Eyr z wbudowanymi dwiema kamerami • Bogdan Grzechnik o problemie wywłaszczeń przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego • GIS i geodezja w ...

powrót

Jacek Kmiecik

Podróż do Fao

Wspomnienia z największego polskiego kontraktu geodezyjnego realizowanego w Iraku. W czasach PRL zagraniczne kontrakty były dla polskich geodetów okazją do zarobienia większych pieniędzy, ale również do odwiedzenia i poznania ciekawych miejsc, nie zawsze dostępnych dla zwykłego turysty.

Jacek Kmiecik na campie przed wyruszeniem na pustynię
Jacek Kmiecik na campie przed wyruszeniem na pustynię

W 1977 roku prace związane z rea­lizacją kontraktu na założenie podstawowej osnowy poziomej i wysokościowej Republiki Irackiej były już na półmetku. W ramach tych prac co trzy miesiące należało skontrolować stacje mareograficzne w Fao nad Zatoką Perską (przez Arabów zwaną Arabską) wyznaczające średni poziom morza. Wybraliśmy się tam wraz z kolegami Jackiem Krzemińskim i Henrykiem Mistewiczem w czerwcu 1977 roku.
Inż. Henryk Mistewicz był zastępcą dyrektora biura PPG Polservice (dyrektorem był mgr inż. Tadeusz Dzikiewicz). Z kolei Jacek Krzemiński, szef brygady polowej, kierował pracami niwelacyjnymi przez kilka miesięcy w okresie między wyjazdem Andrzeja Jarońskiego z Iraku w połowie kontraktu (na kontrakt indywidualny do Nigerii) a moim przybyciem, wstępnie planowanym „na zakładkę”. A ja nie mog­łem dojechać ze względu na silne opory w macierzystym Państwowym Przedsiębiorstwie Geodezyjnym (młody wiek, bezpartyjny). Andrzej Jaroński, pierwszy kierownik niwelacji, był głównym autorem warunków technicznych i organizatorem wszelkich prac związanych z założeniem podstawowej osnowy wysokościowej na terenie Iraku, w tym z ustaleniem średniego poziomu morza jako poziomu odniesienia. Przejąłem te zaszczytne obowiązki z wahaniem i obawami, które jednak się nie potwierdziły, a kontrakt skończył się sukcesem technicznym i finansowym mimo bardzo trudnych warunków.

• Technika bywa zawodna

Na ten wyjazd przydzielono nam doskonały samochód: volvo 244 z klimatyzacją. Biuro dysponowało czterema takimi wozami osobowymi, w tym chyba tylko jeden był klimatyzowany. Samochodami tymi jeździli głównie dyrektorzy, reszta pracowników w Bagdadzie była dowożona do pracy przeważnie terenowymi toyotami, których i tak było za mało w stosunku do potrzeb.

Klimatyzacja w samochodzie przy temperaturze przekraczającej czasami 50°C w cieniu (a więc ponad 60°C na słońcu i w nagrzanym pojeździe) to prawdziwy skarb. Jednak zaraz po przekroczeniu rogatek Bagdadu okazało się, że możemy z niej korzystać w bardzo niewielkim stopniu. Po włączeniu klimatyzatora wskaźnik temperatury płynu w chłodnicy zaczynał wznosić się nieubłaganie i po dziesięciu minutach wjeżdżał na czerwone pole, oznaczające niebezpieczne przegrzanie silnika. Tak więc przez całą drogę jechaliśmy w otępiającym upale, od czasu do czasu pozwalając sobie na kilkuminutowe odprężenie w orzeźwiającym chłodzie...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS