Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2022, Nr 12 (331) |


• RAPORTY GEODETY: wyniki finansowe geofirm oraz ceny usług geodezyjnych • Naukowiec to nie zawód, a styl życia – mówi dr hab. Anna Kłos z WAT • Testujemy odbiornik Satlab Eyr z wbudowanymi dwiema kamerami • Bogdan Grzechnik o problemie wywłaszczeń przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego • GIS i geodezja w ...

powrót

Jerzy Królikowski

Korzystna inflacja danych na budowie

Konferencja Year In Infrastructure, Londyn, 14–15 listopada 2022 r. Choć branża budowlana wciąż skutecznie opiera się cyfryzacji, to zmiana tego stanu rzeczy jest tylko kwestią czasu. Gdy tak się wreszcie stanie, geodeci powinni mieć pełne ręce roboty.

Tor testowy dla ciężarówek Scania zaprojektowany przez polski oddział AFRY
Tor testowy dla ciężarówek Scania zaprojektowany przez polski oddział AFRY

Liczby mówią same za siebie. Z badania wykonanego przez firmę Bentley Systems wśród 150 największych zarządców infrastruktury wynika, że aż 41% z nich wymaga od firm budowlanych jedynie dwuwymiarowych rysunków CAD – pod względem cyfryzacji wciąż tkwią zatem w XX wieku. Modeli 3D, które nie są dziś przecież szczególną innowacją, oczekuje natomiast 37% ankietowanych. Nowszych produktów, takich jak choćby symulacje czy „cyfrowe bliźniaki” (o których więcej za chwilę), żąda natomiast odpowiednio 9% i 4% badanych. Ale wiele wskazuje, że rychło się to zmieni. Bo gdy te same podmioty zapytać o ich oczekiwania za 3 lata, to rysunki CAD mają już tylko 8% wskazań, a symulacje i „bliźniaki” – po 22% i 19%!

Oczywiście, cyfryzacja budownictwa jest znacznie bardziej zaawansowana u światowych liderów branży projektowo-budowlanej. Ci śmiało sięgają po nowoczesne technologie pozyskiwania, analizy i zarządzania danymi o infrastrukturze nie dla prestiżu, ale dlatego, że im się to po prostu opłaca. Głośno o tym mówią chociażby podczas dorocznej konferencji Year In Infrastructure (YII) organizowanej przez Bentley Systems – amerykańskiego producenta takich aplikacji, jak MicroStation czy ContextCapture. Jej kulminacyjnym momentem jest wręczenie nagród Going Digital dla najbardziej innowacyjnych projektów infrastrukturalnych zrealizowanych z wykorzystaniem software’u tej marki. To unikatowa okazja, by przekonać się, jak wygląda dziś nowoczesne budownictwo… i geodezja.

• Wszystkie technologie na pokład!

Z punktu widzenia branży geodezyjnej kluczowym wnioskiem płynącym z analizy 36 finałowych projektów konkursu Going Digital 2022 jest śmiałe korzystanie z szerokiego spektrum rozwiązań pomiarowych. Polscy geodeci często narzekają, że przekonanie klienta do sięgnięcia np. po skaning laserowy czy obrazowanie z drona jest trudne. Ale w przypadku światowych liderów branży budowlano-projektowej jest zgoła przeciwnie – sami chcą uzyskać możliwie najwięcej danych o jak najwyższej szczegółowości i dokładności. Wychodzą bowiem z założenia, że obsługa geodezyjna jest de facto tylko niewielkim ułamkiem kosztów całego projektu, za to pozwala przyczynić się do znaczących oszczędności podczas realizacji projektu...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Radarowe filmy satelitów ICEYE
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama